Снимка: iStock
В продължение на повече от две години Съединените американски щати бяха най-големият производител на петрол в света. Сега обаче короната е в риск, пише Bloomberg.
Може да се каже, че първото място на САЩ бе подарено от Саудитска Арабия, която заедно с останалите страни от петролния картел и Русия, съкратиха добива, за да повишат цените на черното злато. Но сега Рияд плаши да наводни света в с петрол, след като пакта с Москва пропадна.
Резултатът: повечето шистови кладенци в САЩ ще работят на загуба при тези цени и компаниите започват да прекратяват временно дейността си. При $35 за барел американският добив, сега около 13 млн. барела дневно, може да намалее с 1 млн. барела дневно т.г., според BloombergNEF, и с 2,5 млн. през 2021 г., според Скот Шефийлд, който оглавява един от най-големите независими шистови производители. В същото време Saudi Aramco заяви, че ще повиши добива до 13 млн. барела дневно, според съобщение на компанията. В него не бе уточнено от кога ще започне изпомпването на повече петрол.
Русия вече отговори, като заяви, че може да увеличи добива с нови 500 хил.
Шефийлд посочва, че в момента въпросът е на оцеляване. Според главния изпълнителен директор на Pioneer Natural Resources Co. повечето компании ще минат в режим на готовност.
Той не е единственият, който прави подобни прогнози. Rystad Energy, консултант в индустрията, базиран в Ослов, смята, че през следващата година добивът в САЩ ще намалее с 2 млн. барела дневно, ако цените останат под $35. BloombergNEF прогнозира 1,5 млн. спад до края на 2021 г. за четирите най-големи шистови полета. В неделя Goldman Sachs заяви, че цените вероятно ще останат около $30 до края на третото тримесечие на т.г.
Шистовите компании реагираха почти моментално. Occidental Petroleum Corp. намали дивидента си във вторник за първи път от поне 20 г. Компанията иска да запази част от средствата, за да може да покрие дълга си. Parsley Energy Inc. и Diamondback Energy Inc. заявиха, че ще забавят дейността си до края на годината.
Подобен голям спад на активността може да заплаши позицията на Америка като нетен износител на петрол, постигната едва през последните няколко месеца. Миналата седмица САЩ изнесе 1,52 млн. барела петрол нетно дневно.
Пазарите на дълг вече наказват компаниите в сектора. Средната доходност по облигациите на компаниите с пазарна капитализация под $500 млн. е била около 30% миналата седмица - колкото и на правителствения дълг на Ливан, според данни на Bloomberg. Тази седмица инвеститорите вече изискват 45%.
Сега растат и притесненията, че фалитите в индустрията ще се повишат.
Източник: Money.bg