На пазарът се търгуват очаквания нали... Поне така ни казват! Или ако погледнем представянето на SOFIX през изминалата година и това на S&P 500, то очакванията за ръста на печалбите на първия, би следвало да са далеч по-лоши от тези при широкия щатски индекс.
Какво казва статистиката?За последните 11-години, от дъното по време на финансовата криза, индексът на сините чипове SOFIX се е повишил със 125%. За същия период, широкият щатски индекс е нараснал 387%, или малко над три пъти повече от представянето на родния бенчмарк.
И възниква въпросът дали представянето на печалбите на родните компании е било толкова по-лошо от това на най-големите щатски компании, което да предопредели подобна разлика?
За разглеждания период печалбите на родните компании се повишават с над 50%, въпреки сериозния спад при някои компоненти с голяма тежест. Това се случва при далеч по-голям ръст на приходите - повишили се от над 144.2%.
Още по-добри са данните за изминалата година, когато печалбите за първите девет месеца на годината нарастват средно с 19.4%, при ръст на приходите от дейността от 34%.
Как изглеждат тези цифри при широкия индекс S&P 500?Започваме с първото деветмесечие на миналата година. През третото тримесечие на 2019 година, печалбите на компонентите на индекса S&P 500 се свиха минимално, а приходите нараснаха с под 3% на годишна база.
На годишна база за първите девет месеца на годината печалбата на компонентите на широкия индекс са се повишили с около 10%, а продажбите на най-големите щатски компании - с около 5%. Доста по-слаби резултати от тези на SOFIX. Но както казах вече, на пазарите се търгуват очаквания... Или пък не!
Защото прогнозите на анализаторите за първото тримесечие на следващата година за печалба на компонентите на S&P 500 намаляваха непрестанно през последните няколко месеца, само най-вероятно, за да успеят да бъдат надминати (една хитра и добре измислена стратегия от Уолстрийт, която работи безотказно последното десетилетие).
И тук един съвет към родните компании - мениджмънта на водещите компании да започнат да дава по-масово прогнози, които най-вероятно ще са консервативни и лесно ще бъдат превишавани (да тестват, дали това би раздвижило пазарът).
Или ако погледнем към резултатите на компонентите на SOFIX и S&P 500 за изминалата година, определено родния индекс не изглежда в губеща позиция, че да отбележи спад от над 5%, при ръст от над 28% за щатския си колега.
Ако погледнем към следващата година, за родния SOFIX липсват очаквания от експерти. Предвид на представянето на индекса обаче, едва ли може да се каже, че очакванията са кой знае какви. Напълно обратното може да важи за S&P 500 - при доста завишени очаквания (ако се съди по представянето на широкия щатски индекс), резултатите едва ли ще се кой знае какви.
До колко печалбите и ръста им въздействат върху представянето на индексите?Ето как изглеждат нещата за печалбите на щатските компании и пазарната доходност в дългосрочен план (от 1950-та година насам, според данните на FRED):
Данни: FRED
Както се вижда от таблицата, не може да се установи наличието на добра корелация между представянето на пазара и ръста в печалбите.
Периодът, в който печалбите са нараствали най-много – между 2000 и 2008-ма година (средно с 9.1% на година) на практика е и този, регистрирал най-лоша доходност за инвеститорите, в размер на минус 3.6%.
В същото време периодът, от който излязохме преди две години – между 2009 и 2016-та година се отличава с най-слабия среден ръст на печалбите от разглежданите периоди, но за сметка на това, доходността от 14.6% за инвеститорите, е третата най-висока.
От друга страна периодът с най-добра доходност за инвеститорите – между 1982 и 1999 година, когато е бил регистрирана възвръщаемост от 18.3% на година, се е отличавал с под средния за всички периоди ръст на печалбата от 6.7% (като е бил 6.6% за разглежданата времева рамка).
Изводът, който може да се направи е, че преди да се доверявате сляпо на определени схващания за пазара, трябва да си правите собствени проучвания.
Другият извод, който може да се направи е, че пазарът може да расте добре в периоди на слаб ръст на печалби и обратното - да се понижава в периоди на ускоряване на ръста…
Предвид на очакванията за добри резултати от щатските компании, за изминалото второ тримесечие на годината, нищо не пречи да станем свидетели на слабо представяне, предвид на изпреварващия ръст на пазара през предходния период, включително и през изминалата година…
Такова проучване очаквайте съвсем скоро и за родния капиталов пазар, веднага след като излязат тримесечните резултати (след има няма месец).
Още по темата:
Близо 4% месечна печалба за SOFIX в края на 2019 г.
Изключително 9-месечие за печалбите на компонентите на SOFIX