Снимка: Flickr
Наближава края на първото полугодие е и време за равносметки. Сега ще погледнем към представянето на родните взаимни фондове и как то се съпоставя с представянето на родните индекси и съответно пазарите на които инвестират.
За последната една година индексът на сините чипове SOFIX е в топ-10 на най-понижаващите се индекси в света, със загуба от 9.02%. За сравнение, индексният фонд базиран върху SOFIX на Експат се е понижил с 10.7%, докато индексът Алфа SOFIX индекс - е загубил по-малко - 8.9%.
Може би интересно ще е за инвеститорите, как са се представяли останалите взаимни фондове в подобна среда.
Обикновено, в моменти на силно повишение, традиционно взаимните фондове изоставят в представянето си. Например през 2016-та година, когато започна силното повишение на SOFIX, само четири фонда успяха да се представят по-добре от индекса, като единия от тях дори не инвестираше в България. Сега ще проверим обаче, дали в момент на слабост за индексите, взаимните фондове успяват да се представят по-добре.
Фондът Смарт Тех, управляван от Алфа Асет Мениджмънт, е най-зле представящия се фонд за последните 12 месеца (сред 125-те взаимни фонда следени от БАУД, управляващи активи на стойност 1.53 милиарда лева), като е донесъл загуба на инвеститорите от 14.25%.
Малко след него се нарежда ДФ Астра Комодити, донесъл отрицателен доход за инвеститорите в размер на 13.6%. За сравнение индексът следящ основните суровини - GSCI Commodity Index е загубил 9% за последната една година.
На фона на негативното представяне на родните индекси, както и на слабостта на световните борсови индекси през изминалата година, фондовете инвестиращи на паричните представи се открояват с позитивна доходност.
С най-висока доходност сред тези фондове се отличава ДФ Конкорд Фонд-6 Облигации, със забележителната за този род фондове доходност от 5.39% за последната една година. Ди Ви Евробонд е донесъл доходност за инвеститорите от 4.37%, а ДФ Капман Фикс - 3.13%.
Фондът ПФБК ВОСТОК инвестиращ на пазарите в ЦИЕ е донесъл доходност за посочения период от 11.93%. Трябва да се има предвид обаче, че представянето на този фонд е доста волатилно и той не рядко е попадал и в класацията на най-губещите фондове. Стандартното му отклонение е 11.8%, което може да не е по вкуса на по-консервативните инвеститори.
ДФ Адванс Източна Европа е втори по ръст за последната една година, донесъл на инвеститорите доход от 8.8%. Той е следван от близо от Компас Плюс, с реализиран годишен доход от 7.1%. Експат Акции Развити Пазари е реализирал за инвеститорите 4.46%, за последната една година.
На добро представяне се радват някои от специализираните фондове. Например фондовете ДФ ОББ Патримониум Земя и ОББ Глобал Фарм Инвест са донесли на инвеститорите съответно 4.24 и 4.51% за последните 12 месеца. Договорният фонд Селект Дивиденти пък, се е отличил с положителен доход от 4.99%.
Ако погледнем към представянето за първото полугодие, то нещата изглеждат горе долу така:
Най-висок доход за инвеститорите, от началото на годината са донесли два от индексните фондове на Експат - тези базиран на гръцкия и румънския пазар - регистрирали доходности от над 20% - съответно 33.4 и 22.2% от началото на годината.
На следващо място се нарежда още един фонд насочващ средствата си към пазарите от ЦИЕ - Адванс Източна Европа - в размер на 17.56%, следван от ПФБК Восток със 17.4% и Астра Енерджи с доходност от 17.12%.
Отлично са се представяли още два фонда на Карол Капитал Мениджмънт - ДФ Адванс Глобал Трендс с доходност от 13.02% и Адванс Възможности в Нова Европа с доходност от 7.89%.
Фондът ОББ Патримониум Земя е с възвръщаемост от 11.37% от началото на годината.
Над 10% за инвеститорите е донесъл още един фонд от началото на годината - ДФ КОМПАС ГЛОБЪЛ ТРЕНДС, както и ОББ Глобал Растеж (11.4%) и ОББ Глобал Детски Фонд (10.68%).
При облигационните фондове може да се отличи фондът ДФ Конкорд Фонд-6 Облигации донесъл доход от 4.27%
Още по темата:
Как се представят родните взаимни фондове?
Защо да изберете индексен, пред взаимен фонд?
Защо инвеститорите имат спешна нужда от ливъриджнат фонд върху SOFIX?