Снимка: iStock
Проблемът с ликвидността на БФБ не е от вчера. Всъщност това е един от основните проблеми на пазара през последните 10-15 години, чието решение изглежда много сложно. По време на панел "Българска фондова борса - предимства и предизвикателства през 2020-та година" на форума "Силата на инвестициите", панелистите обсъдиха някои възможности за справяне с този проблем.
"През 2000 г. ликвидността беше подобна на днешната. Като направихме милион оборот (дневен) празнувахме. Тогава имаше първи инвестиционен интерес от чуждестранни инвеститори и всяка седмица имах среща с най-различни представители. В ситуация на много атрактивни акции има огромен потенциал, но с него означава, че липсва всякакъв инвестиционен интерес. Представях потенциала, но нямаше доверие. Докато очакваха доверието, пазарът се разви и вече беше късно. Имаше няколко събития, които повлякоха нещата. Какво се случи тогава? Един огромен пазар от сивия сектор - пазара на компенсаторни инструменти с общи усилия и разбиране от правителството бе намерен начин да се качи на борсата. В този момент правиха многократен оборот и привлякоха нови инвеститори. В комбинация с приватизация. Това се случи за период от година – две. Това бе период, в който имаше постоянни позитивни сигнали за пазара, имаме възможност да върнем интереса и да хванем една вълна, която обаче изисква устойчивост", коментира доц. Д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ, по време на инвестиционния форум.
"Имаме шанс това да се случи отново, ако направим обединяване на всички латентни акции от миналото. Тази инициатива е от последните година-две. Трябва да раздвижим всичко и да премахнем онези мъртви души", каза Илиян Скарлатов, управляващ партньор в Mane Capital.
"Това е доста сериозен вариант, но трябва да търсим и правилната формула, защото това е деликатен въпрос. В момента се работи за единен европейски пазар много активно не само в България, но и в Европа. Централен диапозитар е включен също, някои страни са напреднали, а други не. Генералната идея на единен европейски пазар е да се помогне на борсите да намалят своите фиксирани разходи като могат да се използват от всички създадени институции в региона. По този път, обаче, трябват инвестиции и развитие. А в пазари като нашия, те не са много оправдани и трябва да търсим нови решения.
Ако трябва да търгуваш с деривати, трябва да минеш през клиринг. Клиринговата къща обира риска между двама душа. Тя гарантира, че сключи ли се сделка, тя ще приключи. Това е една голяма инвестиционна банка, която управлява риска с поддържането на голям капиталов ресурс и още много други сложни системи. Да създадем собствена клирингова къща обаче, ще е необходим капитал от поне 7 милиона евро. В Румъния ще инвестират 16 млн евро в нейното създаване. Кога ще е печелившо е съвсем друга тема.
Подобни необходими институции на пазарите има в Европа не малко, въпросът е какъв е най-добрият вариант за България? Ние работим много активно в търсенето на варианти, подходящи и с ясна визия за устойчивост във времето. Никога не изключваме това, че можем да търсим регионални решения с нашите съседки. Много активно промотирах, че трябва да се върви към регионална интеграция и синергия в пазирте на региона. Нито един локален играч няма дългосрочно бъдеще самостоятелно.
През годините е имало различни опити за регионално интегриране и някои се случиха, а други не успяха. Австрия направи подобен опит за регионална интеграция, инвестираха много. Тази борса се опита без да се събразява с останалите да привлече към себе си двойно листване и да издърпа ликвидността със себе си. След няколко години този проект престана да съществува. Солунската борса се опита да направи същото в региона, търсеха компании без изобщо да има диалог. Правеха всичко тайно, но отново без успех. Имало е и случило на агресивно изкупуване… Важното е да се намерил правилната формула. Една от причините в България да има слаба ликвидност е, че в момента не е намерен правилен подход и вариант, в който чуждестранните инвеститори да се чувстват комфортно, без да преминават през български брокери или поне да избират къде да им бъде сетълмента. Работи се по тези въпроси в момента", обобщи още г-н Моравенов.
"Следващата вълна на пазара ще дойде рано или късно, според мен ще е 2020 или 2021. Тази вълна трябва да се използва и да е с правилен тайминг на информирани решения. В нашия опит много често се случва крайният инвеститор да му се налага да минава през 2-3 стъпки на посредници, което неимоверно много оскъпява търговията в България. Регулациите са факт, трябва да ги приемем и да се нагласим към тях. Първоначалната реакция на всички чуждестранни инвеститори бе - заразяваме България, защото тя е с много малка тежест в нашия портфейл и не си заслужават разходите на време и усилия. Но инвеститорите са рационални и търсят пазарите с най-добра възвращаемост. Нашият може да бъде такъв. Промени се малко профила на чуждестранните клиенти, разделихме се с румънците преди време. Имаме различни групи инвеститори с Румъния, но в край на сметка е важна възвръщаемостта в края на деня и изпълнение на инвестиционната стратегия. Нещата ще отнемат време, но инвеститорите ще намерят по-лесен и бърз достъп до БФБ. Хубавото е, че имаме една група чуждестранни инвеститори, които продължават да следят пазара. Това е първи знак, че когато има правилните условия, те ще инвестират", коментира Мартин Димитров, директор "Корпоративни Финанси" в ПФБК..
Какво да очакваме от пазара през следващата година?
"Мисля, че за всички е ясно къде се намира пазара ни в момента и каква му е активността. Близо сме до дъното. Или се върви към изчезване или към обратен цикъл. Ние вярваме, че няма да има изчезване и очакваме обръщането на тренда. Аз като представител на този пазар, очаквам да работим устойчиво и дългосрочно за решения, които създават доверие в пазара. Това носи много рискове и за да бъде успешен пазара (регулираният), той трябва да създава спокойствие в инвеститорите, че институциите са там и работят по правилния начин. Предлагайки на рисковите играчи да я използват. Това ще е моята мисия, но това не е само работа на борсата, но и на всички останали участници. Нека създадем стъпките за връщането на доверието в нашия пазар и да го задържим дългосрочно", призова г-н Димитров.
Събитието "Силата на инвестициите" се проведе с подкрепата на генералния спонсор "Конкорд Асет Мениджмънт", както и със съдействието на "Admiral Markets", "КОРАДО-България" и "Първа Инвестиционна Банка".
Още по темата:
Кои са приоритетите и какво може да се направи, за да бъде по-ефективен българският капиталов пазар