Снимка: БГНЕС
„Мечият пазар" се появява на фондовите пазари при спад от наскорошен връх с повече от 20%. Подобна ситуация е факт за индекса на сините чипове SOFIX от началото на първия месец на 2019-та година.
Сега може би на инвеститорите би им било интересно какво обикновено се случва с индекса на сините чипове, когато навлезе в мечи пазар. И веднага се заемаме да отговорим на този въпрос.
Първоq малко статистика за мечите пазари по света. Те се случват относително често. След Втората световна война средните пазари на мечки са продължавали по 13 месеца, а фондовите пазари са губили средно по 30.4% от стойността си.
След мечи пазари, обикновено на индексите са им били необходимо среднно 22 месеца, за да се възстановят, според данни на Goldman Sachs и CNBC.
Терминът "мечи пазар" на Wall Street е синоним на сериозни, дълготрайни спадове на фондовите пазари.
Освен процентното намаление, има и други, по-емоционални начини за измерване на мечия пазар.
По време на тези пазари, като цяло песимизмът преобладава и властва сред инвеститорите. Когато добрите новина не са достатъчна, за да задържат продавачите и въпреки солидните икономически условия, пазарите продължават да падат - това е мечи пазар. При мечи пазар, чашата се определя, като "наполовина празна".
История на мечите пазари на SOFIX
От създаването си в края на 2000-та година, до момента, индексът на сините чипове SOFIX е преживял общо седем мечи пазара, с отчитане на текущия. Без да смятаме сривът от 2007-ма година обаче, който е далеч повече от просто мечи пазар, средната продължителност на мечия пазар е била 14 месеца, при което индексът SOFIX е губил средно 33.2% от стойността си.
За сравнение, текущияj мечи пазар продължава вече 18 месеца, или над средния такъв, но за сметка на това, загубата на индекса е едва 21.7%, или далеч под средната му загуба.
Всъщност, в исторически план, най-краткият мечи пазар, продължил едва 4 месеца през 2005-та година, е бил и най-плоският. Тогава индексът SOFIX губи едва 26% от стойността си, както може да се види от таблицата по-долу.
Най-дълъг пък, е бил последния мечи пазар (2014-2016 година), който е продължил две години без един месец. При него обаче, индексът губи малко под 30% от стойността си.
Дали текущият мечи пазар ще влезе в рамките на "плоските" и продължителни, по подобие на този отпреди три години, или пък ще е нетипично дълъг и далеч по-дълбок, тепърва предстои да видим.
Инвеститорите, не бива да забравят, че мечите пазари са следвани от бичи, а последните, които са далеч по-продължителни като времетраене са най-силни, обикновено в първата си фаза (традиционно през първата година).
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата:
Справедливо ли са представени секторите на икономиката на БФБ?
Следващата финансова криза назрява - ето как може да се отрази на българите!
Скука и ниски обеми - това ни очаква при текущите цени на БФБ...