Снимка: iStock
Какви бяха първоначалните планове на ПИБ?
Можем да припомним, че ПИБ внесе своя проспект на 15.04.2020 година. Съгласно решението на УС, което бе одобрено от Надзорния съвет на „Първа инвестиционна банка”, банката планираше да увеличи общия номинален размер на капитала си от 110 000 000 лева, разпределен в 110 000 000 обикновени, поименни, безналични акции, всяка една с право на един глас в Общото събрание и номинална стойност в размер на 1 лев, на до 135 000 000 лева, разпределен в 135 000 000 обикновени, поименни, безналични акции, всяка една с право на един глас в Общото събрание и номинална стойност в размер на 1 лев чрез издаване на до 25 000 000 (деветдесет и пет милиона) нови обикновени, поименни, безналични акции с право на един глас в Общото събрание, всяка една с номинална стойност в размер на 1 лев, и емисионна стойност в размер на 8 лева.
Емисионната цена бе определена след комплексен анализ, отчитащ интересите на всички акционери на Банката, който включва:
1. Основен фактор за определената цена е балансовата стойност на акция;
2. Пазарни данни и оценки на скорошни сделки по придобиване на други банки в България;
3. Финансови показатели, пазарна позиция и големина на Банката;
4. Очаквано развитие с отчитане на иновативния профил на Банката;
5. Рисковите фактори и взетите мерки за елиминирането им;
6. Отличното състояние на българската банковата система като цяло положителната перспектива от предстоящото членство в ERMII.
Капиталът на Банката ще бъде увеличен само ако бъдат записани и платени поне 2 500 000 акции с номинална стойност от 1 лев, в който случай капиталът на Банкета ще бъде увеличен само със стойността на записаните акции.
При увеличаване на капитала на Банката ще бъдат издадени права съгласно разпоредбите на ЗППЦК, които дават право на акционерите да запишат акции от увеличението, пропорционално на участието им в капитала на Банката преди увеличението, с което увеличаването на капитала с права изключва възможността за уреждане на интересите на всички акционери. Срещу всяка съществуваща акция се издава едно право. Всеки 4.4 права дават възможност за записване на 1 нова акция.
Увеличението на капитала ще се извърши при условията на публично предлагане на новоемитираните акции след публикуване на потвърден от Комисията за финансов надзор Проспект, изготвен в съответствие с нормативните изисквания. Приложими кьм емисията ще бъдат съответните разпоредби на ЗППЦК относно увеличаване капитала на публично дружество.
Първа инвестиционна банка възнамерява да използва увеличението на капитала, за да осигури изпълнението на стратегията на Банката за разширяване на пазарното присъствие в банкирането на дребно и кредитирането на малки и средни предприятия.
През 2019 г. Банката увеличи балансовото си число с над един милиард лева и общата сума на активите достигна 10 660 млн. лв. на консолидирана основа.
Регулаторният собствен капитал достигна 1.284 млн. лв. с нарастване от 176 млн. лв. за 2019 г. През годината Банката успя да постигне ръст при депозитите от 761 млн. лв. и така привлечените средства от други клиента превишават 9 104 млн. лв.
През декември 2019 г. Банката успешно издаде дългово-капиталов инструмент с обща стойност 30 млн. евро, който след разрешение от страна на БНБ беше включен в допълнителния капитал от първи ред.
Печалбата на консолидирана основа за 2019 г. е 137.9 млн. лв., а печалбата преди обезценки е 257.7 млн. лв. Към края на 2019 г. чрез мерки за увеличение на капитала и намаление на риска Банката формира допълнителен капиталов буфер в размер на над 197 млн. евро.
На консолидирана основа към 31 декември 2019 г. коефициентът на обща капиталова адекватност на банката е 18.34 %, адекватността на капитала от първи ред е 18.28 %, а съотношението на базовия собствен капитал от първи ред е 14.65 %. Съотношението на ликвидно покритие е 221.64% и съществено превишава надзорните изисквания.
Още по темата:
Технически анализ на акциите на ПИБ