Скучното отново се връща на мода... Поне по отношение на инвестициите на световните фондови пазари. И за това свидетелства възвръщането на интереса към златото.
А причините са традиционните - търговската война; геополитическото напрежение; летния сезон и правилото "продавай през май и си почивай"; близостта на щатските индекси до рекордните им стойност; предстоящите най-лоши месеци за световните фондови пазари, в лицето на септември и октомври; забавяне на ръста на световната икономика и очакванията за рецесия и др.
Mнoгo oт инвecтитopитe, пpoтивници нa инвecтициитe нa БФБ, пocoчвaт ĸaтo ocнoвeн мoтив "липcaтa нa eĸшън" нa poдния финaнcoв пaзap. E, ĸaĸтo видяxмe пpи ĸpиптoвaлyтитe, пазарите са циклични, а често липсата на екшън и една изключително лоша година, каквото бе 2018-та, може да е последвана от нови добри времена...
Както съветват много велики инвеститори, не гледайте към активите "в светлината на прожекторите", а към тези, които остават встрани от тях. Сега обаче, няма да говоря защо е добре да се инвестира на БФБ, а по-скоро защо е добре да не се инвестира (да се купуват акции) на международните пазари.
Високи финансови съотношения на чуждестранните борсови индексиСветовните борсови индекси се търгуват при изключително високи и неблагоприятни финансови съотношения. Ето например как изглеждат нещата при широкия щатски индекс S&P 500 в момента:
• Съотношението цена-счетоводна стойност е по-лошо от това през 22 от 29 основни върха от 1929-та година.
• Съотношението цена-продажби е по-лошо в момента от 18 от последните 19 върха от средата на 50-те години на миналия век.
• Дивидентната доходност на широкия индекс S&P 500 в момента е при ниво от 2.3%. В 31 от последните 36 бичи пазари от 1900-та година, дивидентната доходност е била по-висока.
• Цикличното съотношение цена-печалба е при ниво от 29. Съотношението е било по-ниско от това днес при 32 от последните 36 върха по време на бичи пазари от 1900-та година насам.
• Така нареченото “Q” съотношение, което се изчислява като се раздели пазарната стойност на разходите за заместване на активите в момента е по-високо, отколкото е било в 30 от върховете при последните 36 бичи пазари.
• P/E съотношението, в момента е при ниво от над 20, което е по-високо от над 70% от върховете на последните бичи пазари.
Как стоят нещата на БФБ?Да, вярно е, че международните финансови оценки са много високи сравнени със същите в исторически план. Също така, е вярно, че финансовите оценки на SOFIX са по-ниски от тези в сравнение с щатските пазари например.
Не е вярно обаче, че финансовите оценки на БФБ са крайно ниски в момента, особено, ако се сравнят с това, което са били преди години. И все пак, ситуацията при тях определено е много по-добра, в сравнение с тази при щатските пазари.
За сравнение, през 2013-та година, когато индексът бе с над 100 пункта, под текущите си нива, той се търгуваше при финансово съотношение цена-печалба от 8 и съотношение цена-счетоводна стойност от 0.9. Към днешна дата съотношението цена-печалба е 9.52, а съотношението цена-счетоводна стойност е 1.04.
Отстояние от върха при индекса SOFIX и щатския S&P 500SOFIX (индексът на сините чипове на Българска фондова борса) и широкият щатски индекс S&P 500, както и повечето от останалите международни финансови пазари, са в доста различни фази на своето развитие. Например, щатските индекси са на отстояние от около 2-3% от историческите си върхове, които бе достигнат в началото на май.
В същото време, индексът на сините чипове на Българска Фондова Борса – SOFIX, който се търгува при нива от около 570 пункта, е изключително е на около 2% от най-ниското си ниво за последните две години и половина.
За да достигне върха си, пък индекса трябва да поскъпне над три пъти.
Може да се каже, че двата индекса се отличават с изключително ниска корелация, което на практика прави SOFIX добър вариант за диверсификация, спрямо щатски индекс.
Предлаганите възможности, ликвидност, ливъридж и къси продажбиОпределено, инвеститорите на международните финансовите пазари, не са изправени пред подобни на БФБ проблеми, свързан с ликвидност, липса на възможност за ливъридж и къси продажби.
Дори напротив – проблем за инвеститорите на международните пазари в известна степен е морето от финансови активи, измежду които могат да избират. Като се започне от валути, акции, облигации, суровини, метали, криптовалути и се стигне до облигации и екзотични активи. Общо взето, инвеститорите, с достъп до финансовите пазари, имат възможност да търгуват с всичко, което им хрумне. И това ги прави "преинформирани". А понякога простите неща са най-ефективни.
Разбира се родния капиталов пазар се отличава и с известни недостатъци. Влизането и излизането от позиции на БФБ, често е свързано с ликвидна премия, която се плаща, заради слабата ликвидност, както и с цената на много време и усилия.
Капитализацията на пазарите, отнесени към БВП…Тук родният капиталов пазар изостава сериозно зад останалите развити капиталови пазари. Пазарната капитализация на борсата ни, съотнесена към БВП на страната ни, е едва около 9%. За сравнение, капитализацията на широкия щатски индекс S&P 500 към БВП на САЩ, което е любимото съотношение на Бъфет, сочещо дали пазарът е подценен, или надценен е при ниво от над 140%.
Смята се, че пазарът е справедливо оценен при съотношение на коефициента между 75 и 90%. При коефициент между 90 и 115%, пазарът се смята за „леко надценен” и над 115%, се смята за надценен. Подценен е пък, при съотношение на коефициента от под 50%.
Или по това направление българският фондов пазар, определено изглежда евтин.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на БФБ.
Още по темата:
Няколко индикатора, които сочат потенциално дъно за SOFIX
SOFIX - технически анализ на практика
SOFIX техническия анализ на практика – индексът RSI