Спряганите за кандидати Владимир Савов (ляво), който е член на КФН, и Николай Петков, шеф на отдел в небанковия финансовия регулатор. Снимка: БГНЕС
След избора на 15 март на Бойко Атанасов за председател на Комисията за финансов надзор (КФН) с мандат до 28 юли 2022 г., останаха свободни две ръководни длъжности в небанковия финансов регулатор.
Постът на зам.-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност" се заемаше от Бойко Атанасов, а зам.-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор", остана свободен, след като по искане на премиера оставка Ралица Агайн подаде оставка на 21 август след скандала с фалита за ЗК „Олимпик".
Затова днес народните представители приеха правила за избор на зам.-председатели на КФН, предложени от депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси, приети на заседание на 21 март тази година.
Кой предлага кандидатурите
Председателят на КФН трябва да предложи кандидатурите до 5 дни от днешното решение, а не по-късно от 7 дни преди изслушването на кандидатите документите им трябва да бъдат публикувани на страницата на Народното събрание.
Предложенията се придружават от писмени мотиви, които аргументират добрата професионална репутация на кандидата. Към всяко предложение се прилагат следните документи:
а) писмено съгласие на кандидата да бъде предложен за длъжността по образец - приложение № 1 към решението;
б) декларация по чл. 4, ал. 1 от Закона за Комисията за финансов надзор - приложение № 2 към решението;
в) писмено съгласие на кандидата по чл. 27, ал. 2 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия по образец - приложение №3 към решението;
г) подробна автобиография;
д) заверено от кандидата копие от диплома за завършено висше образование с минимална образователно-квалификационна степен „магистър" в областта на икономиката, финансите, правото, математиката, информатиката и друга подходяща с оглед надзора и регулирането на небанковия финансов сектор специалност;
е) документи, удостоверяващи, че предложеният кандидат притежава добра репутация, знания, умения и професионален опит и отговаря на изискването за трудов и/или служсбен стаж по специалността не по-малко от 5 години за последните 10 години; трудовият и/или служебният стаж по специалността трябва да е придобит съгласно изискванията на чл. 4, ал. 2 от Закона за Комисията за финансов надзор.
Парламентарната Комисия по бюджет и финанси може да изисква допълнителна информация както от кандидата, така и от съответния компетентен орган за кандидатите.
Изслушването
След като бъдат публикувани документиет на кандидатите, но не по-късно от три дни преди изслушването на парламентарната комисия, юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност и професионални организации, както и медии може да представят на Комисията по бюджет и финанси становища за кандидатите, включващи и въпроси, които да им бъдат поставени.
Становищата и въпросите се изпращат по пощата до Комисията, след което стават публични и се публикуват на специализирания тематичен сайт на Народното събрание при спазване изискванията на Закона за защита на личните данни и Закона за защита на класифицираната информация.
Изслушването се провежда в открито заседание на Комисията по бюджет и финанси, което се излъчва в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание. Всеки кандидат се представя от председателя на КФН в рамките на две минути за кандидат. Представянето включва и данни за специфичната подготовка, мотивацията, публичната репутация и обществената подкрепа за кандидата.
Всеки от кандидатите представя своята концепция за дейността на управлението в КФН, за което е предложен от председателя на Комисията - до 20 минути на кандидат.
Следват разисквания в Комисията по бюджет и финанси по направените предложения. Народните представители поставят поотделно своите въпроси към всеки от кандидатите - до две минути на народен представител. След изчерпване на зададените въпроси към всеки кандидат от всички народни представители, той отговаря в рамките на 10 минути. Задават се и въпроси, постъпили по пощата.
Отказът на кандидат от участие в изслушването не спира процедурата по отношение на другия кандидат за съответната длъжност.
Изборът
От изслушването в парламентарната бюджетна комисия се изготвя пълен стенографски протокол, който се публикува на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание. След това парламентарната Комисия изготвя доклад от изслушването на кандидатите, към който се прилага проект на решение за избор на всеки от кандидатите за заместник-председател, ръководещ съответното управление в КФН.
Всеки кандидат се представя от вносителя, председателя на КФН - до две минути.
Провеждат се разисквания по кандидатурите по реда на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Процедурата завършва с гласуване в Народното събрание, като за избран се смята кандидатът, който получи повече от половината на гласовете на присъстващите в залата народни представители.
Ако кандидат не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор за съответната длъжност.
Вероятните кандидати
В публичното пространство вече се появиха информации, че най-вероятно председателят на КФН Бойко Атанасов ще предложи за двата поста Владимир Савов, който е член на КФН в момента, и Николай Петков, началник-отдел „Надзорна политика и анализи" в дирекция „Регулаторни режими на застрахователния надзор" (на снимката горе).
Самият Атанасов при изслушването си в парламентарната бюджетна комисия по време на процедурата за избор на председател на КФН, беше казал, че ще държи много на приемствеността в регулатора.
Савов може би ще поеме „Надзор на инвестиционната дейност", който ръководеше Бойко Атанасов, а Петков управление „Застрахователен надзор".
Още по темата:
Бойко Атанасов е новият председател на КФН