Снимка: iStock
Теодор Минчев
След като не работи в петък и понеделник, родния капиталов пазар изригна в първия си работен ден. Индексът на сините чипове SOFIX се повиши с около 2% до нива над ключовата граница от 450 пункта, като ръстът при някои от водещите позиции в него бе далеч по-голям.
С най-голямо повишение в началото на борсовата търговия се отличиха акциите на Първа инвестиционна банка, поскъпнали с цели 15%.
Силно поскъпнаха и книжата на другата публично търгувана банка и компонент на индекса - Централна кооперативна банка, добавили 5.3% към стойността си.
С над 4% след първия половин час на борсова търговия се отличиха още акциите на Химимпорт, Албена, Сирма Груп Холдинг и др.
Добрата новина е, че повишението на акциите от индекса SOFIX става при относително активна търговия и оборот от над 120 000 лева след първите 30 минути.
Може би до голяма степен зад позитивното настроение сред инвеститорите се крие факта, че докато родния пазар бе затворен в петък и понеделник, международните пазари регистрираха сериозно възстановяване. В основата на последното стояха надеждите за овладяване на пандемичната криза и постепенно възстановяване на нормалния икономически живот евентуално в следващите няколко месеца.
В допълнение, все по-активно се очаква да започнат да излизат тримесечните отчети на "сините чипове", дори и въпреки удължаване на сроковете за това. За съжаление на инвеститорите последните отчети едва ли ще очертаят особено добре щетите от пандемията.
Защото, на практика, отчетите на компаниите на родния капиталов пазар за първото тримесечие ще са само за неконсолидираните резултати и ще дават частична картина за проблемите на компаниите и влошените им резултати.
Истинските резултати, но за първото тримесечие, ще видим едва в края на май, когато ще бъдат оповестени консолидираните такива. Тоест след около месец и половина ще имаме бегла представа за една трета от негативното въздействие на пандемията (която реално ще обхваща основно един месец - март, от първите три месеца на годината).
А истинската картина за въздействието на кризата ще видим едва след края на второто тримесечие. Предвид забавянето на отчетите обаче това е възможно да се случи може би едва в края на август (да се надяваме, че тогава най-лошото вече ще е отминало от пандемията)!
Казано по друг начин, предвид липсата на практика българските компании да дават прогнози и ограничената практика да изнасят месечни резултати (по подобие на дружествата от групата на Стара планина Холд), инвеститорите ще действат "на сляпо" на пода на БФБ през следващите няколко месеца.
Най-добрите предположения за това какво могат да очакват инвеститорите може да е по направление на изнасянето на икономически данни за ръст на БВП, инфлация и др. икономически показатели.
Важно ще е също така и каква ще е политиката на правителството за оказване на помощ за изпадналите в затруднение сектори и бизнеси.
Инвеститорите могат да бъдат крайно разочаровани и по време на традиционните годишни събрания през лятото, когато се гласуват така дългоочакваните дивиденти. Отвъд АДСИЦ-те, които по закон са задължени да разпределят 90% от печалбите си, можем да видим сериозна вълна от гласувания да не се разпределят дивиденти, ако икономическата ситуация се е влошила сериозно до тогава.
Определено ръстът на пазара в момента може да се приеме като добър "великденски подарък" за инвеститорите, а на последните не им остава нищо друго освен да се надяват "чудото" да продължи.
Още по темата:
Има ли връзка между степента на спада и възстановяването на БФБ?