Снимка: Pixabay
Ако приемем, че части от историята може да се повтарят, в което техническите анализатори са убедени, то инвеститорите на БФБ може да ги очаква много от случващото се през последните години и по време на консолидации - ниски обеми на търговия, слаба ликвидност, минимална промяна на индексите и тотална скука!
Поне така изглеждат нещата, ако спадът на индекса е приключил, за което има известни доказателства и видим консолидация през следващите месеци до края на май и преди началото на традиционно активния летен период.
След като декември се оказа нетрадиционен за БФБ, с наблюдаваното понижение, сега инвеститорите се обръщат към пазара в търсенето на дъно. И такова може и да е много близо.
Проблемът обаче е в това, че дори и понижението да е изчерпано, това може да бъде последвано от месеци на консолидация, едва след която, големите институционални и индивидуални инвеститори могат да се върнат към пазара.
Никой, особено големите институционални инвеститори, не обича да се хване за "падащ нож", какъвто може да се възприема в момента българският индекс на "сините чипове" SOFIX.
И предвид на това, че дъната обикновено се тестват, изглежда като една много по-разумна опция, да се изчака да се види къде ще е дъното на пазара и едва след това да се влиза, при потенциалното му тестване, след известно движение настрани, което ще може да се приеме, като споменаваната консолидация.
Всичко това обаче, ще е свързано с няколко неща - намаляване на търгуваните обеми, което ще говори за изчерпване на низходящия потенциал и движение на никъде на акциите, което допълнително може да "опъне инвеститорските нерви". Но това е период, който трудно може да бъде пропуснат...
Такъв период, както вече споменах, наблюдавахме при последната подобна корекция, но наблюдаваната в момента - тази между 2014-та и 2016-та година.
Графика: Инфосток
Тогава консолидацията, за която говоря, че може да се случи и в момента, стана реалност между началото на 2016-та и началото на юни на същата година, или близо шест месеца. За този период от 6 месеца среднодневния оборот на борсата бе в размер на около 200 000 лева. на ден.
Добрата новина е, че след тази консолидация, последва изключително силен ръст на SOFIX. Той се случи разбира се при значително повишение на търгуваните обеми. Среднодневният търгуван оборот през следващите седем месеца, до края на годината, бе в размер на 735 хил. лева, или над три пъти и половина по-висок.
Справка за изминалата година сочи, че среднодневният оборот на БФБ, бе в размер на 560 хиляди лева, или далеч над обема по време на консолидацията отпреди три години. Трябва да се отбележи обаче, че при подобна по-активна търговия, индексът на сините чипове SOFIX загуби 20% от най-високата си стойност и навлезе в мечи пазар.
Преди да започнем да поглеждаме към възстановяване на индекса, можем да видим "попресъхване" на обема, което до голяма степен ще се свързва и с нежеланието на инвеститорите да продават на текущите нива. Ако обемите започнат да намаляват и ликвидността да пресъхва, това може и да е първия и най-ранен признак за доближаване до дъното.
И известно забавяне в търгуваните обеми вече е факт през 11-те борсови сесии от началото на годината. За този период, среднодневния търгуван оборот е 306 000 лева. Разбира се, трябва да се изчака един по-продължителен период, преди да може да се каже, че спадът в обема не се дължи на случайни и сезонни фактори в началото на годината. Ако това забавяне в търгуваните обеми се запази и през следващите седмици и месеци обаче, инвеститорите могат да започнат да се оглеждат за дъно...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата:
Какви са приликите с периода последван от ръст на SOFIX със 70%?
Трите фази в историята на SOFIX - къде сме в момента?