Снимка: iStock
Теодор Минчев
Летният сезон на БФБ е известен още, като "дивидентния сезон", или времето, когато търпеливите инвеститорите на пода на родния капиталов пазар, поне частично са възнаградени за пропуснатите ползи от други инвестиционни алтернативи.
Сега ще се обърнем към това - какъв дивидент платиха публичните компании търгувани на Българска Фондова Борса и какъв процент от цената им бе той - тоест каква е дивидентната им доходност. За инвеститорите важи старото правило - "колкото повече, толкова повече", или перефразирано - колкото по-висока е дивидентната доходност при една компания, толкова по-добре.
Както може да се види от таблицата по-долу, общо 37 публично търгувани компании са разпределили дивидент за 2018-та година. Нещо повече, повечето от компаниите са традиционни в тази дейност, като дивидентната доходност при някои дори е над 5%.
Средната дивидентна доходност, на посочените дружества на база на платения дивидент и последната им цена на търговия е доста щедра - при ниво от 3.57%.
Интересен е фактът, че 12 от друежствата, или близо една трета от всички компании изплатили дивидент, са се отличили с дивидентна доходност от 4, или повече процента. Четири от тези дружества са компоненти на индекса на сините чипове SOFIX.
Справка: Инфосток
Трите друежства изплатили най-висок дивидент се отличават с дивидентна доходност от около 10, или повече процента.
Сред дружествата от SOFIX, с най-голяма дивидентна доходност се отличават акциите на Градус - от 5.5%, следвани от Елана Агрокредит - с 4.8%.
Сред компонентите на другия основен индекс - BGBX 40, с най-висока дивидентна доходност се отличават привилигированите акции на София Комерс Заложни къщи, с дивидентна доходност от 9.7%. Не много по-далеч са и обикновените акции на дружеството - с дивидентна доходност от 7.5%.
Сред публичните дружества платили дивидент, най-ниска е дивидентната доходност при Зенит - възлизаща на 0.5%.
Още по темата:
Какво да очакваме от SOFIX през юли?