Снимка: iStock
Теодор Минчев
Дъното за индекса на сините чипове SOFIX датира от 23-ти март, като в рамките на деня, индексът достигна най-ниска стойност от 401.19 пункта, не успявайки да преодолее ключовата психологическа граница. Няколко седмици по-късно, индексът се търгува при нива от над 440 пункта, или повишение от 10%.
И докато тези 10% са наполовина на това, с което се оттласнаха водещите световни и европейски индекси, инвеститорите на БФБ могат да са доволни от повишението при някои компоненти на SOFIX, които възлизат в рамките на около 50%. Разбира се, не всички членове на бенчмарка се повишиха еднакво. Имаше победители и губещи.
Сега ще разгледам, на кои "коне" трябваше да заложат инвеститорите по време на безпрецедентния спад и кои са компонентите на SOFIX с най-вяло възстановяване след разпродажбите. Добре е инвеститорите да са наясно, че историческото представяне на един актив, не гарантират бъдещото му такова.
Както се вижда от таблицата по-горе, от дъното на 23-ти март - до момента, три позиции бележат ръст от над 25%, или близо 2.5 пъти повече от повишението на SOFIX. И това са акциите на Първа Инвестиционна Банка (25.64%), Химимпорт (28.57%) и Централна кооперативна банка (32.10%).
Още само две компании бележат повишение над това на индекса, през периода на възстановяване от дъното и това са - Софарма (15.77%) и Доверие Обединен Холдинг (17.3%).
Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ, с ръста си от 10% изостава едва с половин процентен пункт зад представянето на индекса.
Източник: Инфосток
И за съжаление на инвеститорите - останалите 9 позиции, или повече от половината от компонентите на SOFIX, бележат ръст по-слаб от този на бенчмарка.
С най-слабо повишение се отличава Стара планина Холд, като нейн подгласник е отново дружество от икономическата група - М+С Хидравлик.
С ръстове до 6% се отличават още няколко позиции - Холдинг Варна, Монбат, Градус, Албена и Адванс Терефонд.
Може би си мислите, че съществува някаква връзка между степента на понижение от началото на годината и тази на възстановяване. И веднага проверяваме това...
Да, позициите, които са отбелязали най-голям ръст - ЦКБ и Химимпорт, са сред тези понижили се най-много по време на спада. Но връзката не е двупосочна, защото около дъното на класацията по възстановяване, откриваме двете позиции с най-голям спад от началото на годината до дъното - Монбат (-44.9%) и М+С Хидравлик (-36.7%).
Казано по друг начин, възстановяването на позициите е доста избирателно. Това, което прави впечатление е, че с възстановяване между 5 и 15% са се отличили компаниите, които са били относително по-слабо засегнати при спада и отбелязали загуба в пазарната си капитализация между 3.5 и 27.6%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата:
Компаниите от SOFIX подходящи за различните типове инвеститори
Защо българските акции са добър избор за следващите 20 години?