Началото на годината бе доста добро за договорните фондове и особено за тези, инвестиращи на международните пазари. Причината - силното повишение на международните борсови индекси, след намирането на дъно в края на миналата година.
Nasdaq се е повишил с 12.6% от началото на годината, докато широкият S&P 500 добави 10.7%. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average поскъпна с 11%.
Как се представят високодоходните договорни фондове регистрирани в България?Веднага се обръщаме към договорните фондове регистрирани в България и тяхното представяне. И откриваме, че най-добрият сред високодоходните фондове (рисковете фондове инвестиращи предимно в акции) е Скай Глобал ETFs. Той е донесъл доходност за инвеститорите от началото на годината в размер на 7.01%.
Фондът е следван отблизо от Адванс Възможности в Нова Европа с доходност от началото на годината в размер на 6.85%.
Само още два фонда отчитат доходност от над 6%, като единият от тях инвестира на международните пазари - Компас Глобъл Трендс, а другият е ОББ Патримониум земя.
За последната една година, с най-висока доходност за инвеститорите от 8.8%, сред разглеждания клас фондове се отличава Конкорд Фонд - 4 ЕНЕРГЕТИКА ДФ. Само още четири фонда регистрират положителен доход за инвеститорите - Експат Акции Развити Пазари ДФ, Тексим България ДФ, Алфа Индекс Имоти ДФ и Златен Лев ДФ.
Нещата за високо рисковете договорни фондове у нас, не се променят особено много и ако погледнем към анюализираната им доходност, в един по-дългосрочен план - от тяхното създаване до момента.
Само един фонд, успява да отбележи средна годишна доходност от над 5% и това е ОББ Патримониум земя ДФ (5.13%), а още девет успяват да се задържат на положителна територия.
Умерено рисковите фондовеПри умерено рисковите фондове, първенец по доходност от началото на годината е Райфайзен (България) Глобален Балансиран фонд с доходност от 4.5%. Той също се отличава с относително висока такса за управление - в размер на 1.5%. За сравнение, повечето от фондовете в тази група се отличават с такси и комисиони в размер на 0.75%.
Втори по доходност през 2019-та година е Астра Кеш плюс с доходност от 3.3%. Таксата на фонда е 0.75%.
Ако погледнем периода от една година, на първо място по доходност сред умерените фондове е Капман Фикс ДФ - с 3.14% и такси от 0.72%. На второ място е Райфайзен (България) Глобален Балансиран фонд с 0.9%. Само още един фонд успява да се задържи на зелено - Елана Еврофонд с 0.3%.
От началото на публичното си предлагане, с най-добра анюализирана доходност се отличава Елана Еврофонд - донесла 3.82% за инвеститорите, при такса от 0.75%. Следва Капман Фикс - с 3.08%. Още три фонда успяват да са носят положителна годишна доходност за акционерите си.
Ниско рискови фондовеДалеч по-добро е представянето на фондовете инвестиращи основно в облигации. От началото на публичното си предлагане до момента, Експат Глобални Облигации е носил анюализирана доходност от 4.6%.
Още два фонда успяват да донесат на инвеститорите доходност от над 4% от създаването си - Селект Облигации и Елана Фонд Свободни пари.
За последната една година, с най-добро представяне се отличава Конкорд Фонд - 6 Облигации ДФ, донесъл на инвеститорите - 2.67%.
Иначе този род фондове се отличават с традиционни разходи за комисиони и такси между 0.4 и 1%. Но и очакваните доходност от инвеститорите не могат да са особено високи...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на договорни фондове. Историческото представяне на един актив не е гаранция за бъдещото му такова.
Още по темата:
Защо да изберете индексен пред взаимен фонд?
Защо инвеститорите имат нужда от ливъриджнат фонд върху SOFIX?
Тази инвестиция никога не е губила пари