Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Eвpoпeйcĸaтa бaнĸoвa cиcтeмa ce нyждae oт дoпълнитeлнa ĸoнcoлидaция, a c вpeмeтo тя e вce пo-нeизбeжнa. Toвa cмятa pъĸoвoдитeлят нa нaй-гoлямaтa финaнcoвa инcтитyция нa Cтapия ĸoнтинeнт - UВЅ.
"Чecтo инвecтитopитe, пoлитицитe и дpyги eĸcпepти oт бpaншa пocoчвaт фpaгмeнтиpaния пaзap ĸaтo eднa oт нaй-гoлeмитe пpeчĸи зa peнтaбилнocттa нa eвpoпeйcĸитe бaнĸи", oбяcнявa Cepджo Epмoти пpeд СNВС. "Cъc cигypнocт ĸoнcoлидaциятa тpябвa дa ce cлyчи, ĸoнĸpeтнo в Eвpoпa, ĸъдeтo имa "paздpoбявaнe" нa пaзapa и тoзи мoдeл нe e ycтoйчив", cмятa тoй. Πo нeгoвитe дyми paзвитиeтo нa тexнoлoгиитe щe нaпpaви ceĸтopa "пo-eфeĸтивeн и eфиĸaceн".
Бaнĸитe нa Cтapия ĸoнтинeнт нe ycпявaт дa cпeчeлят нaпълнo дoвepиeтo нa инвecтитopитe oт гoдинитe нa финaнcoвaтa ĸpизa нacaм. Caмo oт нaчaлoтo нa 2018 гoдинa oбщият eвpoпeйcĸи бaнĸoв индeĸc e c oĸoлo 20% нaдoлy.
Всъщност, банковата консолидация е нещо, което ознаменува българския банков пазар през тази година. Станахме свидетели на няколко големи сделки и консолидация в сектора, който по подобие на този в Европа се отличаваше с фрагментация, макар и в доста по-малка степен.
Казано по друг начин - на българския пазар имаше твърде много банки, конкуренцията между които правеше бизнеса им много по-труден (поне на банките с по-малък пазарен дял).
През август, унгарската OTP Bank, компанията майка на Банка ДСК обяви, че българското и дъщерно дружество, придобива 99.74% от Societe Generale Експресбанк, както и други местни дъщерни дружества, притежавани от френската финансова група. Societe Generale бе седмата по големина банка на българския пазар.
Последната консилидация в сектора включва сделката за придобиване на Банка Пиреос от Пощенска банка за 75 млн. евро, обявена в началото на месец ноември.
Продажбата на малката банка беше предопределена от натиск, оказван от кредитори на техните гръцки компании майки.
Резултатът от сделката ще се изрази в подобряване позицията на Пощенска банка, която в момента е пета по размер на активите на българския пазар. След нея, тя се очаква да се превърне в третата по активи банка на българския пазар.
Нека припомним, че през 2016-та година, Пощенска банка закупи друг гръцки клон у нас - Алфа банк.
Всъщност, консолидационната вълна у нас стартира още през 2016-га година, като продължи и през следващите две години. Голямата сделка на 2017-та година в банковия сектор, бе покупката на ОББ и лизинговото дружество Интерлийз от белгийската KBC в сделка на стойност от 610 милиона евро, или при съотношение цена-счетоводна стойност от 1.2.
Как изглеждат нещата с консолидацията на банковия сектор?
Общо взето, нещата с консолидацията на сектора в България изглеждат по следния начин. По-малките гръцки банки се окрупниха и се концентрираха в ръцете на Пощенска банка.
ОББ попадна в ръцете на KBC, която оперира на българския пазар от 10 години, посредством подразделенията си ДЗИ и СИбанк и откъдето явно отдавна търсеха начин за експанзия на бизнеса си на нашия пазар.
Банка ДСК се възползва от трудния пробив на френската банка, която като че ли закъсня с навлизането си на родния пазар, където "пайовете" вече бяха разпределени. По този начин ДСК атакува Уникредит Булбанк по активи и предстои да изчакаме да видим най-новите резултати, за това дали ще я изпревари. При всички положения обаче, битката ще е оспорвана.
Как стои Първа Инвестиционна Банка в тази консолидация?
Ако погледнем към топ 10 на банките у нас, ще видим следната картинка. След консолидацията и окрупняването, единствените две кредитни институции, с все още български капитал остават Първа Инвестиционна Банка и Централна Кооперативна Банка.
Те също така са и единствените две финансови институции публично търгувани на борсата и влизащи в състава на индекса на "сините чипове" SOFIX.
След разместванията, Първа Инвестиционна Банка ще се превърне в петата по активи българска банка, в размер на 9.67 милиарда лева. Пред нея ще бъдат Уникредит, Банка ДСК, Пощенска банка и ОББ.
Всички са наясно на колко е оценявана Първа Инвестиционна Банка, защото тя е публично търгувана банка. И пазарната капитализация на банката, въз основа на последната цена на акциите й, е в размер на 380.6 милиона лева. Въз основа на печалбата за последните 12 месеца, това прави съотношение цена-печалба от 3.9. Съотношението цена-счетоводна стойност, при която се търгува банката е 0.44.
И веднага за първото сравнение прибягваме към другата публично търгувана банка - Централна Кооперативна Банка. Тя се търгува при съотношение цена-печалба от 5.4 и цена-счетоводна стойност - от 0.34.
Разбира се, ако трябва да се оценява един бизнес, като цяло и за да се избегне "изкривяването", което произтича от неефективния роден капиталов пазар, то много по-удачно би следвало да бъде, да се прави сравнение с покупката на подобна по размер и активи банка, което се е случило сравнително скоро.
И това би следвало да е покупката на Societe Generale Експресбанк, която се случи това лято. Макар, че цената не бе публично оповестена, пазарни експерти смятат, че сделката е минала при съотношение цена-счетоводна стойност, като това при ОББ от около 1.2-1.3.
Казано по друг начин, цялата банка най-вероятно е била оценена въз основа на съотношение цена-печалба от над 11 на база на печалбата й за деветмесечието в размер на 86.38 милиона лева, според данни на БНБ. При ПИБ това съотношение, на база печалба за деветте месеца е в размер на 5.79, или почти наполовина.
Какво означава това най-грубо? Че ако акциите на ПИБ поскъпнат два пъти, те биха се търгували при същото съотношение цена-печалба, както френското подразделение, при цената, при която е купено и на база на реализираната печалба.
Иначе, трябва да отбележим, че тази по-голяма печалба на Societe Generale Експресбанк е реализирана, въпреки че активите на бившото френско подразделение бяха по-ниски от тези на Първа Инвестиционна Банка.
Ако погледнем към другата голяма сделка от миналата година - тази за ОББ, и съотношението от цена-счетоводна стойност при 1.2, на която е направена сделката за покупката, то тя също изглежда далеч по-висока от тази на ПИБ, при нива от 0.44 в момента. По-точно - над два пъти по-висока.
Ако погледнем към последната сделка - за придобиването на Пиреос банк, макар че става въпрос за далеч по-малка по активи банка, с такива от близо 3 милиарда лева, то въз основа на цената от 75 милиона евро, или близо 146.7 милиона лева и при печалба за първите девет месеца от 1.69 милиона лева, цената изглежда доста извън контекста на споменаваните дотук числа. Защото съотношението цена-печалба е в размер на над 80, ако се гледа този критерий. Разбира се, трябва да се има предвид, че печалбата на Пиреос за деветмесечието на миналата година е била далеч по-висока - в размер на 6.85 милиона лева.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на финансови активи на фондовите пазари. Авторът не притежава акции от споменатите дружества на пода на БФБ.
Вижте още:
Защо април е важен за акциите на Първа Инвестиционна Банка?
Как да определите апетитните хапки при последната корекция на БФБ?