Традиционно нечетните години са много по-добри за индекса на сините чипове SOFIX. Поне в исторически план. Но както се казва - всяко правило си има изключения. И изключението бе 2019-та година, когато индексът ни завърши със загуба от близо 5% и се нареди в топ-10 на най-зле представящите се индекси, в година когато дори да избирахте сред водещите световни индекси със затворени очи, едва ли щяхте да сбъркате.
Всъщност, индексът на сините чипове сериозно изостана зад световните тенденции. Само ще припомня, че най-повишаващият се индекс през изминалата година бе този на съседна Гърция, с повишение от над 40%, близко следван от индекс от ЦИЕ - Русия. Широкият щатски индекс пък - S&P 500, представителен за световния капиталов пазар (допринасящ за над 50% от пазарната капитализация), се повиши с над 28%!
Тоест, пред родния индекс SOFIX определено е налице догонващ потенциал, който може да му помогне от групата на най-губещите, да влезе в тази на най-печелившите. Още един фактор би могъл да помогне за това, дори посредствено представяне на SOFIX след година на загуба, да го отличи сред всички останали. И това би било - лошото представяне на световните борсови индекси, което изглежда напълно логично след година на изключително представяне.
Статистиката сочи, че след години на подобни повишения, щатските индекси се представят отново силно, макар и далеч по-слабо от предходната година. Средният ръст на S&P 500 е около 10% след толкова силни повишения. Но ако погледнем към настоящата година, на щатски президентски избори, търговска война и геополитическо напрежение в Близкия изток, то този ръст може да се окаже доста висока летва.
Иначе, родният SOFIX стартира обещаващо годината. Той вече е добавил 2% към стойността си от началото на годината, което е близо наполовина на най-добре представящите се пазари, сред които са китайския, руския и турския.
Повод за надежди за силно представяне ни дава и историята на родния индекс. Спадът от 4.6% на индекса за изминалата година е доста нетрадиционен за индекса.
Справка: Инфосток
Както може да се види от таблицата по-горе, от създаването си през октомври на 2000-та година, до момента, индексът SOFIX е регистрирал годишно изменение от под 10% само два пъти - през 2012-та година, когато се повишава с нетипичните 7.25%, както и през 2019-та година.
За последните 19 години индексът SOFIX се е понижавал само в шест от годините, което дава сериозен превес на годините на ръст.
И още нещо ни прави впечатление. Индексът SOFIX се е понижавал в две последователни години само два пъти в историята си - през 2010 и 2011 година, както и през последните две години - през 2018 и 2019-та година.
В заключение, може да се каже, че индексът SOFIX далеч не е толкова слабо волатилен, поне в исторически план, колкото предполага активността на борсовата ни търговия. Въпреки срива от 2008-ма година - от близо 80%, инвеститорите заложили на индекса през 2000-та година, все още са с доста завидна доходност.
Те са реализирали възвръщаемост от близо 500%. Това се превежда, като средна годишна доходност от близо 10%, което си е повече от отлично...
Разбира се преди да подходят към родния капиталов пазар, инвеститорите трябва да имат предвид, че няма гаранция, че историята ще се повтори!
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции и индекси на БФБ.
Още по темата:
Защо да заложим на БФБ през 2020-та година?
10 години след кризата - къде е SOFIX и къде е S&P 500?