Снимка: iStock
Със силно понижение стартира търговията на БФБ след два празнични дни във връзка с Великден. Вместо "великденско чудо" обаче, пазарът предложи на инвеститорите сериозна доза разочарование.
Индексът на сините чипове SOFIX загуби над 4% от стойността си до ранния следобед, понижавайки се с близо 20 пункта до нива от 428 пункта.
Спад отбелязаха почти всички "сини чипове", като липсваха позиции на положителна територия. Понижението стана реалност при относително активна търговия и оборот от над 400 хил. лева в първата половина на борсовата сесия.
С най-голям спад се отличиха акциите на Първа Инвестиционна Банка, които загубиха над 11% от стойността си и допринесоха за над една четвърт от изтъргувания дневен обем.
Следващи по понижение бяха книжата на Химимпорт - със загуба от 8.3% до 1 лев за акция и другата публична банка компонент на SOFIX - Централна Кооперативна Банка, чиито акции поевтиняха със 7.9% до 0.985 лева за акция.
С по над 4% поевтиняха акциите на Софарма и Монбат.
Далеч по-слаби бяха загубите на останалите основни индекси на БФБ, като индексът BG TR30 загуби 2.5% от стойността си, а BG REIT се понижи с 0.5%.
На пръв поглед липсваха логични причини за масираните разпродажби на БФБ. Единственото логично обяснение е наваксващ спад, след загубите на международните пазари в петък и понеделник, когато родния пазар бе затворен.
Фючърсите на щатските и европейските пазари сочат отваряне на отрицателна територия, но загубите на основните пазари са далеч по-слаби от тези на БФБ.
Междувременно, опасенията за ефектите на коронавирусната пандемия върху световната икономика, продължават да тежат над инвеститорите. Трябва да се подчертае обаче, че от дъната си, международните развити пазари са се оттласнали с над 30%. В същото време индексът на сините чипове SOFIX е на около 6% от най-ниските си нива от миналия месец.
Какво могат да очакват инвеститорите за спада?
Първо, всяко истинско дъно се тества (разбира се има и изключения). Второ, в краткосрочен план индексът SOFIX може да претърпи известна корекция, ако световните пазари отново се върнат към спада си.
Иначе всяко ново приближаване на индекса към дъното му, ако се случи, може да е добра отправна точка за заемане на дълги позиции с поставяне на относително близки стопове (за индекса).
По-търпеливите и дългосрочни инвеститори могат просто да изчакат за златно пресичане, за което най-вероятно ще е необходимо повишение над 550 пункта (това би означавало и пробив на ключовото ниво на съпротива), което означава да пропуснат първите 25% ръст.
Докато трайно не се е променила картинката, инвеститорите трябва да внимават и да дебнат, за да не се окаже, че наистина сме във фаза на "скок на мъртвата котка". Особено преди да видим истинския ефект на кризата, отразена върху бизнеса и финансовите резултати на родните компании.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на финансовите пазари
Още по темата: