Снимка: iStock
Теодор Минчев
Тема номер едно за инвеститорите по света - лошото представяне на световните индекси през тази седмица, следствие на опасенията за забавяне на световната икономика. И някак си незабелязано остава слабото представяне на индекса на сините чипове SOFIX през цялата година до момента, както и през последните няколко години.
От началото на годината SOFIX е загубил точно 5% от стойността си. Това го прави четвъртия най-зле представящ се борсов индекс в света, след тези на Люксембург (-16%), Нигерия (-12%) и Малайзия (-7.5%).
Малко по-добре изглежда ситуацията, ако се обърнем към година назад, където SOFIX с понижение от 9% се класира на 11-то място, според статистиката на изданието indexq.org.
На противоположния фронт - при най-добре представящите се борсови индекси в света, откриваме този на една наша съседка - Гърция. Там индексът се е повишил с 35.2% от началото на годината, както и с 23.4% за последната една година.
По-големият проблем за инвеститорите на БФБ обаче, освен по-големия спад на пазара ни през тази година, се корени във факта, че загубата му продължава твърде дълго. По-точно - две години и два месеца до момента, което прави корекцията най-дългата в историята на индекса.
По време на тази, все още ще я нарека "корекция" (въпреки, че загубата е малко над 20%, приемано като граница за "мечи пазар"), индексът загуби 21.5%. А корекция, защото все още сме много близо до "смъртоносното пресичане" и има реален шанс за относително бързо връщане на 50-периодната над 200-периодната пълзяща средна; защото обемите са твърди ниски и може би най-вече защото така ни се иска на нас - инвеститорите на БФБ (което разбира се не е никак добра причина).
И все пак... Продължавам да смятам, че случващото се на БФБ - а именно нищо интересно, е един не лош вариант за инвеститорите, като имунизация срещу потенциални проблеми за международните пазари. Все още (и при много сериозно търсене) могат да се открият няколко на брой добри компании с прозрачна структура на управление, собственост и добра дивидентна политика, както и на относително ниски цени.
Иначе, от техническа гледна точка на инвеститорите им остава една последна надежда - дъното на индекса от началото на тази година, което вече веднъж бе тествано неуспешно. То обаче е твърде близко - само на около 2-3%, предвид на факта, че сме в двата най-лоши от историческа гледна точка месеци на годината - октомври и ноември. Но както се казва - "Винаги има надежда" (макар и да има други негативни поговорки за надеждата).
За да завърша с позитивен тон само ще вметна малко статистика. В противовес на мнението, че търговията на БФБ е прекалено скучна ще дам няколко примера.
От създаването си през октомври на 2000-та година, индексът SOFIX е регистрирал годишно изменение от под 10% само веднъж в историята си - през 2012-та година, когато се повишава с нетипичните 7.25%.
За последните 18 години индексът SOFIX се е понижавал само в пет от годините (или в под една трета от годините, като последната негативна година бе изминалата 2018), което дава сериозен превес на годините на ръст.
Въпреки срива от 2008-ма година - от близо 80%, инвеститорите заложили на индекса през 2000-та година са с доста завидна доходност възлизаща на близо 500% (по-точно 465%).
Можем спокойно да кажем, че индексът на сините чипове, представителен за пазара ни, е във фаза на "загубено десетилетие". Това означава дълъг период с почти нулева доходност за инвеститорите. Фаза отличаваща се с труден ръст и много корекции за пазара. Тя продължава вече близо десет години, като през това време индексът на сините чипове SOFIX се колебае в границите между 400 и 700 пункта (като в момента е близо до средата на този диапазон). Очакваме този диапазон да бъде нарушен, като надеждите ни са, този пробив да се случи - нагоре!
Още по темата:
Защо може да съжалявате, че няма да си купите акции на БФБ?
SOFIX - индекс на крайностите... И как се представя от създаването си?