Снимка: Pixabay
Италия е страната в най-тежко положение във връзка с новия коронавирус. Страната е блокирана, което означава, че икономиката й не функционира, а бизнесът търпи огромни загуби.
Броят на заразените в Италия с коронавирус е в размер на 12 462 по последни данни, а смъртните случаи - 827.
И въпреки това, основният борсов индекс на страната, в лицето на MIB се е понижил от върха си при 24 211 пункта до ниво от 16 936 пункта в момента, или понижение от 30%, с включване на днешния спад от над 5%!
Въпреки рекордното понижение на италианския индекс през последния месец, той все още се търгува значително над най-високите му нива от 2016-та година - при 15 429 пункта.
Ако върнем лентата още назад, то ще видим, че най-ниската си стойност след финансовата криза в Европа, индексът MIB отбелязва през май на 2012-та година, когато се понижава до 12 361 пункта.
Как стоят нещата на БФБ?
След откритите случаи на коронавирус у нас и първия смъртен такъв, водещите индекси на БФБ продължават да се сриват. Индексът на сините чипове SOFIX загуби нови 4.6% от стойността си днес, до ниво от 472.22 пункта. За последния един месец, родният бенчмарк е загубил 17% от стойността си.
И докато това на пръв поглед изглежда сравнително добре, съпоставено със случващото се в Италия, трябва да се имат предвид и разликите.
Разлика номер 1 - нашата икономика все още работи...
Трябва да се има предвид, че икономиката на страната ни все още функционира и не е блокирана в степен, колкото италианската.
Италия бе една от първите страни в Европа, където вируса бе пренесен от Китай, а липсата на достатъчна информация за него и адекватни действия за ограничаването му, доведоха до разрастване на кризата до подобни мащаби.
Можем искрено да се надяваме, че на база на опита в другите страни и направените грешки, в България ответните действия ще бъдат по-адекватни. Освен това времето е на наша страна... В момента целия свят работи по проучване на вируса и създаване на медикаменти срещу него, и все повече информация става известна на база на статистическите данни. Според някои данни в момента има компании, които тестват клинично медикаменти срещу новия вирус.
Разлика номер 2 - началната точка на понижението
Трябва да се има предвид откъде стартира понижението на италианския пазар и това на БФБ. В Италия, индексът стартира понижението си от най-високите си нива от близо 2010-та година и след като през 2019-та година добави близо 25% към стойността си.
У нас индексът започна да се понижава от най-ниските си нива от близо три години и след като през 2018-та приключи с понижение от над 5%.
Всъщност италианският индекс съвсем скоро навлезе в "мечи пазар", докато родния SOFIX е в такъв от миналата година. Нещо повече, българският бенчмарк навлиза в "коронавирусната лудост" с 27% под наскорошен връх (при нива от над 720 пункта през 2017-та година).
Казано по друг начин, ние сме далеч пред италианците по отношение на изчерпване на низходящия потенциал, а акциите ни са далеч по-евтини.
Разлика номер 3 - състоянието на италианската и българската икономика
Отвъд коронавирусните вълнения няма как да не отбележим, че състоянието на родната икономика и задлъжнялостта й са далеч по-добри от тези в Италия. Отдавна е известно, че Италия е едно от най-слабите звена на ЕС, а бюджетните проблеми на страната и огромната й задлъжнялост, караха много експерти да смятат, че тя може да вкара целия ЕС в дългова криза. Е сега, тази реалност е по-голяма от всякога.
Италия се отличава с най-голямото съотношение дълг към БВП, което е при нива от над 130%. А с наскоро приетите мерки от правителството за борба с коронавируса, това съотношение само ще се повишава. При един много лош сценарий, може да се наложи ЕЦБ да спасява Италия, а въпросът е дали ще успее, предвид на размерите на италианската икономика.
Разлика номер 4 - ликвидността
За съжаление на родните инвеститори, има една разлика между българския и италианския капиталов пазар, която до голяма степен обяснява и не особено логичния срив на БФБ, предвид на всичко казано по-горе. И тя е в ликвидността. Италианският пазар може и да е всякакъв, но е ликвиден. А българският - не!
Това означава, че ако някой по-голям играч на БФБ реши да излезе в момент, когато останалите играчи са "смръзени от страх" и вместо да подкрепят пазара и купуват "евтини активи", стоят и наблюдават безучастно, можем да видим спад по подобие на случващия се в момента.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на БФБ, или международните пазари.