Много инвеститори са убедени, че историята се повтаря и че от нея могат да си правят изводи за бъдещето. Други, дори не разбират, че са убедени в тази теза, ползвайки приоми на техническия анализ.
Има разбира се и такива, които смятат, че техническият анализ е "пълна глупост" и залагат на фундаменталния. Дори и те обаче, често изхождат от историческа гледна точка, съпоставяйки съотношения, коефициенти и други финансови оценки през различни периоди от време, за да вземат определено решение дали един актив е подценен или надценен.
Та на въпроса - как изглежда SOFIX от историческа гледна точка и защо индексът изглежда добър избор, като дългосрочен залог, ако гледате в огледалото за обратно виждане?
Историческото представяне на SOFIXЗа последните 18 години индексът SOFIX се е понижавал само в пет от годините, което дава сериозен превес на годините на ръст.
Въпреки срива от 2008-ма година - от близо 80%, инвеститорите заложили на индекса през 2000-та година, са с доста завидна доходност. Те са реализирали възвръщаемост от близо 500%. Това се превежда, като средна годишна доходност от 10.46, което си е повече от отлично... Всъщност доходността, без да се отчитат дивидентите, е по-висока от тази на индекса S&P 500, която е около 7% за този период
В исторически план е имало само две последователни години за индекса с понижение. Предвид на това, че миналата година, показателят загуби 11% от стойността си, то перспективите за тази и следващата година е доста добра...
Трябва да отбележим, че в миналото индексът често е влизал в класацията на най-добре представящите се индекси, като през първата си фаза на повишение - 2003-2007-ма година не рядко се конкурираше за този приз с китайските индекси.
Очакваната доходност от развитите пазариМоже би един от най-големите мотиви обаче, за да изберете скучния, неликвидния и безинтересния SOFIX е именно посочените му недостатъци, както и състоянието на международните пазари. Последните най-общо се определят от експертите като - скъпи, с нисък потенциал за доходност през следващите години и заплашени от сътресения.
А Вие готови ли сте да поемете рисковете на международните пазари, само заради "адреналина"? Ако отговорът е "Да", може би финансовите пазари не са добро място за Вашите спестявания...
Според любимото съотношение на Уорън Бъфет - пазарна капитализация към БВП, прогнозираната средносрочна доходност на щатските пазари е отрицателна за следващите години...
Джеръми Грантъм - инвеститор, за когото се знае, че правилно прогнозира срива на пазарите от 2000 и 2008-ма година, има лоша новина за инвеститорите. А именно - че следващите 20 години възвръщаемостта на фондовите пазари ще се понижи до ниво, при което ще води до минимален реален прираст на капитала.
„През последните 100 години свикнахме да виждаме годишна реална доходност (с отчитане на инфлацията) на пазара от 6%. През следващите 20 години обаче, очаквам щатският пазар да носи на инвеститорите реална възвръщаемост от 2, или 3% (5-6% без да се отчита инфлацията)", коментира Грантъм, портфолио мениджър на инвестиционната група GMO.
Грантъм препоръчва на инвеститорите да се насочат към развиващите се пазари, включително Китай, където според него средната възвръщаемост през следващите години ще е 6, или 8%. А защо не и към БФБ?
“Ние очакваме по-ниска възвръщаемост през следващите няколко години”, според Грег Дейвис, главен инвестиционен директор на Vanguard, пред CNBC. По-конкретно, Vanguard очаква 4% годишна възвръщаемост от американски акции през следващото десетилетие.
Робърт Шилер, нобелов лауреат по икономика, също смята, че щатските индекси са скъпи и ще донесат ниска доходност на инвеститорите през следващите години.
Правилото P/E10 на Робърт Шилер прогнозира реална обща доходност на S&P 500 от 2.6% на годишна база. Какво е това правило? Ако вземете сегашната цена на S&P 500 и я разделите на средните приходи на компаниите в индекса, коригирани спрямо инфлацията през последните 10 години - това дава съотношението, което показва дали пазарът в момента е надценен или подценен. Ако сега си купите един „дял“ от индекса S&P 500, това ви ще струва около 2 740 долара. След 10 години при обща доходност от 2.6%, ще имате малко над 3 500 долара.
Перли в короната на световните пазариБългарска следа можем да намерим не само при най-добре представящите се индекси в света през последните 20 години, но също така и при най-добре представящите се акции...
Всички сме чували за експлозивното представяне на компании, като Amazon и Netflix, стартирали с традиционен бизнес, като онлайн-книжарница, или видео-съдържание под наем и превърнали се в примери за успех.
Постоянно четем статии от сорта на - "Колко щяхте да имате, ако бяхте инвестирали 1000 долара в акциите на...!".
Не е лошо обаче, да има доза национализъм в нас и да отчитаме успеха и на родните компании...
Какво ще си помислете, ако ви кажа, че една българска компания слага в "малкия си джоб" по представяне на акциите си - компании като Amazon и Apple? Но най-вероятно не сте чували никога за това...
Нещо повече, тази българска компания се конкурира и дори изпреварва леко представянето на най-доходоносната щатска компания за последните 20 години - в лицето на Monster, въпреки че акциите на щатския производител на безалкохолни напитки са поскъпнали с 82 200%. Ако не можете да си представите колко точно е този процент ще Ви улесня - това са 20 години по 39.9% всяка година.
И българската компания за която говоря е - Хидравлични елементи и системи!
За последните 20 години, акционерите на дружеството са получили доходност, след отчитането на дивидента (който заема една сериозна част от доходността) и повишението на капитала на дружеството (със собствени средства) в размер на близо 85 000%.
Това се определя като средна годишна доходност от близо 40.1% за разглеждания период от 20 години. Най-важното обаче е, че тази доходност поставя българската компания пред най-печелившата щатска такава за разглеждания период от време.
Ще кажете – много е лесно да се говори от историческа гледна точка – или какво е трябвало да направим, ако знаем резултатите. И ще сте напълно прави…
По-важното в случая обаче, е да се разбере, че и на БФБ могат да се намерят инвестиции, които не просто да носят сериозен доход, а примерно след един дълъг период от време, да могат да влязат сред най-добрите в света! Въпросът е просто да искате и да знаете как да ги търсите.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ, или на други пазари.
Още по темата:
Ще инвестирате на финансовите пазари? Няколко предимства на SOFIX...
Търгуват ли се очаквания на БФБ?
Близо 10% ръст в печалбите на SOFIX през 2019 г.
Защо предстоят добри времена за SOFIX?