Снимка: Pixabay
Теодор Минчев
Две са банките, които са част от индекса на сините чипове SOFIX и които до голяма степен са представителна извадка за изключително важния за всяка икономика финансов сектор, поне що се отнася до публичност. И това са - Първа Инвестиционна Банка и Централна Кооперативна Банка.
Сега ще се задълбаем малко по-надълбоко и ще видим какви са причините и има ли основателни такива, акциите на двете публични банки да се представят далеч по-зле от индекса на сините чипове SOFIX през 2018-та.
Само можем да посочим факта, че книжата на ПИБ са най-зле представящия се компонент за 2018-та на двата основни индекса - SOFIX и BGBX 40. Акциите на банката са загубили 45.6% за последната една година, към днешна дата, според статистиката на Infostock.bg. Това при понижение на двата посочени по-горе индекси от съответно 12 и 13% през изминалата година!
Близо наполовина е загубата при книжата на Централна Кооперативна Банка (спрямо тази при ПИБ), поевтинели с 22.3% за последните 12 месеца. Но това, все още е близо два пъти повече от спада на SOFIX.
Та кои са факторите, които определят ускорената загуба в книжата на ПИБ?
Напълно логично е първо да погледнем към финансовите резултати, които могат да са една естествена причина за рязката обезценка в акциите. Все пак, на борсата се търгуват очаквания, а едно влошаване на резултатите и бъдещата конюнктура на сектора, могат да са в основата на подобен спад след влошаване на очакванията.
По последни данни, консолидираната печалба на ПИБ се повишава на годишна база с 1.6% за деветмесечието до ниво от 62.16 милиона лева. Тази на ЦКБ се понижава с 21.3% на годишна база за първите девет месеца на годината - до 21.78 милиона лева.
Ако погледнем към целия банков сектор, то ще видим, че резултатите не са особено добри. За деветте месеца на миналата година печалбата на банките достига около 1.220 млрд. лв., според данни на БНБ, което представлява ръст от близо 40% спрямо реализираните година по-рано печалби от 872 милиона лева.
Казано по друг начин, двете публични банки не успяват в достатъчна степен да се облагодетелстват от тренда на ръст в банковия сектор, който продължава да достига до нови и нови рекордни финансови резултати!
По отношение на необслужваните кредити
През 2017-а - от края на първото тримесечие, когато необслужваните кредити са били 21.5% от общия размер на предоставените от банката заеми, в края на годината това съотношение намаля до 17.6 процента. Това съвсем не е малко, защото става дума за отписване на напълно провизирани кредити и свиване на проблемния портфейл с повече от 200 млн. лв., като тази тенденция към намаление продължава.
"Първа инвестиционна банка има средносрочна програма за по-нататъшното намаляване на необслужваните кредити, според която в рамките на няколко години ще достигнем ниски равнища на проблемните кредити", каза Неделчо Неделчев изпълнителен директор на банката в специално интервю, публикувано на сайта на финансовата институция на 22-ри февруари миналата година.
Съществуващите проблемни заеми в банката са провизирани средно на 60% от техния размер, а разликата до 100% е покрита с обезпечения на по-голяма стойност от тази разлика, коментира още Неделчев в интервюто.
Пълното интервю с Неделчо Неделчев можете да прочетете ТУК!
Разбирате, че за реализацията на проблемните вземания е необходимо време, свързано със съдебните процедури по продажбата на обезпеченията. Това е постоянен процес, който продължава във времето. Що се отнася до новите кредити - при тях равнищата на влошаване са много ниски, поради което и новогенерираните лоши кредити са много малко, допълни Неделчев.
И все пак, макар и да намалява, размерът на необслужваните кредити на банката, със сигурност натежава над представянето на акциите й. Защото той е близо два пъти по-висок от този на целия банков сектор.
Нивото на лошите кредити в банковата система намалява до 8.5% в края на септември, показват данните на Българската народна банка (БНБ). С приспадане на начислените по тях обезценки сумата на необслужваните заеми достига над 3 млрд. лв., или малко над 4% от кредитния портфейл на сектора, става ясно от статистиката.
Банката остана встрани от консолидацията в сектора последните две години
Друг фактор, който може да предопределя слабостта в акциите на банката е опасения на инвеститорите от потенциално увеличение на капитала и съответно "размиване" на акционерната собственост.
Отново ще се обърнем към казаното от изпълнителния директор на банката - Неделчо Неделчев - "Неведнъж съм коментирал този въпрос, но отново ще подчертая, че Първа инвестиционна банка е публично дружество, търгувано на Българска фондова борса. По тази причина всякакви информация, свързана с привличането на нови инвеститори в капитала на банката, която бъде изнесена, преди да има обвързващи оферти, може да повлияе върху цените на борсата. А това е недопустимо съгласно действащото законодателство. По тази причина мога само да кажа, че процесът на разговори с различни видове потенциални инвеститори продължава и ние ще се спрем на най-доброто предложение за клиентите, за служителите и за акционерите на банката".
Иначе може да се спомене също така, че банката остава малко в страни от тренда на окрупняването на банковия бизнес през последните две години.
Станахме свидетели на няколко големи сделки и консолидация в сектора. През август, унгарската OTP Bank, компанията майка на Банка ДСК обяви, че българското и дъщерно дружество, придобива 99.74% от Societe Generale Експресбанк, както и други местни дъщерни дружества, притежавани от френската финансова група. Societe Generale бе седмата по големина банка на българския пазар.
Последната консилидация в сектора включва сделката за придобиване на Банка Пиреос от Пощенска банка за 75 млн. евро, обявена в началото на месец ноември.
Продажбата на малката банка беше предопределена от натиск, оказван от кредитори на техните гръцки компании майки.
Резултатът от сделката ще се изрази в подобряване позицията на Пощенска банка, която в момента е пета по размер на активите на българския пазар. След нея, тя се очаква да се превърне в третата по активи банка на българския пазар.
Нека припомним, че през 2016-та година, Пощенска банка закупи друг гръцки клон у нас - Алфа банк.
Всъщност, консолидационната вълна у нас стартира още през 2016-га година, като продължи и през следващите две години. Голямата сделка на 2017-та година в банковия сектор, бе покупката на ОББ и лизинговото дружество Интерлийз от белгийската KBC в сделка на стойност от 610 милиона евро, или при съотношение цена-счетоводна стойност от 1.2.
Само можем да отбележим, че съотношението цена-счетоводна стойност на ПИБ е - 0.43, или близо три пъти по-ниско от това, при което е била оценена ОББ през миналата и най-вероятно и Societe Generale Експресбанк през тази.
След разместванията, Първа Инвестиционна Банка ще се превърне в петата по активи българска банка, в размер на 9.67 милиарда лева. Пред нея ще бъдат Уникредит, Банка ДСК, Пощенска банка и ОББ.
Едно сравнение при ПИБ с преди 11 години
За да се види прогреса във финансовия резултат на ПИБ за един по-дълъг период, ще направим съпоставка с резултатите отпреди 11 години, когато бе бумът на БФБ и акциите на банката бяха над пет пъти по-скъпи по време на пика, в сравнение с текущите си стойности.
Бaлaнcoвoтo чиcлo нa ΠИБ ĸъм края на 2007-ма година дocтигнa 4.205 млpд. лв. За сравнение, към днешна дата, активите на банката са в размер на 8.81 милиарда лева, или повишение от над два пъти.
Kъм ĸpaя нa 2007-ма година бaлaнcoвaтa cтoйнocт нa ĸpeдитния пopтфeйл e 2.768 млpд. лв. Към днешна дата кредитният портфейл е в размер на около 5.55 милиарда лева, или отново два пъти повече.
Печалбата на ПИБ през 2007-ма година е в размер на 50.1 милиона лева. За сравнение, за 2017-та година от банката отчетоха печалба в размер на 85 милиона лева. Ако този резултат се запази и през миналата година, то може да се очаква печалбата на банката да е нараснала с над 60% спрямо 2007-ма. Това се превежда като среден годишен ръст от 4.4% за разглеждания период.
За деветмесечието на 2007-ма година банковия сектор у нас се е отличавал със сумарна печалба от 855 милиона лева. Въз основа на печалбата от 1.22 милиарда лева за първите девет месеца на тази година, това се превежда като средногодишен ръст на печалбата на банковия сектор от 2007-ма година до момента в размер на 3.3%. Или, както се вижда средния ръст на печалбата на ПИБ в дългосрочен план е далеч по-висок от средния за банковия сектор.
Ниската ликвидност в търговията с акциите на банката
Слабата ликвидност е "нож с две остриета". Тя освен да води до експлозивно повишение, при интерес към дадена позиция, може да води и до далеч по-силно и сериозно понижение, при разпродажби на целия пазар. Ниската ликвидност в търговията с книжата на ПИБ е фактор, който винаги е съпътствал банковите книжа.
Може само да се спомене факта, че за последната една година обект на търговия са станали акции на ПИБ на стойност 2.75 милиона лева. За сравнение, обемът при петнадесетата най-ликвидна позиция на БФБ за посочения период - Уеб Финанс Холдинг, е бил в размер на 6.9 милиона лева, или над два пъти по-висок!
В същото време при другата публична банка - Централна Кооперативна Банка, са се изтъргували акции на стойност от 8.6 милиона лева, или близо три пъти повече...
А ниската ликвидност прави влизането и излизането в позицията много трудно. Това допълнително натежава на институционалните инвеститори, при вземане на решение да насочат средства към акциите на ПИБ. И един пример, ето как изглеждат офертите при банката в ранния следобед:
Както се вижда от картинката, средната цена на офертите купува е 3.06 лева, като става въпрос за обем от 7 205 акции. Това е с около 10% под последната цена на която се е сключила сделка. Средната цена на офертите продава е за едва 3 677 акции при ниво от 3.496, или с около 5% над текущата цена. Какво ли би се случило обаче, ако един институционален инвеститор иска да купи, или да продаде 100 000 акции на банката?
Ниското тегло на ПИБ в индекса SOFIX
Има и един косвен проблем за акциите на ПИБ, който е невидим на пръв поглед, като в същото време се предопределя от спецификата в методологията на изчисление на индекса SOFIX...
Върху SOFIX има индексен фонд и всички видяхме как неговото въвеждане инициира съществен ръст за пазара ни като цяло. Идеяте е, че с насочване на капитали към индексния фонд, се насочват средства и към позициите в индекса със съответното тегло.
Въпреки, че ПИБ е с тегло от около 10% от общата пазарна капитализация на компаниите в индекса SOFIX, заради ниския й фрий-флоут коефициент, тя е с реално тегло в индекса от едва 5.5%, или близо наполовина. А това означава и два пъти по-малко насочване на средства от новите капитали насочвани към индексния фонд базиран на SOFIX...
*материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Вижте още:
Какво си мислите, че купувате със SOFIX?
ПИБ и ЦКБ - 11 години по-късно