Снимка: iStock
Инвеститорите на БФБ най-вероятно са близо до отчаянието в среда на почти двугодишна корекция и тотална липса на връзка със случващото се на международните финансови пазари. За малко оптимизъм, ще припомня инвестиционните правила на Боб Фарел.
Боб Фарел изучава фундаменталния анализ и получава магистърска степен по бизнес администрация в Колумбийския университет. И докато повечето анализатори се уповават на фундаменталния анализ (който очевидно не работи особено добре на БФБ), Фарел се обръща към техническия, докато работи в Merrill Lynch през 1957 г., като установява, че има повече неща, влияещи върху цените на акциите от балансите и отчетите за приходите.
През кариерата си Боб Фарел се превръща в специалист по отношение на чувствителността на пазара и пазарната психология.
Ето и десетте инвестиционни правила на Фарел, които всеки сам може да приложи върху индекса на сините чипове SOFIX, ако смята, че някои от тях са приложими, разбира се:
Пазарите са склонни да се връщат към средните си стойност с течение на времето.
Трендовете, които се пренасищат в една или друга посока, в крайна сметка връщат пазарите към дългосрочната им средна стойност. Дори по време на силен възходящ тренд или силен низходящ тренд, цените често се връщат към дългосрочна пълзяща средна.
Приложен към SOFIX този принцип би следвало да успокои инвеститорите. Защото на седмична графика, 50-периодната пълзяща средна величина е при нива от над 600 пункта, или дава потенциал за 10-процентен ръст на индекса, при евентуално връщане към тази стойност.
Прекомерните движения в една посока ще доведат до движение в другата посока.
Пазарите, които се повишават твърде бързо и стръмно нагоре, ще направят същото и надолу - подобно на махало. Колкото по-далеч се люлее махалото на едната страна, толкова по-силно ще се върне после и в другата.
Индексът на сините чипове SOFIX загуби близо 30% от върха си. Всяка по-сериозна загуба на индикатора от тук нататък, може и да засили махалото в обратна посока (когато спадът на индекса приключи).
Няма нови епохи - прекомерните движения никога не са постоянни.
Една от най-опасните фрази в инвестирането е "този път е различно", според великия Джеси Ливърмор. Но всъщност истината е, че пазарите никога не са различни. Ще има гореща група акции на всеки няколко години, но спекулативните нагласи не продължават вечно. Всъщност през последните 100 години видяхме спекулативни балони, включващи различни стокови групи. Автомобилите, радиото и електричеството захранваха през 20-те години на миналия век. Биотехнологиите се "нагорещяват" на всеки 10 години, а в края на 90-те години се появи технологичният балон. Последният балон пък, който видяхме (след пукането на финансовия такъв през 2008-ма година), бе криптобалонът.
Боб Фарел казва, че един от най-ранно научените уроци от него е бил, че няма нищо ново под небето на Уолстрийт. Не може да има, защото спекулациите са стари като хълмовете. Каквото и да се случи на фондовия пазар днес се е случвало преди и ще се случва отново.
За SOFIX това може да означава, че не е невъзможно след загубеното десетилетие на БФБ и мъката на инвеститорите последните години, да бъде поставено едно ново начало за експоненциален ръст, който да бъде последван от нов спад... и нов ръст...
Експоненциално бързо растящите или понижаващи се пазари обикновено отиват по-далеч, отколкото очаквате, но те не се коригират, като вървят настрани.
Въпреки, че гореща група активи в крайна сметка ще се върне към средната стойност, силната тенденция може да продължи дълго време, или поне по-дълго отколкото очаквате. От тук идва и правилото - "не се опитвайте да хващате падащ нож", което може да се приложи и за "летящ нагоре горещ балон".
След като силното и експоненциално движение в една от двете посоки приключи, корекцията, която следва почти винаги и бърза и рязка.
При SOFIX този принцип може да се види при пукането на балона за индекса от 2008-2009-та година, последвал силното и експоненциално поскъпване от предходните четири години. Нещата се случват бързо и рязко, а инвеститорите остават хванати "неподготвени". Точно толкова неподготвени могат да са те и за следващото по-сериозно движение в една от двете посоки...
Масовите инвеститори купуват най-много в горната част на графиката, преди върхове и най-малко на дъното, където обикновено се продава.
Индивидуалните инвеститори не струват. И това се доказва от статистиката. Средният индивидуален инвеститор, обикновено е най-бичи настроен на върховете на пазара и най-мечи на дъното на пазара.
Проучването на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори често се цитира като барометър за настроението на инвеститорите. На теория, прекомерните бичи настроения предупреждават за доближаване на връх и обратното - твърде мечите настроения - за дъно.
И докато няма официална статистика за пазарните настроения сред инвеститорите на SOFIX, разговорите ми с индивидуални и професионални инвеститори сочат, че пазарното отчаяние може и да е близо до рекордно високи стойности.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Последният път, когато обемът на SOFIX е бил толкова нисък се случи...
Кои позиции от SOFIX се представяха най-добре при последното рали?