Първите симптоми за 2019-та година на БФБ са доста позитивни. И да - не става въпрос за представянето на индекса SOFIX, след като индексът е загубил 2.3% от стойността си от началото на годината. Става въпрос за нещо много по-важно - печалбите на компонентите му (поне на неконсолидирана основа).
Неконсолидираните печалби, изнесени до момента от дружествата сочат към повишаване на сумарната печалба с над 12%. За сравнение, през изминалата година ръстът на печалбата на щатските компании е бил около 11.5%, а за тази се очаква да е в размер на 7%.
По-важното за родните компании обаче е, че те сериозно повишават темповете си на увеличение на печалбите през четвъртото тримесечие. Към края на деветмесечието на миналата година, неконсолидираните печалби на компонентите на индекса се понижаваха с 5.6% на годишна база!
Тоест налице е едно сериозно ускоряване в резултатите през четвъртото тримесечие на миналата година, като няма предпоставки да се очаква това да се промени през следващите тримесечия.
По отношение на финансовите си оценки, може да се каже, че индексът на сините чипове SOFIX е доста ниско оценен. Със съотношение цена-печалба от 10.5 и цена-счетоводна стойност от 1.07, индексът ни е осмия най-евтин в света.
В същото време в среда на повишение на неконсолидираните печалби от над 12%, индексът на сините чипове SOFIX е загубил 18.2%, а спрямо върху му за посочения период, понижението е с 19.2%. Добрата новина е, че показателят се върна под спада от 20%, предопределящ навлизането в мечи пазар и инвеститорите могат да започнат да се оглеждат за дъно.
От създаването си в края на 2000-та година, до момента, индексът на сините чипове SOFIX е преживял общо седем мечи пазара, с отчитане на текущия. Без да смятаме сривът от 2007-ма година обаче, който е далеч повече от просто мечи пазар, средната продължителност на понижението е била 14 месеца, при което индексът SOFIX е губил средно 33.2% от стойността си.
В момента, текущият спад на показателя продължава вече 18 месеца, но спадът му е под средния за мечи пазар.
Другата добра новина за инвеститорите е, че когато мечият пазар приключи, индексът регистрира изключително добро представяне в следващите дванадесет месеца, поне на база история.
Например, след края на последния мечи пазар, който бе и най-дълъг в историята на индекса (продължи две години от 2014 до 2016 г) SOFIX отбеляза ръст от 70% в следващите 12 месеца.
Инвеститорите могат да се надяват на добро представяне за SOFIX през тази година от още една гледна точка. В исторически план, от създаването си до момента, индексът е носил средна годишна възвръщаемост на инвеститорите от 10.3%. Като се има предвид, че показателят е при нивата си от преди две години, тоест възвръщаемостта му за този период е била нулева, то определено има наваксващ потенциал.
Иначе на БФБ може спокойна да започне да се говори и за "загубено десетилетие". Защото показателя е с около 10-на процента над нивата си от лятото на 2009-та година. Тоест инвеститорите насочили средства към пазара ни за посочения период са регистрирали минимална, почти нулева годишна доходност.
Инвеститорите, които са се уморили да чакат, могат да почерпят малко опит и пример от най-развития фондов пазар в света – щатският. Там също има „загубено десетилетие“. То приключва до март 2009-та година и след един сериозен спад на индексите на Уолстрийт, следствие на финансовата криза. По време на това „загубено десетилетие“ в САЩ, инвеститорите регистрират средна отрицателна доходност в размер на 3%.
Всички знаем какво се случва след това... Най-търпеливите се облагодетелстват, защото освен, че пазарът връща всичко загубено, щатските индекси продължават да растат и отбелязват втория най-дълъг в историята си бичи пазар, девет години по-късно. Станахме свидетели на четворно повишение на индексите от техните най-ниски стойности по време на голямата финансова криза.
Значително се ускорява постигнатата доходност от инвеститорите през следващите осем години, до ниво от 17% на годишна база. А това е близо два пъти повече в сравнение със средната доходност в исторически план.
Още по темата:
Трите фази в историята на SOFIX - в момента сме в загубеното десетилетие...
SOFIX традиционно губи 170-190 пункта от върха си при корекция
SOFIX с рекордно дълга месечна загуба
Как да се пенсионирате с 500 000 лева след 40 години?