Снимка: Корпоративен сайт
„Еврохолд Българя" ще използва финансиране от три западни банки за придобиването на българските активи на ЧЕЗ. Това казва пред чешкия вестник „Лидове новини" председателят на Надзорния съвет на „Еврохолд" Асен Христов, цитиран от БНР.
Журналистът от ежедневника Ондрей Кутник е бил в България заедно с колеги от други чешки медии на посещение, организирано заради сделката, уточнява националното радио.
В репортажа, озаглавен с цитата на Асен Христов „Политиците стрелят по ЧЕЗ", председателят на Надзора на „Еврохолд" обяснява, че са водени разговори със седем банки, пет от които са изразили готовност да финансират покупката на българските активи на ЧЕЗ. Избрани са три от тези банки, които са западни и са в топ 10.
Авторът на репортажа пише как от високия етаж от офиса си Христов вижда София на дланта си, а в активите на ръководения от него холдинг липсва единствено ЧЕЗ. Христов е представен като един от най-влиятелните бизнесмени, който има близки познанства в политическите кръгове. Попитан дали познава Цветан Цветанов, Христов казва, че го е срещал преди години, но познава много хора, което не означава, че се вижда с тях.
От публикацията на чешкия вестник става ясно, че „Еврохолд" възнамерява да използва одиторските услуги на „Грант Торнтон", както и експертизата на руската „Ренесанс Кепитъл". Христов обаче подчертава, че тя няма да участва с финансиране в сделката.
Ондрей Кутник отбелязва, че целият борд на директорите на „Еврохолд" не са пропускали възможност да подчертаят, че при тази сделка „няма руски пари и руско влияние".
Според чешките медии,
цената на сделката е около 320 млн. евро
По думите на Христов, освен с кредита, сделката ще се финансира и с увеличения капитал, което преди време беше съобщено и от Кирил Бошов, председател на УС на Еврохолд България АД, в интервю за Infostocck.bg.
Вижте още: Кирил Бошов: Сделката за ЧЕЗ отразява плановете на Еврохолд за експанзия
Пред „Лидове новини" Асен Христов уточнява, че от увеличението на капитала чрез обявяване на привилегировани акции, които имат преференциални права при разпределението на печалбата, са осигурени около 80 млн. евро. Други 120-130 млн. евро са осигурени чрез предварително договорен мецанин кредит. И заедно с кредита от трите банки сумата ще бъде набавена. Това означава, че заемът от трите банки ще е около 120 млн. евро.
Как реагира борсата
На 17 април „Еврохолд" обяви, че е получил ексклузивност за придобиването на активите на ЧЕЗ в България и ще участва самостоятелно в процедурата. Според тогавашното съобщение, „Еврохолд" ще финансира сделката със собствени средства и с подкрепата на водещи западноевропейски банки.
Намерението за придобиването на активите на ЧЕЗ Груп в България е част от дългосрочната стратегия на „Еврохолд" за навлизане в нови регулирани бизнес сегменти, предлагащи големи възможности за растеж.
Справка от базата данни на Infostocck.bg показва, че новината за придобиването на активите на ЧЕЗ в България от „Еврохолд" е предизвикала интерес сред пазарните участници на родната борса, защото на 17 април цената на акциите скача с 4.83%. Следва ново поскъпване с 5.38% на 23 април, но то не е свързано със сделката, а с новината от предишния ден, че акционерите на Еврохолд България АД са одобрили увеличението на капитала на компанията с близо 80 млн. лв. до 277 млн. лв. чрез емитирането на нови акции.
Равносметката за периода 17 април - 30 май показва, че цената на акциите на холдинга е спаднала с 1.08%, а обемите изтъргувани акции възлизат на 525 081 лева.
Динамика на цената на акциите на „Еврохолд" от 17 април до 30 май 2019 година
Още по темата:
КФН проверява Еврохолд България за придобиване на бизнеса на ЧЕЗ у нас