Снимка: iStock
Моментът за покупка на акции е, когато се "лее кръв по улиците", това казва сър Джон Темпелтън. Е, определено сега има "кръв по борсите". И особено на БФБ... Но дали е време да се купува?
Най-вероятно трудно ще убедим средния български спестител да извади средствата си от банката в момента и да ги насочи към фондовия пазар, в момент, когато финансовите пазари се разпадат (като не се опитваме да направим това). И все пак, добре е да имате поглед върху ситуацията и най-малкото план за действие в главата.
Защото, когато инвестирате на финансовите пазари, трябва да правите това с добър план и предварително разработена стратегия. Трябва да сте напълно наясно със себе си, инвестиционните си цели и толерантност към риск. В противен случай рискувате да приключите инвестиционното си пътуване преждевременно поради една или друга причина.
Всъщност да сте запознати с толерантността си към риск и емоционалната си същност може дори да е предшестваща стъпка в инвестирането, преди да определите инвестиционните си цели и целите по отношение на доходността.
Сега ще погледна към търговията на БФБ и спецификата на различните компании, които могат да ги правят подходящи или неподходящи за различните типове инвеститори в зависимост от склонността им към риск или търговския им стил.
Разбира се, веднага подчертавам, че това не е инвестиционен съвет или препоръка да се насочвате и да купувате, или да продавате акциите на посочените компании. А по-скоро показва нещата, които е добре да знаете за различните компании от индекса SOFIX, ако ще подождате към инвестиции в тях...
Ето как изглеждат нещата в зависимост от толерантността ви към риск:
Консервативни инвеститори
Възможно е да сте от онези инвеститори, които са се прицелили към фондовия пазар, защото сте чули, че той осигурява по принцип, най-добра защита от инфлация. А инфлацията - да, тя е нещо, което очаквате. А защо не дори и "стагфлация" - възможно най-лошата комбинация за икономиката - съчетание на инфлация и стагнация (има някакви наченки за това, особено по направление на стагнацията).
А инфлацията у нас е висока дори преди очакваните рекордни стимули от страна на ЕЦБ. Тоест безпрецедентно печатане на пари, което може да ги направи по-малко ценни. И това ще засегне неимоверно и вашите спестявания. При това лихвите най-вероятно ще бъдат държани изкуствено ниски в подкрепа на европейските икономики.
С други думи - текущата ситуация на лихви по депозитите от под 1% на годишна база при инфлация от над 3% най-вероятно ще се запази, ако не и влоши (при разкрачване на спреда между лихвите и инфлацията, от евентуален скок в инфлацията и понижение на лихвите по депозитите).
И все пак... Може и да не сте особено склонни към риск и да търсите по-слаба волатилност на пазара, както и възможно най-малка потенциална загуба. Казано по друг начин – да сте изключително консервативни инвеститори.
Тоест, тук инвеститорите най-вероятно биха търсили годишен доход между три и пет процента, при минимален риск (доколкото рискът от инвестиции на фондов пазар може да е минимален).
Почти „задължително“ е инвеститорите, които са по-консервативни, да се насочат към акции изплащащи солиден дивидент. Защото това е един от малките „видими и стабилни“ източници на доходи на пазара, отвъд търсенето на капиталови печалби (от повишението, или спада в цените на акциите).
Проблемът с дивидента - той може изведнъж да се "изпари". Защото компаниите, които изпитват трудности в моменти на кризи, какъвто се очертава настоящия, премахват изплащания дивидент в една от първите си стъпки, които предприемат.
И кои компании могат да успеят да запазят дивидента си?
При традиционните заподозрени на първо място са, разбира се, АДСИЦ-те, които по закон са задължени да изплащат 90% от печалбите си под формата на дивидент.
За изминалата година нещата са ясни, например каква ще е печалбата, така че това е проста математика. По отношение на текущата година, за инвеститорите също не е особено трудно да смятат, особено при дружества като Адванс Терафонд, които ежемесечно оповестяват сделките си по покупки и продажби на земи, които са добър ориентир.
Същото важи и за дружествата от групата на Стара планина Холд и техните ежемесечни отчети за дружествата им, които са сред традиционните "дивидентни аристократи" на БФБ.
Адванс Терафонд
От 2008 г. година до момента Адванс е изплатило сумарен дивидент от над 1.85 лева на акция при цена от около 1 лев преди десет години и 1.65 лева в момента. Както се вижда, заложилите на този дивидентен компонент са реализирали средна годишна доходност за последните 11 години, в размер на 12.06, или над тази на SOFIX в размер на около 9%.
Данни: Инфосток
Една негативна тенденция, която се наблюдава при акциите на АДСИЦ-а, е намаляващата дивидентна доходност през последните години. От 2016 г. година насам се наблюдава постоянно понижение в дивидента, въпреки повишаващите се цени в земеделската земя. Това до голяма степен може да се обясни с по-малкия обем продажби на фонда през последните години, което не е задължително лошо за акционерите, защото се повишава стойността на активите на дружеството, а тази нереализирана печалба, ще се "развърже" някой ден (един не толкова лош вариант за дългосрочните инвеститори, за сметка на краткосрочните).
И все пак е добре инвеститорите да гледат моментната картина и това какъв дивидент могат да очакват в по-краткосрочен план.
Адванс Терафонд има още едно преимущество за по-консервативните инвеститори на БФБ. Стабилността в акциите на фонда. Всъщност за последната една година акциите на Адванс са загубили 14% от стойността си, или спад, по-малък от този на SOFIX в размер на около 26.2% за разглеждания период.
Може би много по-важно за консервативните инвеститори от потенциалната доходност обаче, е степента на риск към който са изложени. И тук ще погледнем към други измерители на риска при Адванс Терафонд.
Първо, трябва да се има предвид, че бизнесът на компанията е покупко-продажбата на земеделска земя. Или актив, който е относително стабилен в поскъпването си и не толкова волатилен.
Второ, като борсова компания ще се обърнем и към обвързаността в представянето на акциите на АДСИЦ-а, с това на основния бенчмарк. И тук виждаме, че бета-коефициентът (обвързаността и зависимостта в движението на акциите съпоставени с това на индекса SOFIX) е при ниво от 0.36. Или налице е относително слаба обвързаност в посоката на движение на акциите на дружеството с пазара. И докато това може да означава, по-слабо повишение при потенциален силен ръст на пазара, също така би могло да означава и потенциален по-малък спад, при евентуален спад на фондовия пазар.
А при консервативните инвеститори, страхът от понижение е с много по-голяма тежест от очакванията за доходност!
Другата добра новина при Адванс, което го прави потенциална привлекателна цел за консервативните инвеститори, е по-слабата волатилност на акциите. От върха си през 2007 г., до дъното през 2009 г., когато SOFIX губи близо 90% от стойността си, акциите на Адванс Терафонд поевтиняват с малко над 50%.
И докато загуба от подобен размер едва ли би била успокояваща,за консервативно настроените инвеститори, те трябва да имат предвид, че акциите на Фонда успяват да преминат върха си от 2007 г. година до средата на 2012 г. В момента те се търгуват с около 30% под върха си от 2007 г., докато SOFIX е с близо 80% под върха си.
Тоест инвеститорите, имали възможно най-лошия късмет да инвестират в книжата на Адванс по време на върха на индекса на SOFIX, при нива от около 1 900 пункта (спрямо 420 пункта в момента), е трябвало да изчакат пет години, за да възстановят загубите си и да излязат на печалба. През следващите пет години те вече биха били напред с над 50% с отчитане на дивидентите.
Умерено консервативни
Този тип инвеститори се интересуват, да кажем, по равно от посочените по-горе две неща - да не изпуснат потенциален ръст, ако може да загубят по-малко при потенциален спад на пазара.
Тоест този тип инвеститори е възможно да проявят интерес към съчетаване на две неща – компании изплащащи солиден дивидент, заедно с наличие на потенциал за по-ускорен пазарен ръст.
Софарма
И каква по-добра позиция би попаднала тук от най-големия и тежък компонент на SOFIX с тежест от близо 15% от него в лицето на Софарма? Добрата новина - бизнесът на компанията най-вероятно ще е сред тези, които ще устоят и дори могат и да се възползват от световната здравна пандемия, защото произвежда лекарства и други фармацевтични продукти, обект на силно търсене.
Другата добра новина - изплащания от компанията дивидент най-вероятно ще е сред най-слабо застрашените сред компонентите на SOFIX.
Данни: Инфосток
Както може да се види от таблицата по-горе, компанията има една от най-добрите дивидентни истории сред компонентите на SOFIX, като изплащаният дивидент е варирал предимно между 7 и 10 стотинки на акция. При залагане на един умерено негативен дивидент от 7 стотинки на акция за изминалата година, то дивидентната доходност на Софарма е при ниво от около 3.5% в момента, което не е никак зле, при лихви по депозитите от под 1% и инфлация от над 3%. Най-малкото този дивидент би защитил инвеститорите от инфлацията.
За последната една година акциите на Софарма са поевтинели с 15.2%, или с над 10 процентни пункта по-малко от спада на SOFIX. Бетата е 0.98, а печалбата за изминалата година се повиши над 220%.
От друга гледна точка акциите на компанията са едва на около 30% от най-ниското им ниво при 1.8 лева в пика на кризата от 2009-та година. Това при положение, че печалбата и приходите са нараснали над 5 пъти. Казано по друг начин, потенциалът за спад при позицията е относително ограничен, при доста по-привлекателни перспективи за повишение. И това прави и позицията умерено-консервативна.
Градус
Още една позиция, която бих поставил в тази група, е производителят на пилета. И то заради позицията от гледна точка на пандемията и изплащания от компанията дивидент, който предстои да бъде тестван, дали ще издържи. И от още един ъгъл - участието на големи институционални играчи, като държащи позицията.
В момента остават отворени само аптеките, хранителните магазини и банките. Както всички видяхме, паниката доведе до презапасяване. И това безспорно ще облагодетелства производителите на храни и стоки от първа необходимост. И един от тях най-вероятно ще е Градус, доколкото компанията съумее да запази производството си без съществени нарушения.
Празните рафтове след първата вълна на паника са вече факт. А "пилетата отлетяха" от тях. Дистрибуторите на храни са засипани с поръчки и едвам успяват да им смогнат.
Какво означава това за Градус? Добър бизнес...
А акциите на компанията се понижиха, но с по-малко от SOFIX, което е един много добър знак. Книжата на Градус загубиха 18.6% за последната една година, при 26.2% спад за индекса на сините чипове.
По отношение на резултатите за изминалата година, те бяха посредствени, макар и все още далеч над представянето при повечето от компонентите на индекса. Печалбата на Градус се повиши с 13.2%, а приходите - с 11.1%.
Инвеститорите не бива да забравят факта, че това е едно от дружествата в SOFIX с най-висок дивидент. За изминалата година бе платен нетен дивидент от 9.5 стотинки, което на база на последната цена на акциите - от 1.44, се изразява като дивидентна доходност (ако цената и дивидента останат същите) от 6.6%! Това при лихви от депозитите от 1% и инфлация от 3.7% по последни данни според статистиката.
Относително слабата история на акциите на дружеството ги прави доста по-трудни за прогнозиране по отношение на волатилност, представяне по време на кризи и дивидентна политика. И все пак те определено могат да бъдат отнесени към групата на умерено консервативните.
Спекуланти
Това е една особена група инвеститори, които се фокусират основно върху доходността. Те винаги искат да уцелят най-добрите позиции и да извлекат максимума от пазара.
Това, общо взето е групата, която регистрира най-големи печалби по време на бума на фондовия пазар между 2005 г. и 2007 г. и най-вероятно най-големи загуби по време на последвалия срив.
Кои са имената на компаниите, които могат да привлекат вниманието на тази инвеститорска група? Най-общо казано – потенциалните „нови ракети на БФБ“, за каквито обичат да коментират в един популярен форум на голям икономически сайт.
Тук ще подходим малко по-различно към нуждите на спекулантите и поради факта, че те се интересуват основно от бъдещите печалби, не толкова от потенциалните рискове. Поради това ще разгледаме кои компании на индекса се повишиха най-много при последните две по-сериозни възстановявания на индекса, които бяха предшествани от по-дълбоки корекции.
Можем да отбележим също така, че тези два периода са сходни както по отношение на продължителността на ръста, така и по отношение на амплитудата.
Първият период е от 23 юни 2012 г. (когато индексът регистрира дъно от 286 пункта), до 23 февруари 2014 г. година (година и осем месеца, когато индексът бележи най-висока стойност от 599 пункта и повишение от 109%), който става реалност след корекция от 37%.
Вторият период е - от 23 май 2016 г. (с дъно от 432 пункта) до 23-ти август 2017 г.(година и три месеца), когато бива достигнат връх от 733 пункта (повишение от близо 70%), след корекция от 32.2%.
Първият период се оглавява по доходност от Първа Инвестиционна Банка. Акциите на банката са поскъпнали със 165%, при ръст за индекса от близо 110%, или над 1.5 пъти повече от ръста на SOFIX. Следват две компании с почти еднакво повишение – от 158%, в лицето на Холдинг Варна и Централна Кооперативна Банка.
През втория период книжата на Първа инвестиционна банка отново са сред най-добрите, като обаче заемат втора позиция, с ръст от 200%, или близо три пъти повече от повишението на индекса SOFIX, което е било в размер на около 70%.
Следват още две имена, които присъстват и при първия период – Стара планина Холд (която между другото присъства и по-горе при умерено консервативните инвеститори) и Централна Кооперативна банка с повишения съответно от 110 и 100%.
Още един критерий, може да определи интереса на спекулантите към определени позиции - степента на понижение в момент на криза. Спекулантите, често имат склонност да се насочват именно към подобен род книжа, в търсене на твърде поевтинели позиции.
Ето как изглежда понижението при позициите от SOFIX от началото на годината до текущото дъно за пазара, което не се знае дали ще е последно:
Както се вижда от таблицата по-горе, най-губещата позиция от началото на годината до дъното за пазара е Първа Инвестиционна Банка. Акциите на компанията са загубили над половината от стойността си само за три месеца. Те са следвани по спад от Централна Кооперативна Банка....
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Защо българските акции са добър избор за следващите 20 години?