Снимка: iStock
Всеки индекс си има своите предимства и недостатъци. Както се казва, няма идеални неща... и индекси! И все пак, съмненията остават в главите на инвеститорите, дали методологията на изчисляване на родния SOFIX е най-добрата възможна...
Вече писах за недостатъците на индекса на сините чипове SOFIX. Сега обаче, ще припомня и систематизирам основните, преди да премина нататък.
Макар че се изглажда с фрий-флоута, индексът на сините чипове SOFIX е теглово претеглен. И по подобие на щатския S&P 500 той носи недостатъците на тази методология. А именно - някои компании от индекса са с много по-големи тегла от други.
Всъщност, ако се вземат предвид трите дружества с най-големи тегла - Софарма, Химимпорт и Еврохолд България, то те представляват около една трета от индекса. Нещо повече - само Софарма е с тегло в индекса от 15.4%.
И това е един от основните проблеми на SOFIX - а именно, че отдава твърде голяма тежест на няколко големи компании.
Друг проблем до голяма степен се явява и фрий-флоут компонента, който допълнително изкривява теглото на някои компании в индекса. На практика се получава така, че по-малките компании от индекса и тяхното представяне е с много малко въздействие върху индекса.
За да видите колко се изкривяват нещата при индекса, ще разгледам две хипотетични ситуации. Първата - при която всички компоненти на индекса са с равно тегло в него, а втората, при която компонентите на SOFIX са теглово претеглени, но без изискването за фрийй-флоут коригиране на теглото им.
Ако всички компании от SOFIX бяха представени с едно и също тегло...
Да кажем, че петнадесетте компонента на индекса бяха представени с еднакво тегло в SOFIX - с такова в размер на 6.67% (100/15).
И оказва се, че портфейл равно разпределен в компонентите на индекса на "сините чипове" би отбелязал понижение за последната една година в размер на едва 3.4%. Това е далеч под загубата на индекса в размер на 12% за разглеждания период.
А причината за далеч по-доброто представяне по този принцип се крие във факта, че представянето на компонентите на индекса се различава сериозно и половината от компонентите му (предимно тези с по-голямо тегло и фрий-флоут) се отличават с доста по-лошо представяне от другата му половина (от по-малки и леки компании, с едно малко изключение - Еврохолд).
Казано по друг начин, ако инвеститор е решил преди година да инвестира еднакво средства във всички компоненти на индекса, то загубата му към днешна дата, би била далеч по-малко от тази, която иначе би реализирал от инвестиции в индексния фонд, базиран на SOFIX.
Ако компонентите на SOFIX бяха само ценово претеглени без корекция с фрий-флоута
Сега ще проверя как се е представял и другия възможен вариант пред индекса - а именно, ако нямаше промяна на теглото с фрий-флоут коефициента.
В този случай обаче, става така, че получаваме още по-голяма концентрация на тежест в няколко компании. Пет от компонентите на индекса, биха били с дял от над 10% от него, като съставляват сумарно 60.4% от теглото му. За сравнение при текущата методология за изчисляването на SOFIX само два компонента са с тегло от над 10%, но за сметка на това на Софарма се отдава твърде голяма тежест от общото тегло.
При разглеждания сценарий - тежест на всяка една компания в индекса само и единствено на база на пазарната й капитализация от общата такава, индексът би се понижил едва с 6.6% за последната една година, което отново би било близо наполовина на реалната му загуба.
Малки срещу големи
Разбира се, би могло да има още много модификации на индекса, или "самоделни" индекси, които инвеститорите сами биха могли да си направят. Ще разгледам само още една модификация на база на популярно в инвестиционните среди схващане - че малките компании се представят по-добре от големите, когато икономиката е в подем.
И ще разделя индекса на 7 "големи" и 8 "малки" компонента въз основа на пазарната им капитализация. Инвеститор, насочил по равно средства в първата група на големите компании, би регистрирал отрицателен доход в размер на 4.6% за последната една година.
Ако инвеститор е насочил отново по равно средства, но в осемте малки компании, то доходността му също би била отрицателна, в размер на 2.3%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции, или индекси на БФБ. Историческото представяне на група активи, не е гаранция за бъдещото им такова.
Още по темата:
Какви са недостатъците на SOFIX?