Снимка: iStock
Как ще разберете, че понижението и корекцията на SOFIX са приключили? Много просто... Има един индикатор, който трудно ще ви излъже - и това е обемът.
Да кажем, че на борсата има "равновесие" между търсенето и предлагането, което предопределя едни нива на индекса.
Логиката е следната - повишение на обемите, традиционно се свързва с нарастване на търсенето на акции, което обикновено води до ръст в цените на акциите. И обратното... Спадът на обемите традиционно се предопределя от намалялото търсене на акции и съответно води до поевтиняването им.
Индексът на сините чипове SOFIX завърши юни с повишение. Както писахме, през шестия месец на годината, бенчмаркът добави над 1% към стойността си. През този месец обаче, се случи още нещо, което не се бе случвало при индекса поне от 11 години. Обемът се понижи до невиждано ниски нива...
Източник: Infostock.bg
Както може да се види по-долу от таблицата, изтъргуваният обем в лева при компаниите от SOFIX възлезе на 3.7 милиона лева. Това е най-малко от поне 2008-ма година насам, за които могат да се открият данни в статистическата база на Infostock.bg.
Традиционно юни се е отличавал с доста по-високи търгувани обеми. Например, среднодневния обем през шестия месец на годината в исторически план е възлизал на 18.4 милиона лева, както е видно още от табличката с данни.
В допълнение, за последен път толкова нисък обем при SOFIX е регистриран през май на 2016-та година, когато възлиза на 2.46 милиона лева. Това е и последния месец, когато индексът на сините чипове бележи месечно понижение и следва рекордно дълга серия от позитивни месеци за индекса, които добавят 64% към стойността му:
Източник: Инфосток
Какво им остава на изстрадалите инвеститори на БФБ - единствено да се надяват историята да се повтаря.
Как изглеждат корекциите на БФБ и текущото понижение на SOFIX?
Вижте още: SOFIX достигна заветната корекция от 15%
Въпреки кратката си история, от 19 години, индексът на сините чипове SOFIX също си има своите традиции при корекциите и мечите пазари. В случая, ще обърнем внимание на по-дългите и дълбоки корекции, като ще ги обединим с мечите пазари, заради по-кратката история на индекса. Най-общо казано, понижения от над 15% в историята на индекса са били относително рядко явление. Такива са се появявали общо 11 пъти (като броим последната), или средно на всяка година и половина.
Средната продължителност на този спад е била около една година. През нея, индексът е губил около 25% от стойността си.
Последното подобно понижение на SOFIX продължи от 2014-та до 2016-та година и бе най-дългия подобен период в историята на индекса. По време на спада, индексът загуби 32% от стойността си, или над средното. След корекцията обаче, показателят добави близо 70%.
В момента, индексът на сините чипове отново е във фаза на подобно понижение, която стартира от август на миналата година. Или може да се каже, че в момента вече сме при точката на средната продължителност на тези спадове в исторически план. Загубата на индекса обаче, достигна около 20% от върха, или под средното за този род периоди.
Още по темата:
SOFIX приключи юни за втори път на плюс
Кои компании от SOFIX отговарят на Вашия рисков профил?
Кои компании от SOFIX донесоха най-голям доход за инвеститорите?