Снимка: iStock
Преди известно време написах кои компании подхождат на Вашия рисков профил. Сега отново ще погледна към същата тема с актуализирана информация на база на промените в цените на компонентите на SOFIX за последната една година.
Истината е, че последната една година не бе особено добра за инвеститорите на БФБ, като индексът на сините чипове се понижи с 8.7% за последната една година. Традиционно силния юли, е на път да "изневери на себе си", а перспективите за август на този етап не изглеждат много по-различни.
И все пак... Нещата могат да се променят с началото на отчетния сезон и изнасянето на консолидираните резултати за първото полугодие месец по-късно.
Но дотогава, върху компании е добре инвеститорите да съсредоточат вниманието си, в зависимост от склонността си към риск и какво могат да очакват?
Ето и кои са компаниите, които могат да се определят до голяма степен, като "защитни компоненти" в индекса на сините ни чипове:
Елана Агрокредит
Елана Агрокредит е най-слабо волатилния компонент на индекса за последната една година. В същото време, акциите на компанията са поскъпнали с 4.5% за разглеждания период, за разлика от спада на индекса от близо 9%.
Най-хубавото за консервативно настроените инвеститори обаче е това, че книжата на дружеството са се колебали в изключително тесни граници. По-точно - между 1.12 и 1.22 лева, или в рамките на по-малко от 10%.
"Групата ЕЛАНА, след създаването на първия АДСИЦ, инвестиращ в земеделска земя и първото дружество финансиращо покупките на земеделски земи чрез финансов лизинг, планира да предложи през следващите години и други продукти, които ще бъдат от полза, както за земеделските производители и финансирането на техния бизнес, така и за инвеститорите, които търсят адекватна доходност от своите инвестиции", коментира Георги Георгиев, прокурист на ЕЛАНА Агрокредит, в специално интервю за Infostock.bg.
Трябва да се отбележи и факта, че въз основа на платения за изминалата година дивидент, друежството се отличава с една от най-високите дивидентни доходности на БФБ - от 4.7%, като отстъпва единствено на Градус (5.5%), сред компонентите на SOFIX. Тази доходност, в среда на рекордно ниски лихви по депозитите от под 1%, е повече от отлична.
Слабата обвързаност на представянето на акциите на компанията с това на индекса си личи и от бета-коефициента, който е в размер на 0.22.
М+С Хидравлик
Акциите на М+С Хидравлик се търгуваха в рамките на около 10-на процента, или между 7.2 и 8.05 лева за брой. Те поевтиняха далеч по-малко от индекса през последната една година - с около 1.5%.
Като изключим кризата от 2008-ма година на БФБ, акциите на друежеството никога не са реализирали корекция по-голяма от 25% от стойността си. Те се отличават и с отлична дивидентна доходност от 3.8%.
От 2008-ма година до момента М+С Хидравлик, е платила дивидент от близо 3 лева на акция, което е близо 80% от цената, при която са се търгували преди 10 години.
Най-важното обаче е, че акциите на компанията са при нива по-високи от най-високите си стойности отпреди кризата, факт с който нито една друга компания от SOFIX, освен Адванс Терафонд, не могат да се похвалят.
Другата добра новина за инвеститорите е, че предпазването от риск, срещу по-сериозни корекции на индекса, не става за сметка на "потентност при доходността". Дори напротив, акциите на компанията са най-добре представящия се компонент на индекса на сините чипове SOFIX. Дружеството е донесло доходносто за инвеститорите от над 760% за период от десет години. Това се превежда, като средна годишна доходност от 24%. През 2016-та и 2017-та година доходността за акционерите бе съответно 21.5 и 30.3%.
Бетата на компанията е при ниво от 0.5.
Адванс Терафонд
Още една компания, която може да влезе в полезрението на търсещите "защитни компании" от SOFIX. А причината отново е ясна - слаба волатилност при акциите на АДСИЦ-а, макар и малко по-висока от тази на горепосочените компании.
Акциите на дружеството се търгуваха между 1.76 и 2.11 лева през последните 12 месеца, като в момента са горе-долу по средата. За последната една година те са поевтинели с 8.5%, или малко по-малко от промяната на индекса. И макар да бе налице сериозно влошаване на финансовия резултат, дивидентната доходност все още може да се определи, като доста прилична - в размер на 2.35%.
Иначе, компанията отдавна е в полезрението на инвеститорите в стойност, заради традиционно големия дивидент, изплащан през годините. От 2008-ма година до момента, дружеството е изплатило сумарен дивидент от над 1.8 лева на акция, при цена от около 1 лев преди десет години и малко под 2 лева в момента.
Този резултат е съдействал за това, акциите на Адванс Терафонд да са третите най-печеливши за инвеститорите от дъното през февруари на 2009-та година до момента, с доходност в размер на близо 280% за този период, или средно годишен доход от около 14% през последните десет години (с включване на дивидента).
Може би, много по-важно за консервативните инвеститори, от потенциалната доходност обаче, е степента на риск към който са изложени. И тук ще погледнем към други измерители.
На първо място, трябва да се има предвид, че бизнеса на компанията е покупко-продажбата на земеделска земя. Или актив, който е относително стабилен в поскъпването си и не толкова волатилен.
На второ място, като борсова компания, ще се обърнем и към обвързаността в представянето на акциите на АДСИЦ-а, с това на основния бенчмарк. И тук виждаме, че бета-коефициента е 0.32.
Или налице е много слаба обвързаност в посоката на движение на акциите на Адванс, с пазара. И докато това може да означава, по-слабо повишение при потенциален силен ръст на пазара, също така би могло да означава и потенциален по-малък спад, при евентуален спад на фондовия пазар.
От върха си през 2007-ма година, до дъното през 2009-та, когато SOFIX губи близо 90% от стойността си, акциите на Адванс Терафонд поевтиняват с малко над 50%.
И докато загуба от подобен размер, едва ли би била успокояваща, за консервативно настроените инвеститори, те трябва да имат предвид, че акциите на Фонда успяват да преминат върха си от 2007-ма година до началото на 2013-та година (с отчитане на изплатения дивидент), докато SOFIX трябва да поскъпне над три пъти от текущите си нива, за да направи това.
В същото време, акционерите са получавали дивидентна доходност от по над 5% през тези години на възстановяване!
Трябва да се отбележи и факта, че в новата история на БФБ, от 2009-та насам (след лудия ръст и още по-ненормалния спад), акциите на Адванс Терафонд, не са коригирали с повече от 30% от междинните си върхове (при 10% инвестиция в акции на дружеството, това би се превеждало, като не по-голяма загуба от 3% в даден момент). Това е друг, доста успокоителен факт, за всички, които не обичат риска.
Градус
Попадане на най-младото дружество в състава на SOFIX в този списък може и да е малко "озадачително" на пръв поглед. Но веднага обяснявам защо...
Първо дивидентната доходност за изминалата година - в размер на 5.5% е най-висока в момента, сред компонентите на индекса.
На второ място - акциите на дружеството се движиха в рамките на около 20% в рамките на последната една година.
На трето - компанията попада масово в портфейлите на пенсионните фондове, което до голяма степен е гаранция за стабилност.
И на последно - акциите й са поевтинели с 6.7% за последната една година, което е по-добре от представянето на индекса.
Въз основа на изявените амбиции на мениджърите на компанията, може да се приеме, че дивидентната политика ще е политика и за в бъдеще.
"Преди да придобие публичен статут Градус АД винаги е била дивидентно ориентирана компания. За да заявим официално намеренето си, записахме в ППП, че дъщерните дружества на Градус АД ще изплащат минимум 60% от печалбата си към публичното дружество, а то ще изплаща 90% от неговата печалба към акционерите. Това прави минимум 54% от консолидираната печалба като дивидент. На 10.06 гласувахме дивидент, чийто размер надхвърля обещаното. За да имат по-редовна възвращаемост, смятаме да се възползваме от възможността, която ни дава закона за изплащане на допълнителен такъв. Градус ще е дивидентно ориентирана компания.", коментира в специално интервю Георги Бабев, финансов директор и член на Съвета на директорите на публичната компания.
Сега на инвеститорите им остава единствено да следят финансовия резултат на Градус и дали мениджмънта ще изпълни обещанията си. Ако това се случи, то тя се очаква да продължи да е сред компаниите от SOFIX с най-висока доходност от дивидент.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на БФБ.
Още по темата:
Кои компании подхождат на рисковия ви профил?