Снимка: iStock
Началото на март 2009-та година е... Индексът на сините чипове SOFIX е при нива от около 260 пункта, които са най-ниските му стойности от юли на 2003-та година насам. Болката за инвеститорите е голяма, защото това е от разгара на финансовата криза, а от върха си през октомври на 2007-ма година, показателят е загубил около 87% от стойността си. При това само за година и половина!от
Нивата от март на 2009-та година ще останат най-ниски и през следващите десет години, а след този период, към днешна дата, показателят на сините чипове е при нива от около 580 пункта.
И докато това може да изглежда, като много добро представяне, предвид на удвояването на показателя за десет години, погледнато през призмата на времето, това представяне се превежда, като средна годишна доходност от 8.35%. При това, ако инвеститорите са хванали абсолютното дъно...
За сравнение, от създаването на индекса през 2000-та година до върха му през 2007-ма година, или възможно най-добрия момент за излизане от пазара, инвеститорите биха реализирали доходност от 52.75% на година (без да се отчита доходността от дивиденти).
За да си представите колко много е това, вземете за пример, че са инвестирани 10 000 лева в края на 2000-та година, при старта на индекса SOFIX, те биха се превърнали в сума от 194 020 лева при подобна доходност.
Дори и да сте уцелили възможно най-лошия момент за излизане от пазара обаче - тоест точно преди десет години, когато индексът SOFIX е бил при нива от 260 пункта, инвеститорите, които са вложили средствата си в индекса при неговото създаване, отново биха реализирали една не лоша доходност от 12.7% средно на година.
Както се вижда, въпреки краха от 2008-ма година, таза средна доходност е с близо 50% над доходността за последните десет години...
Ето защо, нерядко се говори за "загубеното десетилетие на БФБ". Но както се казва - "колелото се върти"... А всяко по-нататъшна слабост на индекса SOFIX може и да е добра предпоставка за влизане в индекса с перспектива следващото десетилетие. А то може и да е далеч по-добро от последното...
Всъщност, ако погледнем към средната годишна доходност на SOFIX от създаването на индекса до момента, то нещата изглеждат така - 9.97% средно на година. Това е почти колкото средната годишна възвръщаемост на S&P 500 за последните 90 години - от 9.8%, но далеч под доходността на широкия щатски индекс от 15.5% за последните десет години.
Казано по друг начин, родният SOFIX има какво да наваксва...
Защо следващите десет години могат да са по-добри?
Повишаване на интереса към инвестиции на фондовия пазар
Ниски лихви и висока инфлация - това е ситуацията у нас. Най-добрите депозитни предложения в момента са с годишни лихви от 0.73%. В същото време инфлацията е при нива от 3%.
Тази ситуация ще се запази поне през тази година. Перспективите ЕЦБ да повиши лихвите през 2019-та намаляват все повече с влошаването на макроикономическата обстановка в еврозоната. Като добавим и рекордните депозити и силното поскъпване на имотите (като инвестиционна алтернатива), както и нарастване на средствата под управление на пенсионните фондове и имаме една добра рецепта за бъдещо повишаване на интереса към БФБ, съответно на акциите.
Всъщност фондовите пазари са доказали, че са един от най-добрите защитници срещу инфлация.
А да... и останалите инвестиционни алтернативи (като международните пазари), е напълно възможно да стават все по-слабо привлекателни!
Дивидентната доходност
Ако инвестиция в недвижим имот носи около 5% (а може дори вече и по-малко в София) доходност от наем, но без да се отчитат всички разходи свързани с нея, то на БФБ има компании, които носят дивидент от около 3%.
При това без нужда да се разправяте с наематели, да поддържате имота и да треперите да не останете няколко месеца без доход... Инвестицията е сравнително ликвидна, раздробима и може да се управлява бързо и относително лесно. Кое ще изберете?
А какво ще стане, ако повече хора започнат да го осъзнават? Или пък доходността от наеми продължи да се понижава при новозакупените имоти...
И направо на един пример
Акциите на Стара планина холд са на дружество с постоянно растящ дивидент. Въз основа на последния платен дивидент и текущата цена на акциите на компанията, инвеститорите могат да очакват дивидентна доходност в размер на около 3.3%, при това съвсем скоро...
Нещо повече, акциите на холдинга са едни от най-поскъпващите компоненти на SOFIX от дъното на пазара преди десет години, за което вече говорихме. От тогава насам, с отчитане на изплатения дивидент, те са поскъпнали 6 пъти, или с 500%. Това се превежда като средна годишна доходност от 19.7%. Тоест - над два пъти повече в сравнение с доходността на индекса SOFIX за този период. И над доходността на S&P 500.
За последната една година акциите на холдинга са поевтинели с 24%, при спад на бенчмарка от 16%.
Слабата връзка с финансовите резултати
Последното десетилетие, както вече казах, бе много слабо за инвеститорите на БФБ. Означава ли това, че следващото ще е добро? Разбира се, че не може да се каже със сигурност, защото историческото представяне на един актив не е гаранция за бъдещото такова! И все пак... на БФБ всичко е непредведимо и нищо не е невъзможно!
Няколко примера
Въпреки минималния спад на консолидираните печалби през изминалата година, като цяло финансовите резултати на родните компании имат тенденцията да се повишават. Поне през последните 10 години - след намирането на дъно на пазара. Ръстът не е забележителен, но е налице.
Иначе, пазарът ни е доказал, че не е напълно зависим от финансовите коефициенти и резултати. Например акциите на Трейс Груп поевтиняха с 52% (до голяма степен заради специфични фактори, свързани с компанията) през последната една година, на фона на ръста в печалбата на холдинга с 95%.
В същото време печалбата на Адванс Терафонд се понижи с 87.5% през изминалата година, докато за последните 12 месеца, акциите на фонда са поевтинели едва с 13%, което е дори по-малко от средната загуба на индекса на сините чипове.
Казано по друг начин, независимо от представянето на финансовите резултати на компаниите, следващите десет години могат просто да са по-добри... Без конкретна причина, или въпреки по-слабите резултати!
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Защо 2019 може да е добра за инвеститорите на БФБ?
Защо могат да предстоят добри времена за инвеститорите на БФБ?