Снимка: Личен архив
Еврохолд България АД отчете рекордни за 2018 г. приходи, заради което потърсихме за повече подробности Кирил Бошов*, председател на УС на Еврохолд България АД и главен изпълнителен директор на Евроинс Иншурънс Груп АД, за коментар, както и заради намерението на холдинга да купи активите на ЧЕЗ в България.
КФН се самосезира и започна проверки в „Еврохолд България“ АД относно придобиването на активите на ЧЕЗ Груп в България. Как ще коментирате това решение?
Както вече коментирахме и публично, започналата проверка е закономерна и очаквана стъпка с оглед значимостта на сделката за активите на ЧЕЗ в България. Предоставяме всички изискани от комисията документи.
Като холдинг с дългогодишен публичен статут и с дъщерни дружества, чиито бизнес операции подлежат на стриктен регулаторен контрол, Еврохолд винаги е бил обект на регулярни проверки от страна на КФН и е оказвал необходимото съдействие на органите на комисията.
Рекордни за компанията приходи от близо 1.3 млрд. лв. отчетохте за 2018 година. На какво се дължи това - субективни или пазарни са факторите, и дали тези резултати не се оказаха решаващи да кандидаствате за покупката на българските активи на ЧЕЗ?
Резултатите ни се дължат на комбинация от благоприятни фактори. На макро ниво имаме период на силен ръст на икономиките, в които оперират дъщерните дружества на Еврохолд. Видно и от данните, това продължава и през първото тримесечие на 2019 г. На секторно ниво, икономическият растеж и сегментите, в които развиваме дейност винаги са като скачени съдове - ръстът на доходите, потреблението и икономиката като цяло се отразява благоприятно на застрахователния пазар, покупката на нови автомобили и лизинга. На корпоративно ниво усилията ни да подобрим продуктивността, рентабилността и ликвидността си, както и да намалим задлъжнялостта си, също допринесоха.
Причината да отправим оферта за придобиването на бизнеса на ЧЕЗ в България е по-различна от това какви финансови резултати постигаме и тя се корени във фирмената ни култура. Еврохолд е най-големият публичен холдинг в България. През изминалите 20 години ние винаги сме проучвали възможности за добри сделки за придобиване на бизнеси, в които след това да добавяме стойност и които да разрастваме. За изминалите години сме реализирали 16 успешни придобивания в няколко сегмента и предимно в сделки с големи, значими компании в Европа. Доказали сме, че умеем да надграждаме след това. Имаме богат опит в управлението на активи и в развитието на силно регулирани бизнеси, което е важно и в случая със сделката за ЧЕЗ.
Придобиването на ЧЕЗ отразява плановете ни да инвестираме в нови регулирани бизнес сегменти с потенциал за растеж. Тази стъпка е и естествен стремеж на компанията ни да търси и предизвиква сама промяната, с всички произтичащи от това положителни ефекти и предизвикателства. Историята почти не познава успешни 100-годишни компании, които за изминалия век да са извършвали една и съща дейност. Много големи компании днес в миналото си са имали коренно различни бизнеси и дейността им ще изглежда съвсем различно в бъдеще.
„Еврохолд България" АД обяви, че ще емитира до 80 млн. нови привилегировани акции за увеличаване на капитала. Къде ще отидат набраните средства?
Още в първоначалния анонс за тази емисия обявихме, че с част от тези средства ще бъде финансирана експанзията на групата. Част от придобиването на CEZ ще бъде финансирано със собствени средства на холдинга. С друга част от предстоящата емисия ще намалим задълженията си.
Преди време обявихте, че според стратегията си разширявате и диверсифицирате застрахователния си портфейл в Източна Европа. Вече сключихте сделки в Румъния, Мекедония и Украйна. Планирате ли нови придобивания от Евроинс и в каква географска посока са те?
Наскоро подписахме договор за придобиването на четири дъщерни дружества на германската ERGO в три страни от региона - Чехия, Беларус и Румъния. Преди това стъпихме и в Грузия. Продължаваме с изпълнението на целта ни да се превърнем в най-голямата независима застрахователна група в държавите от ЦИЕ/ЮИЕ/ОНД. Планираме разширяване на застрахователния бизнес в Западните Балкани.
Основна мисия на „Еврохолд България" АД е да поддържа високо доверие в отношенията си със своите клиенти, служители и акционери. Чрез какви корпоративни методи успявате да постигнете тази мисия?
Стремим се да спазваме принципите за добро корпоративно управление, описани детайлно и в Бялата книга на ОИСР, като отчитаме интересите не само на акционерите, в това число миноритарните, но и на всички заинтересовани лица. Комуникираме ad hoc с редица инвеститори и банки, в това число големи международни такива. Разкриваме регулярно информация за дейността ни.
Спазваме прозрачност във всяко значимо наше действие. Смятам, че инвеститорите оценяват това, което правим и това личи от ръста на цената на акциите на Еврохолд през последните 2 години в период, когато българската борса продължава да е в летаргия.
*Кирил Бошов е председател на УС на Еврохолд България АД и главен изпълнителен директор на Евроинс Иншурънс Груп АД. Той е член на УС на Асоциацията на застрахователите в България и на борда на директорите на българския офис на глобалната предприемаческа организация Endeavor. Кирил Бошов притежава 20 годишен опит на висши ръководни длъжности в областите финанси и застраховане. Кирил Бошов притежава магистърска степен по "Счетоводство и контрол" от УНСС, София. Владее английски и руски език.
Въпросите зададе Здравко Василев, репортер в infostock.bg
Още по темата:
КФН проверява Еврохолд България за придобиване на бизнеса на ЧЕЗ у нас