Снимка: БГНЕС
Корекциите са нещо хубаво за инвеститорите. Защото те правят акциите още по-евтини. Именно по такъв начин, би следвало да гледат инвеститорите на случващото се на БФБ. Въпреки, че индексът на сините чипове SOFIX е близо до най-ниската си стойност от близо година и половина, определено финансовите му оценки са доста привлекателни.
Всъщност индексът на сините ни чипове е със съотношение цена-печалба от 10.35, както и цена счетоводна стойност от 1.06. И докато, също така е факт, че измерителят винаги се е отличавал с относително ниски финансови съотношения, сега ще погледнем как стои SOFIX съпоставен с останалите индекси по света.
Както се вижда от таблицата по-долу посочените финансови съотношения правят индекса на сините ни чипове да заема осма позиция, по най-ниски подобни съотношения.
С най-ниско съотношение цена-печалба се отличават пазарите в Китай и Русия, които традиционно заемат първите две места. Те се отличават със съотношения цена-печалба от съответно 5.8 и 6.7. Следват пазарите в развиваща се Европа, където попада и родния капиталов пазар, със съотношение от 7, както и южната ни съседка Турция - със 7.4.
С по-ниски съотношения цена-печалба от това у нас, се отличават още пазарите на Гърция и Унгария. Непосредствено след България се нареждат - Австрия, Сингапур и Полша.
В дъното на класацията, или с най-високи съотношения цена-печалба се отличават Финландия и Швейцария с 20.8 и Индия - с 26.2.
Като цяло, развита Европа е оценена далеч по-ниско, в сравнение със САЩ, със съотношение от 14.6, спрямо 17.5 за най-голямата световна икономика.
И докато инвеститорите на БФБ е много вероятно да се вторачат във факта, че има по-евтини пазари и индекси от тези у нас (или че чашата е наполовина празна), те трябва да имат още няколко неща предвид.
Инвестициите на всички посочени "евтини" пазари, са свързани със сериозни валутни рискове. Тоест налице е възможност при поевтиняване на валутите на съответните страни, доходността им в бъдеще да е далеч по-ниска. Този валутен риск липсва на БФБ.
На второ място, много от тези пазари са "евтини", защото са свързани с политически и икономически рискове, които е трудно да бъдат предвидени (не че това не важи на БФБ, но най-малкото тук те могат да бъдат по-прецизно дисконтирани).
И на последно място - много от тези пазари са били с подобни изключително ниски съотношения в продължение на години (подобно на БФБ разбира се). Тоест инвеститорите не могат да разчитат на повишението на тези пазари, само защото са евтини, защото те са били евтини в продължение на години и за да се промени това може да са нужни други фактори.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на финансовите пазари.
Още по темата:
SOFIX на крачка от мечи пазар - колко още надолу?
Защо SOFIX може да се представя по-добре през 2019-та година?