Снимка: iStock„
Теодор Минчев
Годишните печалби на компоненти на SOFIX и BG 40 са вече факт. Макар и неконсолидирани, те ни дават сериозен повод да се замислим. А именно - оправдано ли е понижението на двата индекса за последната една година.
На фондовите пазари по света, или поне на нормалните такива, в цените на акциите се залагат очаквания за ръст на приходите и печалбите; подобрение на бизнеса; излизането на нови продукти т.н.
Тоест би следвало, при разминаване на реалните данни (като например печалбите от тримесечните отчети) с очакванията, за тях да има корекция в цените на акциите. И тази корекция би следвало да е положителна, ако резултатите излязат по-добри от очакванията, или отрицателна - ако резултатите са под тях.
Годишните резултати на компаниите (неконсолидираните такива), са вече факт, а корекция в цените на акциите липсва...
Има няколко варианта за този феномен - нямало е официални очаквания; инвеститорите все още не са осмислили резултатите; резултатите са отговорили на официалните очаквания, но не са успели да ги превишат; на никой не му пука.
Сега ще се обърнем към представянето в акциите на компонентите на SOFIX:
Данни: Инфосток
Както виждаме от таблицата, малко повече от половината от компонентите на индекса - осем на брой, регистрират понижение в нивата си, по-малко това на индекса. При пет от тях, е налице подобрение на финансовия резултат през изминалата година, спрямо предходната.
Нещо повече - единствените две дружества, чиито акции поскъпват през последната една година (Холдинг Варна и Еврохолд България), са сред най-добре представящите се, по отношение на финансовия си резултат, компании.
Нещата са далеч "по-нелогични" във втората половина на класацията - дружествата, чиито акции се понижават с повече от спада на SOFIX.
На последните две места, или дружествата с най-лошо представяне в SOFIX за последната една година, са две компании със съществен ръст в неконсолидираните печалби. Акциите на Първа Инвестиционна Банка се понижават с 36.5% и са втората най-поевтиняваща позиция в индекса, въпреки ръста в печалбата й от 78.2%.
Най-губеща позиция от SOFIX пък, за последната една година, е Трейс Груп Холд, чиито акции поевтиняват с 42.6%, при ръст на неконсолидираната печалба от 45.3%.
Интересен е фактът, че от седемте дружества, чиито акции поевтиняват през изминалата година, с повече от спада на SOFIX, при четири е налице ръст в печалбата, като при три от тях този ръст е в размер на над 40%.
В заключение може да се каже, че определено липсва силна корелация между ръста на печалбите и представянето на акциите на компаниите от SOFIX. Специфични фактори и новини свързани с конкретните компании, имат много по-силно въздействие върху цените на акциите, в сравнение с финансовите отчети, поне през последната една година.
Още по темата:
Близо 10% ръст в печалбите на SOFIX за 2018 г.