Снимка: БГНЕС
Теодор Минчев
Диверсификация, това е основната цел на индексните фондове. У нас, от известно време има такъв фонд, базиран върху индекса на сините чипове SOFIX. Въпросът е следният - наясно ли са всички инвеститори какво точно си купуват със SOFIX.
Най-вероятно повечето от индивидуалните инвеститори с интерес към индексния фонд, се насочват към тази инвестиция, за да се възползват от предимствата й - възможност да следват пазара при относително ниски разходи; широка диверсификация, между най-добрите и структуро-определящи компании и сектори; прозрачност в инвестицията; заобикаляне на проблема с ликвидността и ликвидните премии, които ще се плащат при влизане в индивидуални позиции и т.н.
Както се казва обаче, никой индекс не е съвършен. А част от недостатъците на SOFIX, който иначе е претеглен индекс, са, че е базиран на фрий-флоута (наличния за търговия капитал), достъпен за инвеститорите, или като се изключи делът на мажоритарните акционери, в случаите където има такива.
А това, в известна степен изкривява теглата на компонентите на индекса. Казано по друг начин, иначе по-големи компании могат да са с далеч по-малко тегло в индекса, при по-сериозна концентрация на капитала. И обратното - по-малки компании могат да са дори с незначителна тежест в индекса, при по-голяма концентрация на капитала.
Сега ще разгледаме как стои тегловата структура на индекса към настоящия момент и съгласно последните данни на БФБ. Промяната в състава на индекса и динамиката при цените на дружествата, през последните няколко години, доведе до съществено разместване при най-тежките компании.
Данни за капитализацията са на БФБ
С тегло над 10% са три дружества - Софарма, Химимпорт и Еврохолд България. Така че ако си купите единица SOFIX, Вие на практика инвестирате около една четвърт от средствата си в тези три дружества.
Ако към тях добавим и следващите две дружества с най-голямо тегло - Адванс Терафонд и Холдинг Варна и експозицията ви вече нараства до над 40% в петте компании с най-голямо тегло.
Трябва да имате предвид и следното. Далеч по-непропорционална ще е инвестицията ви, заради ниския фрий-флоут, в някои иначе големи компоненти от индекса, като Първа Инвестиционна Банка, например.
Фрий-флоут коефициентът на банката е едва 0.15, което ще даде експозиция на инвестицията ви в SOFIX от едва 5.5% към промяна в акциите на ПИБ, при над 10% тегло на компанията в индекса, без да се отчита фрий-флоутът. Също така банката е с трета най-голяма обща пазарна капитализация, изпреварвайки Еврохолд по този показател. Заради фрий-флоута обаче, теглото на ПИБ в индекса е близо наполовина на това на Еврохолд.
Доста сходна е ситуацията и при Монбат, с фрий-флоут коефициент от 0.1768, което дава тегло на дружеството от едва 5.1%, или отново близо два пъти по-малко отколкото е общата пазарна капитализация на дружеството, от тази на индекса.
Иначе Софарма и Химимпорт са с най-голяма обща пазарна капитализация в SOFIX и това до голяма степен кореспондира пропорционално и спрямо общото им тегло в индекса.
Обратната ситуация също е в сила за някои компании. Сирма Груп Холд е с тегло от около 1.6% от общата капитализация на SOFIX, но с изглаждането с фрий-флоута теглото й в индекса е близо два пъти по-високо.
Подобен е казусът и при Стара планина Холд. Теглото на холдинга в SOFIX с отчитане на фрий-флоута е далеч по-голямо, отколкото теглото на компанията в общата капитализация.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на компании от SOFIX.
Още по темата:
ПИБ и ЦКБ - 11 години по-късно
Банките, които останаха встрани от консолидацията в банковия сектор
Как да определите апетитните хапки по време на настоящата корекция?