Снимка: iStock
Май върви към своя край. Освен с традиционните празници и неработни дни, петият месец на годината се отличава също с относително слабо представяне на SOFIX и в двете посоки, поне на база история.
От създаването си до момента, или през последните 18 години, индексът на сините чипове се е повишавал едва с 0.17%, което го прави един от най-слабо волатилните месеци за индекса в годината.
Какъв бе този май за инвеститорите на БФБ?
Този май не направи особено голямо изключение от традиционното си представяне. Макар че видяхме доближаване на индекса SOFIX до най-ниската му стойност за последните близо две години, от средата на януари, в крайна сметка това ниво остана в сила, а показателят е на път да завърши месеца (ако приключи при текущите си нива) с понижение от едва 0.4%.
Добрите новини за инвеститорите, освен все още запазеното дъно от януари, са свързани и с обемите. В седмицата до 26-ти май, индексът отбеляза най-ниския си оборот от около две години и половина. А както вече сме споменавали, подобни ниски обеми за индекса, често са били предвестник на постигнати дъна и начало на силен възходящ тренд. На инвеститорите на БФБ, не им остава нищо друго, освен да започнат да се молят историята да се повтори.
Как се е представял SOFIX през юни?
Сега всички погледи на инвеститорите са отправени към юни. Няма как да не отбележим и факта, че традиционно юни е месеца на провеждането на общи събрания на акционерите, на които се гласуват предложените дивиденти.
От друга страна, лошото представяне на щатските и европейските индекси, може да тласне индивидуалните и институционалните инвеститори към един пазар, който далеч не е толкова силно обвързан с международните борси (какъвто е родния капиталов пазар).
Но да се върнем на историческото представяне на индекса през шестия месец на годината. А то, за съжаление на инвеститорите на БФБ, не е много по-различно от майското.
Индексът се е повишавал в 10 от последните 18 години през шестия месец на годината от своето съществуване. И макар средното изменение да е положително в размер на близо 2.5%, то е измамно и до голяма степен се предопределя от повишението на SOFIX с близо 42% през 2001-ва година. Ако се изключи тази година от уравнението и средното представяне на индикатора възлиза на едва 0.2%.
Защо дивидентите са важни?
Инвестирането в дивидентни компании е един от най-добрите начини да се инвестира на фондовите пазари, според редица специалисти.
Според изследване на Standard & Poor’s, изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите, които не изплащат дивидент за периода между 1972 и 2014-та година (с отчитане на изплатения дивидент).
Има много митове за диведнтните компании, които след по-задълбочени проучвания се вижда, че не са истина. Един много натрапчив такъв е, че компаниите започват да изплащат дивидент едва когато спрат да растат. Това не винаги е вярно!
Един прост пример…
Тютюневата компания Altria е най-добре представящата се дивидентна компания за всички времена, както и най-добрата инвестиция за последните петдесет години.
Един долар инвестиран в широкия индекс през 1968 година би се превърнал в 87 долара към днешна дата. Един долар инвестиран в акциите на Altria обаче, би се превърнал в 6 638 долара към днешна дата, или средна годишна възвръщаемост за периода от 20.6%.
Още по темата: