Снимка: iStock
Теодор Минчев
Инвеститорите на БФБ най-вероятно не са много щастливи от минималния ръст на SOFIX през май. И докато този ръст бе едва 1.29% той маркира нещо много важно - първото повишение на индикатора през тази година.
Продължавам да се ровя в историческото представяне на индекса на "сините чипове" SOFIX в търсене на някакви модели на поведение. И докато отегчените от "скуката" на БФБ инвеститори, най-вероятно смятат, че техническият анализ е напълно неприложим на пода на родния капиталов пазар, където действат други правила и закони, те могат да са прави, а може и да грешат.
Гледайки дългосрочната, месечна графика на SOFIX обаче, няма как да не ми направи впечатление един интересен факт. Традиционно индексът RSI сочи моменти на свръхпродажби и свръхпокупки за индекса. Той обаче, може да се разглежда донякъде и като контраиндикатор (поне на графиката на SOFIX).
Тоест, ще разгледам какво би се получило, ако сте купували SOFIX, когато индикатора RSI е сочил свръхкупеност на индекса (тоест RSI се е повишавал над 70 пункта на месечна графика), следствие на потвърден възходящ тренд.
Това по своята същност изглежда, като напълно противоположно на това, което се смята за логично от мнозинството от инвеститорите и залагащите на техническия анализ.
Оказва се обаче, че това в исторически план далеч не би било чак толкова лошо решение. Оградените зелени правоъгълничета на графиката по-долу, сочат моментите, когато инвеститорите контратрейдъри биха следвали това "нелогично поведение", а потенциалните резултати, които това би им донесло са нанесени в табличката.
Графика: Инфосток
Както се вижда от грифаката, инвеститорите следвали този подход биха били само четири пъти в позиции в исторически план, а сумарното време на инвестицията им би била 7 години. За този период обаче, те биха реализирали доходност от близо 600% при едва 480%, ако бяха купили индекса SOFIX при неговото основаване и ниво от 100 пункта и са го държали 18 години до днес (и стойността му от 579 пункта).
Справка: Инфосток
Казано по друг начин, инвеститорите биха блокирали средствата си в над два пъти по-малко време и в същото време биха реализирали по-висока доходност за целия период, ако бяха следвали тази стратегия - да купуват SOFIX, когато излезе на свръхкупена територия (RSI над 70) и да го продават, когато се върне към нормалното (RSI под 70)...
А през останалите 11 години, в които средствата им са били свободни, е можело да инвестират в други инвестиционни алтернативи.
Още нещо ни прави впечатление от графиката "заключена" между зелените правоъгълници. А именно, че всеки път в тези случаи индексът е бил над 50-месечната си SMA, което най-вероятно до голяма степен е предопределяло и преминаването на му на свръхкупена територия. Тази връзка обаче, на търговия на SOFIX над посочената SMA, е сочила силния възходящ тренд, през периода, когато показателя е бил свръхкупен.
Иначе, следването на тази стратегия, макар и печеливша в исторически план и подсигуряваща средна годишна възвръщаемост на инвеститорите от 32%, би означавала изключителна търпеливост и слаба търговска активност при инвеститорите. Нещо, което те не са свикнали да правят. Но погледнато от друг ъгъл, това би им подсигурило много свободно време да насочат капитала си към други и потенциално по-добри инвестиционни алтернативи.
Дали наближава следващият период на свръхкупеност за SOFIX?
Напълно е възможно... Индексът е над 50-периодната си SMA на месечна графика. За да достигне RSI свръхкупена територия обаче, най-вероятно ще трябва да видим доста сериозно повишение на индекса, спрямо настоящите му нива.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на SOFIX на пода на БФБ.
Още по темата:
SOFIX техническия анализ на практика – индексът RSI
Как да използвате пълзящите средни при SOFIX?
SOFIX с ново дъно - накъде от тук нататък според техническия анализ?