Снимка: iStock
Голямата новина на миналата седмица - глобалната рейтингова агенция FTSE Russell издигна капиталовия пазар на Румъния до статут на вторичен възникващ пазар от текущото равнище на граничен пазар. И докато България все още е в графата гранични пазари, северната ни съседка попада в компанията на страни като Русия, Китай, Саудитска Арабия, Кувейт, Пакистан, Перу и др.
Случилото се с Румъния на практика ни показва каква е правилната посока на развитие на един капиталов пазар. Въпреки равнопоставения старт на двата пазара - българския и румънския, и факта, че в началото родния капиталов пазар дори успяваше да се конкурира успешно с този на северната ни съседка, в крайна сметка липсата на цялостна стратегия за развитие на пазара и до голяма степен нежеланието на родните институции да отдадат нужното на този пазар, доведоха до сериозното ни изоставане.
Иначе, България и Румъния вървяха ръка за ръка, не само защото влязоха по едно и също време в ЕС, но двете икономики си приличат много по ниво и темпове на икономически растеж, доходи на населението и стандарт на живот, макар и румънската икономика да е далеч по-голяма (което е сериозен плюс, отчитан от инвеститорите, и съответно от рейтинговата агенция при повишението на рейтинга на румънския пазар).
И сега едно последно сравнение на двата пазара, макар и то вече да не изглежда особено "адекватно", защото официално сме в различни лиги. И все пак...
Сравнението ще направим през индексите на сините чипове на двата пазара - BET и SOFIX.
Според данни на сайта на румънската фондова борса, капиталовият пазар в северната ни съседка е с капитализация в размер на 35.85 милиарда евро. За сравнение, общата пазарна капитализация на БФБ е в размер на 4.46 милиарда евро, или близо 8 пъти по-малка.
Среднодневният търгуван оборот на румънската фондова борса е в размер на над 8 милиона евро! Няма да посочваме колко е на БФБ (макар, че всички си знаем)...
Като процент от БВП, пазарната капитализация на родния пазар е около 8%. За сравнение, същото съотношение за румънския фондов пазар е в размер на близо 19%, или отново над два пъти повече.
Сега ще направим една съпоставка между случващото се при индекса SOFIX и това при румънския ВЕТ.
От началото на годината индексът BET се е повишил с 2 128 пункта, или 28.5%. За същия период родният SOFIX е загубил 4% от стойността си.
В исторически план румънския ВЕТ достигна своя рекорд през юли на 2007-ма година - при ниво от 10 857.71 пункта. В момента индексът е при нива от 9 600 пункта, или на около 10% под върха си.
За сравнение върха на SOFIX също датира от 2007-ма година, но в момента индексът на сините чипове у нас е при нива от около 70% под най-високите си стойности.
Може да се каже, че двата индекса са горе долу еднакво волатилни. От минимума си при нива от над 500 пункта, до върха си през 2007-ма година, ВЕТ е поскъпнал над 20 пъти. От създаването си приз 2000-та година до върха си през 2007-ма година, SOFIX поскъпна малко над 19 пъти.
От върха си през 2007-ма година, до дъното си след това, BET е загубил 84% от стойността си. При същото движение, българския индекс е поевтинял с 87%.
Далеч по-добро, обаче, е представянето на ВЕТ след намирането на дъно през 2009-та година. От тогава до момента, той е поскъпнал около 4.5 пъти. За сравнение, SOFIX е поскъпнал едва 2.3 пъти.
По отношение на финансовите съотношения, двата индекса са доста идентични. Въпреки поскъпването на румънския ВЕТ с около 30% през тази година обаче, той се търгува при съотношение цена-печалба от 8.2, спрямо 8.4 за SOFIX. Съотношението цена-счетоводна стойност на ВЕТ е 1.15, спрямо 0.8 за родния бенчмарк.
В заключение може да кажем, че румънският фондов пазар е по-голям, по-ликвиден и не толкова скъп, въпреки повишението му през последната година. Възстановяването на основния индекс ВЕТ, представящ пазара, след кризата, бе далеч по-силно и ускорено, от това у нас, което може би до голяма степен се дължи на факта, че се предпочита от чуждестранните институционални инвеститори, до голяма степен заради размера и ликвидността му.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ, или други чуждестранни пазари.
Още по темата:
Статутът на румънския фондов пазар бе променен
10 години след кризата - как се промениха печалбите и приходите на компаниите?