Снимка: БГНЕС
В очакване на годишните тримесечни отчети, които трябва да станат реалност до края на този месец, ще разгледаме как стоят компаниите от индекса на сините чипове SOFIX, въз основа на някои от най-следените финансови показатели и коефициенти.
Ето и как изглеждат данните:
Данни: Инфосток.БГ
Както виждаме, много от компаниите на индекса се търгуват при едноцифрени съотношения цена-печалба - по точно седем от тях, или близо половината.
За съжаление на инвеститорите, което може би до голяма степен предопределя и лошото представяне на индекса на сините чипове SOFIX, печалбите на половината компоненти на бенчмарка за първото деветмесечие на миналата година, се понижават. Подобна е ситуацията и при приходите на компонентите на индекса.
Всъщност откриваме само четири компании от индекса, чиито приходи и печалби за деветмесечието на миналата година растат на годишна база - М+С Хидравлик, Елана Агрокредит, Сирма Груп Холдинг и Фонд за недвижими имоти България.
По отношение на съотношението цена-счетоводна стойност, за което Бъфет препоръчва на инвеститорите да се ориентират към компании с такова под 1, ситуацията е доста благоприятна. Само пет дружества не отговарят на това условие.
Инвеститорите могат да са сравнително спокойни за състоянието на родните дружества, по отношение на дълга. Съотношението дълг-собствен капитал, за което отново Бъфет съветва да не е над 1, отговаря на този критерий при всички компании.
Друг съвет на Бъфет към инвеститорите е да се насочват към компании с високо съотношение на възвръщаймостта на собствения капитал. Всъщност препоръката на "оракулът от Омаха" е да се търсят компании с подобно съотношение от над 15%. За съжаление на инвеститорите, сред компонентите на SOFIX откриваме само две подобни дружества - М+С Хидравлик и Стара планина Холд. Тези компании се отличават и с най-високо съотношение възвръщаемост на активите.
В трудни времена за фондовите пазари инвеститорите се насочват към акциите на дивидентни компании. И за щастие откриваме, че много от компаниите на индекса разпределят дивидент. Дивидентна доходност от над 3% (въз основа на текущата цена и последно изплатения дивидент) е сравнително често явление при компаниите от SOFIX. Разбира се, инвеститорите се интересуват от бъдещия дивидент, а не от изплащания такъв в миналото.
В тази насока, те трябва да следят печалбите на дружествата за тази година (и основно за четвъртото тримесечие), за да могат да си направят сметка и да се опитат да прогнозират размера на изплащания дивидент. При дружествата със специална инвестиционна цел, това не е толкова трудно (ако се знае годишната им печалба), предвид на това, че те разпределят не по-малко от 90% от положителния си финансов резултат под формата на дивидент.
И накрая, ако погледнем към представянето на компаниите от SOFIX, то може да се определи, като "трагично". Повишение бележат акциите само на две дружества от индекса - Еврохолд и Холдинг Варна. Две дружества бележат загуба на пазарна капитализация от над 40% за последната една година, а други четири - от над 20%.
Още по темата:
Какви бяха печалбите и приходите на компаниите от SOFIX за деветмесечието?
SOFIX традиционно губи 170-190 пункта от върха си при корекция
Спадът на SOFIX не изглежда завършен от техническа гледна точка