Снимка: iStock
Юли върви към своя край и освен с традиционните дивиденти, месецът ще бъде запомнен и с резултатите от стрес тестовете на родните банки, които посочиха, като цяло стабилен банков пазар. Изминаващия си месец, се очаква да отбележи минимално изменение в нивото си.
Сега обаче, погледите на инвеститорите са насочени към следващия месец - август.
Считаният за „най-отпускарски месец“ в годината, се свързва с изнасянето на отчети за първото полугодие. А обикновено, добри резултати от големите публични компании, изпращат индексите нагоре.
Всъщност, август е месеца, в който индексът се представя най-добре за шестмесечния период май-ноември. А този период е по-добрия полугодишен период, отново напълно противоположно на схващането "пpoдaвaй пpeз мaй и cи пoчивaй".
Зa времето между май и ноември индексът на сините чипове ЅОFІХ се е повишавал средно с над 11% от създаването си. За сравнение средното годишно представяне на показателя е около 10% от неговото създаване преди 17 години.
Иначе, през август, индексът се е повишавал средно с над 3% от създаването си. Естествено инвеститорите трябва да имат предвид, че историческото представяне на един актив, не е гаранция за неговото бъдеще.
Миналият август припомни това на инвеститорите, когато индексът SOFIX се понижи с 0.35% и се разграничи от историческото си представяне.
От техническа гледна точка, SOFIX стои добре. Той не намери сила да се понижи под най-ниската си стойност от началото на годината - при нива от 550 пункта, макар и да я тества. Това е изключително силен сигнал за промяна на средносрочно негативния тренд. Това, което може да притеснява все още инвеститорите е, че индексът е относително близко до най-ниските си нива.
Иначе, индексът върви към първия по-сериозен сигнал за промяна на негативния тренд, който би бил златно пресичане (преминаване на 50-дневната му пълзяща средна, при 579.5 пункта, над 200-дневната, която е при ниво от 581.7 пункта).
Иначе, ако се обърнем към по-дългосрочна графика (на седмична база), все още е в сила златното пресичане, въпреки корекцията на индекса от последните две години. И макар двете линии да се приближават застрашително една към друга, все още няма сигнал за излизане от пазара.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че подобни пресичания (на седмична база) се случват относително рядко и често са последвани от по-нататъшни ръстове.
Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ, когато 50-дневната средна е преминавала над 200-дневната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).
Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава (на седмична база).
Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане, но на седмична база) са се представили много добре в исторически план. Тя би им донесла среден годишен доход от около 20% на година, спрямо 10.4% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции, или индекси
Още по темата: