Теодор Минчев
Целта на индексите е да са представителни за пазара, сектора, или индустрията, които следят. Например широкият индекс S&P 500, на практика освен, че е показателен за американския фондов пазар, се приема като барометър за световния фондов пазар, предвид на това, че представлява около половината от световната пазарна капитализация.
Не си мислете обаче, че този индекс е съвършен. Той е равно-претеглен и поради тази причина отдава много по-голяма тежест на компаниите с по-голяма пазарна капитализация. Поради тази причина, по-малките компании са с далеч по-малко тегло.
Получава се на практика така, че 6-те компании с най-голяма пазарна капитализация (групата на FAANG заедно с Microsoft), заемат тегло в размер на около 15% от целия индекс.
Недостатъци има и индексът на сините чипове Dow Jones. Той пък е ценово-претеглен и поради тази причина отдава много по-голяма тежест на компаниите с високи цени на акциите си...
Индексът на сините чипове на БФБ е SOFIX. От борсата много са "умували" относно това как да го направят максимално представителен, за и без това "изкривения" ни пазар и са стигнали до извода, че трябва да е претеглен на база на пазарна капитализация, но същевременно да отдава тежест и на фрий-флоута (свободно търгуваните акции в една компания, които не се държат от основните собственици).
И докато в това определено има някаква логика, определено може да се каже, че това също в известна степен "изкривява" пазара - а именно по направление на това кои компании с каква тежест са представени в индекса.
Проблем номер едно - с тежестта на компонентите в индекса
И това е първия, а може би дори и основния недостатък на индекса SOFIX. С тегло над 10% в индекса на "сините чипове" са три дружества - Софарма, Химимпорт и Еврохолд България. Така че ако си купите единица SOFIX, Вие на практика инвестирате около една трета от средствата в тези три дружества.
Ако към тях добавим и следващите две дружества с най-голямо тегло - Адванс Терафонд и Холдинг Варна и експозицията ви вече нараства до над 40% в петте компании с най-голямо тегло.
Трябва да имате предвид и следното. Далеч по-непропорционална ще е инвестицията ви, заради ниския фрий-флоут, в някои иначе големи компоненти от индекса, като Първа Инвестиционна Банка, например.
Въз основа на ниския фрий-флоут на банката то експозицията на инвестицията ви в SOFIX ще е едва 5.5% насочена към промяна в акциите на ПИБ, при над 10% тегло на компанията в индекса, без да се отчита фрий-флоутът. Също така банката е с трета най-голяма обща пазарна капитализация, изпреварвайки Еврохолд по този показател. Заради фрий-флоута обаче, теглото на ПИБ в индекса е близо наполовина на това на Еврохолд.
Обратната ситуация също е в сила за някои компании. Сирма Груп Холд е с тегло от около 1.6% от общата капитализация на SOFIX, но с изглаждането с фрий-флоута теглото й в индекса е близо два пъти по-високо.
Подобен е казусът и при Стара планина Холд. Теглото на холдинга в SOFIX с отчитане на фрий-флоута е далеч по-голямо, отколкото теглото на компанията в общата капитализация.
Проблем номер две - с правилата за влизане и излизане от индекса
Налице са някои общи и допълнителни правила за влизане в индекса на сините чипове SOFIX, чиито компоненти се опресняват два пъти годишно.
Една икономическа група не може да е с тегло от над 20% от индекса, а максималното тегло на една емисия може да е до 15%. Изисква се още 3 месеца търговия на регулиран пазар и 750 минимални акционера. Пазарната капитализация на фрий-флоута трябва да е по-голям от 10 милиона лева.
Крайната селекция се прави от 15-те компании с най-високи стойности за ликвидност (медианен седмичен оборот за последната 1 г. и брой сделки за последните 12 месеца).
И докато на пръв поглед тези правила изглеждат достатъчно завишени, дори прекомерно, факт е, че от време на време в индекса се прокрадват някои не толкова "ликвидни" и големи компании. А това е за сметка на други, традиционни "сини чипове", които не успяват да отговорят на критерий, като ликвидност например.
Може да се каже, че два пъти балансиране на индекса в годината, може и да е твърде много. Защото това - води до традиционния шок да се сменят твърде често дружества от индекса, което може и да е сериозен проблем за историческата съпоставимост на финансовите му коефициенти, както и за портфейлите на институционалните инвеститори (включително на ETF-фонда базирпан на индекса).
Проблем номер три - представителността на SOFIX за икономиката на страната
Традиционно се приема, че основният борсов индекс на една страна, би следвало в най-широка степен да отразява основните бизнеси в нея. Не е случайно, че представителни за щатската борса са така наречените FAANG компании, или компании от технологичния сектор.
Оказва се обаче, че финансовият сектор заема сериозно тегло от индекса на сините чипове SOFIX. По-точно, финансовите и застрахователни компании в него са с тегло от над 20% от индекса, на фона на едва 8% на сектора в цялата икономика. Или два пъти и половина повече.
Едни от най-големите сектори в икономиката на страната ни - търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство, с дял от близо една пета от икономиката ни, е далеч по-слабо застъпен и представен на капиталовия пазар и по-конкретно в индекса, като цяло.
Проблем номер четири - липсват фючърси върху индекса
Наличието на индексен фонд върху индекса SOFIX е крачка напред в правилната посока, но не решава всички проблеми на инвеститорите.
Един от основните такива е липсата на маржин покупки и ползване на ливъридж, който от само себе си би отпаднал, ако имаше фючърси върху индекса.
А това, няма как да се случи, докато не видим клирингова къща. Защо липсва последната, все още не намирам особено основателни причини, освен липсата на воля от страна на всички заинтересовани лица на пазара...
Разбира се, оправдания най-вероятно могат да се чуят още много. Истината обаче е, че по този начин изоставаме сериозно зад конкурентни пазари в региона, на много от които отдавна се търгуват фючърси върху основните им индекси. Само по себе си, това би повишило сериозно ликвидността на родния капиталов пазар - проблем номер едно, според почти всички пазарни наблюдатели.
Още по темата:
Какво си мислите, че купувате със SOFIX?
ПИБ и ЦКБ - 11 години по-късно
Банките, които останаха встрани от консолидацията
Справедливо ли са представени секторите в икономиката в SOFIX?