Снимка: iStock
Лоши новини за инвеститорите на БФБ, които се надяваха, че 2019-та година ще е много по-добра, от 2018-та (макар, че за това все още има още доста време)... Първите три месеца вървят към своя край, а индексът на сините чипове SOFIX е втория най-зле представящ се индекс в световен мащаб.
От началото на годината, показателят е загубил близо 3% от стойността си, като се нарежда на второ място в негативната класация. С по-голяма загуба през 2019-та година се отличава единствено индекса на Нигерия - загубил 4.8% от стойността си.
Иначе, първите месеци на новата година, бяха изключително благоприятни за инвеститорите на световните фондови пазари (с изключение на тези инвестиращи на БФБ, разбира се). Особено силно се отличиха развиващите се пазари и по-специално китайските индекси, регистрирали ръст между 20 и 40%.
Най-добре представящият се индекс в света, от началото на годината, е Chinext с доходност за инвеститорите от малко над 40%. Индексът Shenzhen е донесъл доходност от 35%, докато шанхайският основен индекс - 23%.
Не само китайските индекси обаче се радваха на изключително представяне. Регионалните индекси и други индекси от ЦИЕ (без SOFIX), също донесоха добра доходност на инвеститорите.
С близо 15% поскъпнаха основните индекси в Русия, докато тези на страни като Турция, Унгария, Полша, Чехия и Румъния се повишиха с между 3 и 10%.
Тоталната липса на обвързаност в посоката на БФБ с останалите развити и развиващи се пазари обаче, има не само негативна страна, но и позитивна.
На първо място - изоставането на родния индекс на "сини чипове" дава възможност на индивидуалните и институционалните инвеститори да се качат на "българския влак" при по-добри цени.
На второ - тази тотална необвързаност (дори противоположна връзка с движението на световните борсови индекси), прави инвестициите на БФБ добър диверсификационен актив, в свят на почти пълна обвързаност между цените на активите.
Инвеститорите на БФБ обаче, трябва да се вгледат в още нещо - търгуваните обеми на БФБ. А те проявяват трайни признаци на намаление. За последните три месеца търгуваният обем на компонентите на SOFIX е бил в размер на около 22 милиона лева, при което индексът е загубил 2.4% от стойността си. Тоест среднодневния търгуван обем е бил в размер на 333 хил. лева.
За сравнение за последните шест месеца, търгуваният обем е бил в размер на 52.35 милиона лева, при което показателят е загубил 7.2% от стойността си. Това прави среднодневен търгуван оборот в размер на около 396 хил. лева.
За последната една година пък, през която индексът загуби 15.3% от стойността си, оборотът възлиза на 126.54 милиона лева. Това прави среднодневен обем от 479 хиляди лева.
Традиционно, индексът SOFIX често е намирал своето дъно, в исторически план, когато търгуваните обеми "пресъхнат". Казано по друг начин, когато на продавачите вече им стане "все едно", дали ще продадат притежаваните от тях акции при текущите цени, или ще ги оставят, като подарък за абитуриентския бал на децата си. Тоест, сметнат че при притежаваните от тях активи са толкова евтини в момента, че не си заслужава да ги продават...
Като пример можем да дадем седмичния оборот от едва 184 хиляди лева през април на 2016-та година, предшестван и последван от няколко седмици със седмични обороти от по 550 хиляди лева, когато се формира дъното за пазара. Тогава именно, настъпва и краят на една корекция продължила 2 години и отнела близо 32% от стойността на SOFIX. Какво следва? Повишение от около 70% до следващия връх, постигнат в рамките на по-малко от година...
Тоест, инвеститорите, които се надяват на повторение на сценария от последната корекция, би следвало да следят седмичните обеми на борсата за признаци за достигане на фаза на "тотална апатия" към пазара, или казано по друг начин - на пълно пресъхване на търгуваните обеми. Това може и да е сериозен сигнал за край на низходящия тренд на индекса.
Още по темата:
Спадът на SOFIX не изглежда завършен от техническа гледна точка
SOFIX на път да направи нещо, което е правил само два пъти в историята си