Снимка: iStock
Справка: Инфосток
И сега добрите новини за инвеститорите... Ако историята се повтаря, то те би трябвало да приветстват месеците с толкова ниски обеми. Защото именно при подобен нисък обем, през май на 2016-та година и след тест и неуспешен пробив на постигнатия месец по-рано минимум за индекса, се поставя началото на силния му възход.
Както се вижда с възстановяването на търгуваните обеми през летния юни, когато обемът нараства до 9 милиона лева и индексът регистрира първото си по-сериозно повишение - от 3%, се поставя началото на серия от месечни повишения за индекса. По-точно - на 14 поредни месеца на ръст за SOFIX, цикъл през който индексът добавя цели 62% към стойността си.
А тоталното отчаяние, на участниците на родния капиталов пазар, е още един сериозен повод за оптимизъм... Ако погледнем началото на графиката, то този песимизъм е напълно оправдан. В крайна сметка SOFIX бележи 14 месечни спада за последните 16 месеца. Тоест за последната година и половина, той се е отличавал само с два месеца, в които е завършвал на положителна територия в края. А това е своеобразен негативен рекорд за бенчмарка.
Не забравяйте обаче, кога е най-добрия момент да се инвестира на фондовите пазари...
Лорд Ротшийлд е казал: „Времето да се купува е когато има кръв по улиците.“
Според Джон Темпелтън, един от най-великите инвеститори на всички времена и пионер в глобализацията на инвестирането – най-добрите сделки могат да бъдат намерени само в моментите на „краен песимизъм“.
Разбира се няма как да не спомена и моя инвестиционен кумир – Уорън Бъфет и популярния му цитат - „Страхувай се когато другите са алчни и бъди алчен, когато другите ги е страх“.
Казано по друг начин, най-добрите и успешни инвеститори, могат да се отнесат до голяма степен към групата на „контратрейдърите“, или такива търгуващи срещу тренда.
Този род инвеститори, разбират много добре инвеститорската психология. Те осъзнават, че страхът и алчността са двата фактора и емоции, които водят до прекомерно повишение, или понижение в цените на активите, ситуация от която могат да се възползват.
Как обаче, можете да познаете, че е налице потенциал пред една контраинвестиция? В крайна сметка, инвеститорите знаят, че когато се движат срещу тренда, той често ги „убива“.
Налице са три основни показателя…
Първият е свързан с това, дали един актив се е представял по-слабо в сравнение с пазара в дългосрочен период от време. Тук е налице съвпадение, защото SOFIX е един от най-зле представящите се индекси в света за последната една година.
Вторият фактор се базира на финансовите оценки и как стоят те, съпоставени с тези на пазара и сектора като цяло. Тук индексът ни все още има известни резерви, като финансовите съотношения, при които се търгува са конкурентни с тези на останалите пазари в ЦИЕ. Подобряване на резултатите на компонентите му през второто тримесечие обаче, при запазване на текущите нива на индекса, биха могли да доведат до съществено понижение на финансовите съотношения и конкурентни предимства, спрямо останалите пазари.
Третият показател е базиран на масовата психология. Той е, когато кажете на приятели и роднини в какво инвестирате и те ви кажат: „Но защо би инвестирал в това?“… И тук отново има съвпадение!
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата:
Кои позиции от SOFIX се представяха най-добре при последното рали?