Снимка: iStock
Първа Инвестиционна банка (ПИБ) и Централна Кооперативна Банка (ЦКБ) са компоненти на индекса на сините чипове SOFIX и се конкурират не само в банковия сегмент, но и за вниманието на инвеститорите, като публични финансови институции, чиито акции се търгуват на БФБ.
В тази насока, сега ще разгледам как са се представяли акциите на двете банки през различни периоди от време - от началото на годината; за последната една година; за последните три и пет години и изобщо от създаването си...
Започвам с най-краткия период - от началото на годината. За първите близо два месеца на годината, акциите на Първа Инвестиционна Банка са поскъпнали с 12.46%, докато тези на Централна Кооперативна Банка - с 21.28%.
За последната една година, книжата на ЦКБ са загубили 10.47%, докато тези на ПИБ са поевтинели с 28.8%.
Ако разширим периода още малко - до три години то нещата изглеждат така - поскъпване на акциите на ПИБ със 76.7%, а тези на ЦКБ - със 70%.
За последните пет години - ЦКБ е повишила пазарната си капитализация с близо 15%, докато ПИБ е загубила 2.6% от стойността си.
От началото на 2003-та година, до пика на SOFIX през 2007-ма година, акциите на ЦКБ са поскъпнали 46 пъти!
За съжаление няма статистика за този период при ПИБ, която осъществи своето първично публично предлагане на 18- ти май 2007 година.
За сметка на това обаче, книжата на ПИБ не пропуснаха драматичния спад на борсата ни по време на кризата от 2008-ма година. По време на спада те загубиха 91.7% от стойността си, докато книжата на ЦКБ поевтиняха с 93.6%.
Ако погледнем от дъното в акциите на двете банки, след кризата до момента, то нещата изглеждат така - акциите на ПИБ са донесли на инвеститорите доход от 240% от дъното им, докато тези на ЦКБ - 222%.
И едно последно сравнение - от началото на търговията си на БФБ до момента...
Книжата на ЦКБ са носили на инвеститорите среден годишен доход в размер на 23.46% за последните 19 години. За сравнение, индексът на сините чипове SOFIX е носил среден годишен доход от 10.3%.
В същото време, заради неблагоприятния си момент на старт на търговия, по време на върха на БФБ, акциите на ПИБ са носили отрицателна годишна доходност от малко над 10% от първата си сделка досега.
Всъщност, съвпадението в представянето на двете банки, които са и единствените публични кредитни институции на пазара ни с изцяло българска собственост, не е особено случайно. Ако погледнем към съотношението им бета, или обвързаността в движението на цените на акциите им с това на индекса, ще видим, че то е доста високо. По-точно е 2.06 за ЦКБ и 1.45 за ПИБ.
А ето как изглеждат и графиките на двете банки съпоставени една с друга за последните пет години:
Графика: Инфосток
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции от ЦКБ, или ПИБ
Още по темата:
ПИБ и ЦКБ - 11 години по-късно
Банките, които останаха встрани от консолидацията на банковия сектор