Снимка: БГНЕС
В дневния ред на днешното заседание на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, насрочено за 14.30 часа, е предвидено да се гледат три законопроекта и да бъдат изслушани кандидатите за заместник-председатели на Комисията за финансов надзор (КФН).
Избраният на 15 март за председател на КФН Бойко Атанасов номинира ръководителя на НАП-София Илиана Христова за ресор "Застрахователен надзор", въпреки че тя няма опит в този сектор. Мария Христова, която в момента е председател на Комисията по хазарта към Министерство на финансит, е номинацията за ръководител на надзора на инвестиционната дейност, също без опит в този сектор.
Вижте още: Бойко Атанасов е новият председател на КФН
Първият пост - заместник-председател, ръководещ управление „застрахователен надзор", е вакантен от август миналата година, когато Ралица Агайн беше принудена да подаде оставка, заради скандалите, свързани с фалита на ЗК „Олимпик". Вторият пост - заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност", се заемаше до 15 март от Бойко Атанасов, когато беше избран от Народното събрание за председател на КФН.
Кандидатите
В аргументите си, видно от представените документи за номинациите за двете, председателят на КФН признава, че те нямат опит за ресорите, за които се предлагат, но са с „впечатляващ" управленски опит.
В определените от Народното събрание процедури за избор, номинациите с писмени мотиви, apгyмeнтиpaщи дoбpaтa peпyтaция и пpoфecиoнaлнa ĸвaлифиĸaция нa ĸaндидaтитe, за двете кандидатури бяха представени в срок от Бойко Атанасов, заедно със съответните придружаващи документи: биография, зa oбpaзoвaниe, cтaж, ĸвaлифиĸaция и зa пpинaдлeжнocт ĸъм Дъpжaвнa cигypнocт и paзyзнaвaтeлнитe cлyжби нa Бългapcĸa нapoднa apмия, както и свидетелство за съдимост.
За Илияна Христова, кандидат за управление „Застрахователен надзор" председателят на КФН пише:
„Осигуряване на финансовата стабилност на сектора на застраховането е един от ключовите елементи, по които ще работим. За осъществяване на контрол е необходимо и да видим голямата картина и да мислим в мащаб. Илиана Христова е човекът, отговарял години наред за събираемостта на задълженията в НАП.
Нейният позитивен опит.в НАП щс помогне за развитието на Комисията за финансов надзор в посока на изграждане на иновативна структура, работеща в полза на обществото.
Когато представих пред Вас концепцията си за развитие на КФН, споменах, чс един от фокусите на Комисията ще бъде защита на обществения интерес и повишаване на доверието, ето защо смятам, че кандидатурата на г-жа Христова е напълно подходяща за тази позиция, тъй като резултатите от над 23 годишната и кариера в държавната администрация са високо признание и доверие към Националната Агенция за приходите.
Илиана Христова има опит в трансформацията на една бюрократична структура в модерна и дигитална. Аз поставих пред Вас вижданията си за намаляване на административната тежест посредством оптимизация на процесите в КФН и дигитализация, което ще ни доведе до по-висока ефективност в работата на Комисията, ето защо смятам, че няма по-подходяща кандидатура, която да подпомогне КФН в предстоящото предизвикателство.
Илиана Христова е човек на резултатите, базирани на прозрачност и законодателство. Ефективен лидер, поставящ си високи стандарти на поведение и спазващ организационните ценности. Убеден съм, че с присъствието й в екипа на КФН ще постигнем сериозни и качествени резултати при изпълнение на целите, които си поставяме.
За Мария Христова, кандидат за управление „Надзор над инвестиционната дейност", председателят на КФН пише:
„В синхрон с представената от мен визия за развитие на КФН в посоката изготвяне на нормативна уредба и нов Закон за дружествата със специална инвестиционна цел, който да бъде съобразен с пряко приложимото европейско законодателство, въвеждането на нови регулаторни правомощия на КФН, както и надзорни такива - както над поднадзорните лица, така и по отношение на нови правни субекти, които към настоящия момент не подлежат на надзор от Комисията, смятам, че профилът на най-подходящия кандидат за този пост е на лидер с юридическо образование и сериозен опит в правната сфера.
Г-жа Мария Филипова е с впечатляващ над 10 години опит в законовата, правната и нормотворната дейност в сферата на финансите и държавната администрация, ето защо смятам, че нейната кандидатура е най-подходящият избор за заместник-председател „НИД". Притежаваната от г-жа Филипова експсртиза, придобита по време на работата й в държавната администрация показва широки познания и опит в анализирането, проучването и предприемането на дейности относно новоприети регулации, оптимизиране на съществуващи закони и подобряване на административните процедури.
От работата на г-жа Филипова в държавната администрация в сферата на финансите, вярвам, че тя ще допринесе за успешното международно сътрудничество и обмена на добри практики в контекста на подготовката на България за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II). Сигурен съм, че заедно ще успеем да направим България атрактивна и предсказуема дестинация по отношение на небанковия сектор.
Важен елемент е фокусът й върху екипната работа. За да постигнем амбициозните цели, които поставяме пред Комисията, основният ресурс, който е необходим е експертен, мотивиран и способен екип, който има принадлежност и желание да работи заедно. По време на работата си в Държавната комисия по хазарта Мария Филипова е работила именно в посока създаване и развитие на високоефективен екип и осигуряване на условия за повишаване на професионалната им квалификация. Считам, че практиката на г-жа Филипова в областта на човешките ресурси е изключително полезна и в съответствие с желанието ми да създадем в КФН организационна култура на лична отговорност и ангажираност, на мотивация и растеж."
Изслушването
Според приетата от парламента процедура, изслушването се провежда в открито заседание на Комисията по бюджет и финанси, което се излъчва в реално време чрез интернет страницата на Народното събрание. Всеки кандидат се представя от председателя на КФН в рамките на две минути за кандидат. Представянето включва и данни за специфичната подготовка, мотивацията, публичната репутация и обществената подкрепа за кандидата.
Вижте още: Как ще се избират зам.-председателите на КФН, решиха депутатите
Всеки от кандидатите представя своята концепция за дейността на управлението в КФН, за което е предложен от председателя на Комисията - до 20 минути на кандидат.
Следват разисквания в Комисията по бюджет и финанси по направените предложения. Народните представители поставят поотделно своите въпроси към всеки от кандидатите - до две минути на народен представител. След изчерпване на зададените въпроси към всеки кандидат от всички народни представители, той отговаря в рамките на 10 минути. Задават се и въпроси, постъпили по пощата.
Отказът на кандидат от участие в изслушването не спира процедурата по отношение на другия кандидат за съответната длъжност.
Изборът
От изслушването в парламентарната бюджетна комисия се изготвя пълен стенографски протокол, който се публикува на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание. След това парламентарната Комисия изготвя доклад от изслушването на кандидатите, към който се прилага проект на решение за избор на всеки от кандидатите за заместник-председател, ръководещ съответното управление в КФН.
Всеки кандидат се представя от вносителя, председателя на КФН - до две минути.
Провеждат се разисквания по кандидатурите по реда на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Процедурата завършва с гласуване в Народното събрание, като за избран се смята кандидатът, който получи повече от половината на гласовете на присъстващите в залата народни представители.
Още по темата:
Бойко Атанасов единствен кандидат за председател на КФН
Карина Караиванова е новият български представител в ЕБВР
Парламентът прекрати предсрочно мандата на Карина Караиванова като председател на КФН