Стартът на ваучерната система за листване на малки и средни фирми на БФБ бе даден на 13 юли 2018 година; Снимка: БФБ
Българска фондова борса (БФБ) получи одобрение от КФН за създаването на нов Пазар за растеж на МСП, наречен BEAM (Bulgarian Enterprise Accelerator Market). Така малките и средни компании вече ще могат да набират капитал при по-облекчени условия относно обхвата и периодичността на разкриваната от тях информация и въз основа на публикуването на облекчен по форма и съдържание проспект. Също така, ще е възможно и набирането на капитал до 1 милион евро без проспект, уточняват от БФБ.
„Приоритет през 2018 г. за нас беше създаването на необходими условия за устойчив растеж на малкия и среден бизнес. Той има ключова роля за създаването на работни места и за икономическия просперитет, поради което трябваше да се уверим, че сме му предоставили всички възможности за развитие", каза Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ.
В съобщението до медиите от БФБ не става ясно кога ще стартира BEAM.
Целта на Пазара за растеж на МСП
е да се намали административната тежест за малките и средните компании, които се стремят да се регистрират за търговия на фондова борса и да емитират ценни книжа. Този пазар се явява и междинно звено по пътя на една компания към регулирания пазар.
Инвеститорите в компании от Пазара за растеж на МСП разполагат с адекватна защита, осигурена чрез прилагането на правилата на ЕС и по-специално Регламента относно пазарните злоупотреби, Регламента относно проспектите или MiFID II.
Ваучерната система също ще е в помощ на МСП
На 13 юли тази година Министерството на икономиката и Българска фондова борса обявиха официален старт на ваучерна схема, чрез която ще се предоставя безвъзмездна помощ на малки и средни предприятия от определени сектори, които искат да станат публични и да се листнат на борсата. Средствата за субсидията са отделени по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" и реализацията на самата схема ще се управлява от Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП). Това е първата подобна схема за подкрепа на малки и средни предприятия (МСП).
Вижте още: Стартира ваучерната система за листване на малки и средни фирми на БФБ
Какво представлява ваучерната схема
Всеки ваучер представлява безвъзмездна помощ от 50 хил. лв., които служат, за да покрият разходите по провеждането на процеса по листване на Българската фондова борса или в чужбина. Разходите за тази процедура извън България естествено не биха могли да останат в рамките на посочената субсидия. Предвидените средства ще покрият таксите на институциите, с които е свързан процесът - Българска фондова борса, Централен депозитар и Комисията за финансов надзор, а също така и консултантската услуга от лицензиран инвестиционен посредник.
За старта на кандидатстването, който е първи етап от схемата, е планиран общ бюджет от 1.661 млн. лв., безвъзмездна помощ, отделени за минимум 30 МСП. Всяко МСП, което ще заяви желание за ваучер, ще трябва да увеличи капитала си с минимум 500 хил. лв., като процесът по публичното предлагане трябва да се извърши в период от 9 месеца, така че след успешното листване ваучерът да бъде "осребрен". Тъй като в документите е записано, че субсидията е предназначена за емитиране на ценни книжа, това означава, че МСП могат да увеличат капитала си с издаване на определен брой нови акции или да издадат емисия корпоративни облигации. Важен момент от реализацията на процеса е изборът на лицензиран инвестиционен посредник.
За ваучер със субсидия за листване може да кандидатстват микро-, малки и средни предприятия, които са от определени икономически сектори, явяващи се приоритетни според националната политика за насърчаване на МСП: производствени (без земеделие), информационни и комуникационни технологии (ИКТ), издателска дейност, медийна продукция.
На сайта на ИАНМСП са пубилкувани общите условия по процедурата и списъкът с лицензираните посредници, като кандидатите ще трябва да сключат договор с някой от тях, за да могат да подадат заявление за ваучер.
Как действа механизмът за изпълнение на ваучерната схема
ИАНМСП стартира процедура по набиране на заявления за получаване на ваучер във ваучерната схема;
Предприятията-кандидати подават заявление за получаване на ваучер по електронен път;
В срок от 10 работни дни от постъпване на формулярите за участие, ИАНМСП извършва оценка по реда на тяхното постъпване;
Първите 30 одобрените кандидати получават ваучер за предоставяне на консултантски услуги от лицензираните инвестиционни посредници към КФН;
Съставя се резервен списък с одобрените предприятия след първите 30;
Инвестиционният посредник докладва и отчита изпълнението на услугите в съответните отчетни форми и документи, указани от ИАНМСП в пакета документи за кандидатстване и изпълнение, публикувани при обявяването на ваучерната схема;
След представяне на искане за плащане и отчетните документи, доказващи изпълнението на дейностите по ваучера, ИАНМСП извършва документална проверка в срок от 5 работни дни;
Стойността на ваучера се изплаща само при осъществяването на успешна емисия.