Снимка: iStock
Имате капитал от 10 000 лева и се чудите в какво да го инвестирате? Едва ли 10% доходност ще Ви задоволи...
Защото, подобна доходност, се равнява на 1 000 лева печалба на година. А ако търсите повече, то едва ли родния капиталов пазар е най-доброто място за вас. Не, че другите капиталови пазари предлагат повече, просто те предлагат ливъридж (заемен капитал), който същевременно е най-голямото предимство и проклятие за инвеститорите.
Предимство - защото с разумното му ползване, можете да търсите например два, или три пъти по-висока доходност от нормалната пазарна такава (тоест 20, или 30% на година)...
А проклятие - защото инвеститорите често се изкушават и не могат да устоят да ползват неразумно високо ниво на ливъридж, който в крайна сметка води до непреодолима по размер загуба!
Проблемът на БФБ е, че инвеститорите не могат да ползват ливъридж, по нормалния начин и срещу нормалната цена, при които той се ползва на нормалните развити пазари.
Иначе и у нас можете да получите кредит, срещу залог на ценни книжа (репо), но при цена на заетата сума от 10-12% годишно... Въпросът е - колко трябва да изкарате за една година, че да си струва тази цена? А отговорът - много повече от това, което пазарът предлага нормално. Тоест репо-заемите са добра опция за тези, които ги предоставят и не чак толкова за инвеститорите на родния капиталов пазар.
Или с други думи - ако разполагате с малък капитал - от примерно 10 000 лева, то инвестициите ви на БФБ, при очакван доход от 10-12% годишно, няма да носят достатъчно голям капиталов прираст.
От друга страна, ако насочите тези средства към търговия на международните пазари, в продукти с голям ливъридж и високи СУАП-ове, шансовете да регистрирате значителни по размер загуби са сериозни.
И един пример - инвестирани 10 000 лева при доходност от 10% на година, биха се превърнали в сумата от 25 937 лева след десет години (без отчитането на допълнителните разходи за такси и комисиони). И докато това изглежда, като една доста прилична сума, имайте предвид, че тя ще купува далеч по-малко в сравнение с това, което биха купували 26 000 лева днес (заради инфлацията).
Естествено, въпреки казаното до тук, това би бил много по-добър вариант, в сравнение с други спестовни алтернативи, като например да ги държите в банка. И все пак...
Иначе, ако увеличим периода на инвестиционния хоризонт и добавим допълнителни спестявания всеки месец, то нещата се променят доста сериозно... Защото 10 000 лева, с добавяне на 200 лева спестявания на месец, които да насочвате към БФБ, биха се превърнали в сумата от 65 910 лева, което е далеч по-добре...
Как по-добре да инвестирате Вашите 10 000 лева, вместо да ги насочите към БФБ?
Ако говорим за доходност от 10% на година, която би следвало да очаквате от фондовите пазари в средносрочен и дългосрочен план (при това при един положителен сценарий), то първото нещо, което би следвало да направите, ако имате 10 000 лева, е да покриете скъпите си кредити с близка, или дори по-висока лихва от посочените 10%. С по-висок лихвен процент, се отличават кредитните карти, стоките на изплащане, бързите кредити и т.н.
Ако имате такива, то най-доброто нещо, което бихте могли да направите с 10 000 лева е да ги покриете напълно, или частично.
След като покриете скъпите си кредити, можете да помислите как да инвестирате в себе си. Помислете как бихте могли да повишите квалификацията си, което да повиши работния ви доход. Това ще е инвестиция, която ще ви се отплаща цял живот и е много по-добра от тази на фондовите пазари, включително и на БФБ.
Дa ĸaжeм, чe плaтитe 10 000 лeвa зa обучителен ĸypc, ĸoйтo щe пoвиши ĸвaлифиĸaциятa ви, и в пocлeдcтвиe щe дoвeдe дo пoвишeниe нa тpyдoвия ви дoxoд c 200 лeвa нa мeceц. Това означава, че тази инвестиция ще се изплати след около четири години, след което ще започне да ви носи годишна възвръщаемост от 24% на година, но за целия ви трудов живот.
Едва ли можете да разчитате, че ще намерите подобна инвестиция на фондовите пазари. За сравнение, акциите на най-добрите компании, са носили средна годишна възвръщаемост от около 20% за последните 50 години.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Още няколко причини да изберете SOFIX пред останалите борсови индекси
Как изглежда SOFIX съпоставен с румънския ВЕТ?
SOFIX при нивата си от началото на 2017 г. - какво се промени?