Продължаваме да сме в сезона на плащаните дивидент. И след като представихме дружествата, платили дивиденти до момента, сега ще погледнем към тези, които ги повишиха през последната година, както и през последните пет години.
За целта, ще разгледаме само дружествата с дивидентна доходност от над 3%, които ще определя, като "дивидентните бехемоти на БФБ".
И ще разгледаме всички дружества с дивидентна доходност от над 3%.
Добрата новина за инвеститорите е, че сред 21-те дружества на БФБ, платили дивидент до момента, който се изразява в доходност от над 3%, близо половината, или 10 компании са повишили плащането през тази, спрямо изминалата година.
Три компании са запазили дивидента си без промяна и три са го понижили. Останалите пет дружества не са плащали дивидент през 2017-та година, така че няма база за сравнение.
С най-голям ръст през изминалата година се отличава дивидента на Фонд за недвижими имоти България. Той нараства близо три пъти. Това повишение обаче, до голяма степен се предопределя от факта, че през 2017-та година дружеството намалява изплащания дивидент с над 50%.
Само още три дружества повишават дивидента си с над 15% през изминалата година, като и при трите ръстът е с под 20% - София Комерс-Заложни къщи АД (обикновени акции), Хидравлични елементи и системи и Индустриален капитал холдинг.
Това от което се интересуват инвеститорите, обаче, е постоянство при повишението на дивидента. И в това отношение само три компании, могат да се похвалят с изплащане на трайно растящ дивидент за последните пет години.
Данни: Инфосток
Започваме с Корадо-България, където дивидентът за изминалата година е нараснал с най-много спрямо 2014-та година - със 141.67%. Нещо повече, дивидентът е растял през абсолютно всяка от последните пет години, нещо с което само още една друга компания на БФБ може да се похвали - Стара планина Холд.
Всъщност холдингът Стара планина Холд изостава минимално с ръст от 139.58% на миналогодишния дивидент, спрямо същия от 2014-та година. Дружеството също бележи непрестанен ръст на дивидента си, като тук дори историята датира от по-отдавна. Дивидента нараства през всяка от годините от 2008-ма насам.
Още две дружества от структурата на Стара планина са отличните сред "дивидентните бехемоти". И това са Хидравлични елементи и системи, чиито дивидент за изминалата година е с 62.5% по-висок от същия отпреди пет години и М+С Хидравлик, с ръст на дивидента за разглеждания дивидент от 36.4%.
Въпреки, че ХЕС е с едни гърди напред, дружеството на практика бележи една година на понижение на дивидента, както може да се види от таблицата, докато М+С Хидравлик, никога не е намалявал дивидента си, макар и да го запази без промяна през 2015-та година.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Какъв дивидент платиха публичните компании до момента?
Какво да очакваме от SOFIX през юли?
SOFIX направи нещо през юни, което не е правил от кризата насам