От началото на годината индексът на сините чипове SOFIX е добавил близо 3% към стойността си. По-важното обаче - от техническа гледна точка бе даден позитивен сигнал за инвеститорите, по направление на преминаването на стойността на индекса над 50-седмичната пълзяща средна величина.
Подобен сигнал бе даден за край на понижението при последното по-сериозно повишение на индекса и след двугодишната му корекция приключила през 2016-та година. Тогава индексът вече никога не се върна под тази си средна величина и регистрира ръст от 70% в следващата година. Разбира се, добре е инвеститорите да помнят, че случвалото се в миналото в никакъв случай не е гаранция за бъдещото представяне на един актив.
Сега на инвеститорите им остава да следят дали SOFIX ще намери сили да се задържи трайно над 50-периодната си SMA, което да доведе до по-нататъшен ръст и следващия ключов сигнал - златно пресичане (преминаване на 50-седмичната пълзяща средна над 200-седмичната такава). За да се случи това 50-периодната средна, която в момента е при 572 пункта, трябва да се повиши над 200-периодната, при ниво от 596.3 пункта.
По-смелите инвеститори обаче (спекулантите), вече гледат по-дръзко на пазара и едва ли ще чакат златно пресичане, преди да се върнат към него. А кои може да са интересните инвестиционни алтернативи, при една добра 2020-та година за изстрадалите инвеститори на БФБ? Веднага поглеждам към това от няколко ъгъла...
На база историческо представяне при цикли на повишениеЕдин от начините е - инвеститорите да погледнат към представянето на компонентите на индекса SOFIX по време на периоди на силен ръст, следващи дълги и продължителни корекции, като настоящата (която е най-дългата в историята и продължава вече близо две години). И за целта поглеждам към два исторически периода, които според мен наподобяват на текущата ситуация.
Става въпрос за периодите от 23-ти юни 2012-та година, когато индексът регистрира дъно от 286 пункта, до 23-ти февруари 2014-та година (година и осем месеца), когато индексът бележи най-висока стойност от 599 пункта (повишение от 109%), който става реалност след корекция от 37%; и периода от 23-ти май 2016-та година (с дъно от 432 пункта) до 23-ти август 2017-та година (година и три месеца), когато бива достигнат връх от 733 пункта (повишение от близо 70%), след корекция от 32.2%.
За първия период най-поскъпнали са акциите на Първа Инвестиционна Банка. Те са добавили 165% по време на повишението от дъното до върха, при ръст за индекса от близо 110%, или над 1.5 пъти повече от ръста на SOFIX.
Следват две компании с почти еднакво повишение – от 158%, в лицето на Холдинг Варна и Централна Кооперативна Банка.
Още три компании бележат повишение по-голямо от това на SOFIX – Трейс Груп Холд, Стара Планина и Химимпорт. Малко под чертата остават акциите на Монбат, които удвояват стойността си.
Вторият разглеждан период се оглавява по ръст от акциите на Доверие Обединен Холдинг, поскъпнали 3.8 пъти. Не може обаче де се говори за някаква повторяемост, в сравнение с първия разглеждан период, защото там позицията е била единствената компания, регистрирала понижение в акциите си (загубили над 12%).
За сметка на това обаче, акциите на Първа Инвестиционна Банка, са втората най-повишила се позиция, добавили 200% към стойността си, или близо три пъти повече от повишението на индекса SOFIX, което е било в размер на около 70%.
Следват още две имена, които присъстват и при първия период – Стара Планина Холд и Централна Кооперативна банка с повишения съответно от 110 и 100%.
Само още две позиции се представят по-добре от SOFIX през разглеждания период и това са Химимпорт и Софарма. От тях само Химимпорт се представя по-добре от индекса и през първия разглеждан период.
На база на залог кой ще е "белият лебед"Няма как да не отбележим, че почти всеки период на по-сериозно повишение на индекса се повежда от така да го наречем един "бял лебед". Или фактор, който до голяма степен допринася за първоначалния ръст на индекса (поведен традиционно от спекулантите), който в последствие убеждава целия пазар, че е време да се инвестира, а масовите инвеститори се включват последни, водени от FOMO-ефекта (страхът да не изтърват нещо голямо).
През 2016-та година "белият лебед" бе въвеждането на индексният фонд на Експат върху SOFIX.
А дали сега това няма да е предстоящото повишение на капитала на Първа Инвестиционна Банка?
Обяснявам накратко...Съгласно публикуваното на сайта на борса уведомление, банката планира да увеличи общия номинален размер на капитала си от 110 000 000 лева, на до 150 000 000 лева, чрез издаване на до 40 000 000 нови обикновени, поименни, безналични акции с право на един глас в Общото събрание, всяка една с номинална стойност в размер на 1 лев, и емисионна стойност в размер на 5 лева.
Целта на увеличението?Първа инвестиционна банка възнамерява да използва допълнителния капитал за изпълнение на стратегията си за кредитиране на малък и среден бизнес и граждани.
Въпросителните?За тези, които са прочели внимателно цялото уведомление обаче, най-вероятно им се е натрапила частта от него, в което се казва - "Емисионната цена на новите акции е възможно да претърпи промени, като в този случай ще бъде своевременно оповестена в проспекта или допълнение към проспекта на емитента, преди публикуване на съобщението за начало на публичното предлагане."
Тоест, инвеститорите е рано да приемат, че емисионна цена от 5 лева е зададена окончателно. Както се казва още в уведомлението - "Окончателната емисионна цена ще бъде определена в резултат на проведен маркетинг на емисията, съобразен с нормативните изисквания и може да се различава от оповестената цена."
Иначе капитала, набирането на който ще направи успешно публичното предлагане е доста нисък - при ниво от едва 4 000 000 милиона лева.
Какви са възможностите?Инвеститорите в ПИБ си задават много въпроси. Дали това увеличение на капитала няма да е начин за влизане на нов голям акционер в банката? Ще запазят ли настоящите основни акционери дела си и мн. др.
И докато на дребните инвеститори им предстои решението дали да се възползват и упражнят правата си - съгласно уведомлението 2.75 права ще дават възможност за записване на една нова акция (което до голяма степен ще се определи от цената на акциите в близко бъдеще), най-вероятно тепърва ще предстои да виждаме.
Въз основа на фундамента и финансовите съотношенияНякои инвеститори все още могат да си мислят, че на борсата се търгуват очаквания, или че фундаментът на една компания и бъдещето пред нея, или пък финансовите й оценки и изплащаните дивиденти, определят цената на акциите й.
Всичко те могат да се заровят дълбоко в балансите на компаниите (които излизат с два месеца закъснение) и да си мислят, че подбраните от тях активи са правилните.
Къде този род "изчезнали" пенсионни експерти и анализатори биха видели интересни възможности?
Сумарната печалба на компаниите от индекса на "сините чипове" се повишава с 19.3% за деветте месеца на тази година, спрямо същия период на миналата. В същото време общите приходи на компаниите от индекса нарастват дори още по-ускорено - с цели 34%.
Като изключим Еврохолд България, холдингът отчита консолидирана загуба, всички останали компоненти на SOFIX са на печалба. Нещо повече, освен при две дружества - Албена АД и Индустриален Холдинг България, печалбата на останалите дружества бележат повишение през тази година.
С над 100% ръст във финансовия си резултат се отличават две от разглежданите дружества - Монбат (ръст от 158%) и Холдинг Варна (135%).
При две дружества се бележи повишение от близо 50%, или повече - Сирма Груп Холдинг (49.7%) и Централна Кооперативна Банка (77.6%).
Ръст от над 20% на годишна база, бежат печалбите на цели четири компонента от SOFIX - Адванс Терафонд (26.5%), Софарма (25.3%), Елана Агрокредит (24.8%) и Градус (24.2%). Печалбата на Фонд за Недвижими Имоти България се повишава с 16.4%.
Химимпорт и Първа Инвестиционна Банка бележат повишение на финансовия си резултат съответно с 1.5 и 3.3%.
По отношение на приходите на дружествата, почти цялото повишение се предопределя от ръста на приходите на Химимпорт, които нарастват с 40.8%, но с над 35 милиона лева, при повишение от близо 40 милиона лева в сумарните приходи.
И все пак, приходите на още две дружества от индекса бележат повишение с между 30 и 40% на годишна база - Адванс Терафонд (37.3%), Еврохолд България (32.3%). С над 20% се повишават приходите на Градус и Фонд за Недвижими Имоти България.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Защо SOFIX може да е сред най-добрите индекси през 2020-та година?
Защо да заложим на БФБ през 2020-та година?
10 години след кризата - къде е SOFIX, къде е S&P 500