Снимка: Pixabay
Днес се случи нещо неочаквано - индексът на сините чипове SOFIX отбеляза съществено повишение, като час и половина преди затварянето на борсовата търговия, се беше повишил с 2.6%. А това си е сериозно събитие, предвид на понижението на индекса до най-ниските му нива от доста време насам...
Добрата новина е, че това се случи при сравнително висок (поне в сравнение с обемите напоследък) търгуван обем от близо половин милион лева.
Повишението на търгувания обем, обикновено е ключова характеристика на периоди на промяна на тренда. Такива обаче, нерядко следват периоди на консолидация, след дълго понижение на индексите.
Разбира се, все още е твърде рано да се правят генерални изводи. Трябва да е налице запазване на високия обем, поне за период от няколко месеца и трайно връщане на индекса над ключовите нива на съпротива от 600 пункта, преди да можем да говорим за край на негативния тренд.
В допълнение, дори и връщане на SOFIX над ключовата граница, не е гаранция за продължаване на повишението. Защото старо правило в техническия анализ гласи - "истинските дъна винаги се тества".
И все пак, инвеститорите могат да си поемат глътка въздух, а всяко отдалечаване от дъното, дава възможност при последващото му тестване, то да остане в сила и да докаже тезата, че ръстът тепърва предстои!
Можем да припомним, че последната консолидация, преди засилване на ръста на индекса, от 2016-та година, продължи близо шест месеца, като по време на нея, среднодневния обем бе в размер на едва 200 000 лева. Последва силно повишение при търгуваните обеми, което съпътства и ускорения ръст на индекса SOFIX. А среднодневния обем за шестте месеца на силно повишение на индекса на сините чипове бе в размер на близо 750 000 лева.
Кои бяха най-силно повишилите се компоненти на SOFIX?
Книжата на Централна Кооперативна Банка бяха най-повишилия се компонент на индекса, при това с най-голям търгуван обем - от над 160 000 лева. Акциите на банката поскъпнаха с близо 13%.
Втори, не само по ръст, но и по обем, бяха акциите на Химимпорт. Те добавиха 7.8% към стойността си, при обем от над 70 000 лева.
Със сериозно повишение - от близо 7%, се отличиха и акциите на другата публично търгувана банка, компонент на SOFIX - Първа Инвестиционна Банка. Изтъргуваният при банката обем обаче, бе в размер на едва 14 000 лева.
С повишение от над 10% и минимално изтъргувани обеми, се отличиха още акциите на Зърнени Храни България и Топливо.
Не липсваха и губещи при това позитивно настроение. И най-губещи се оказаха компенсаторните записи, поевтинели с 1.5%.
Още по темата:
Историята на мечите пазари - какво да очакваме от настоящия?