Снимка: iStock
Вчера стана ясно, че правата от увеличението на капитала на ТБ „Първа Инвестиционна Банка” АД ще започнат да се търгуват най-вероятно от 15 май. За да помогне на инвеститорите, анализаторът Александър Тотев ръководител на отдел „Управление на риска“ в ИП „Ъп Тренд“ ООД, направи анализ на акциите на банката и по-точно оценка на справедливата им стойност.
Ето как изглежда обобщен неговият анализ:
Таблица: Справедлива цена на акциите на ТБ „ПИБ“ АД
Тъй като акциите на “ПИБ” АД покриват критерия за активно търгувани акции, цената им на затваряне в деня, предхождащ датата на анализа, е използвана при определяне на справедливата цена на акциите на дружеството. Капиталът на банката е разделен на 110 000 000 броя акции.
Обосновка на теглата на оценъчните методи:
Справедливата цена на акциите, търгувани активно, се определя като среднопретеглена стойност от: цената на затваряне за последния ден, през който са сключени сделки, предхождащ датата на анализ и стойността на акциите, получена по приложените оценъчни методи - метод на нетната стойност на активите и метод на пазарните множители на дружества аналози.
Теглата, използвани при оценката на справедливата стойност на акциите на „ПИБ“ АД, са избрани така, че най-пълно да съответстват на предмета на дейност и размера на оценяваното дружество, както и на неговите инвестиционни и рискови характеристики.
Относителните тегла са както следва:
На борсовата цена на акция на банката към 01.05.2020 г. е приложено тегло от 40%. Теглото отразява факта, че акциите на дружеството са една от най-търгуваните позиции на БФБ - София, а борсовата цена най-пълно отразява вижданията на инвеститорите за стойността на акциите.
На цената на акциите, получена съгласно оценъчните методи, е присвоено общо тегло от 60%. Цената съгласно оценъчните методи дава теоретичната оценка на акциите, отчитайки нетните активи, потенциала на Дружеството да генерира приходи и печалби, сравнявайки го с дружества-аналози с подобни характеристики като: географско местоположение, макроикономически и геополитически фактори, индустрия и сектор, бизнес модел, темп на растеж, маржове на рентабилност, инвестиции в дълготрайни активи, размер по отношение на приходите и служителите, брой клиенти и други.
Цената на акциите, получена съгласно оценъчните методи, е получена като резултатите от използването на отделните методи са претеглени по следните относителни тегла:
Метод на нетна стойност на активите: 40%. Методът взема под внимание стойността на активите и пасивите на дружеството към датата на последния одитиран консолидиран финансов отчет към 31.12.2019г. и съответно представя балансовата стойност на акция. Макар и да не отразява потенциала на банката да генерира бъдещи приходи, стойността по този метод не се влияе от променливи прогнози и коефициенти и по тази причина се счита, че това е подходящо тегло за резултатите, получени по този метод.
Метод на пазарните множители на дружества аналози: 60%. Методът позволява върху показателите на оценяваното дружество да бъдат приложени пазарни коефициенти, при които се търгуват сходни компании и така да бъде извадена теоретичната стойност на компанията. Предимството на този метод е, че е пазарноориентиран и дава ясна представа за това колко биха платили инвеститорите за компания от даден сектор.
Информацията, използвана при изготвяне на обосновката на цената, се базира на годишния одитиран консолидиран финансов отчет на банката към 31.12.2019г.
Метод на нетна стойност на активите
Методът на нетната балансова стойност на активите се определя като общата сума на активите по баланса на дружеството се намали със стойността на текущите и нетекущи задължения, както и всички законови вземания на инвеститори, притежаващи приоритет пред притежателите на обикновени акции и след това се раздели на общия брой обикновени акции в обращение. Всички данни и изчисления се базират на последния публикуван консолидиран финансов отчет на банката преди датата на обосновката на справедливата цена на акциите.
Таблица: Справедлива цена на една акция на база метода на нетната стойност на активите
Източник: Одитиран консолидиран финансов отчет на “ПИБ" АД към 31.12.2019 г.
Резултатът от изчисленията е 8,899 лв. за една акция на банката.
Методът на пазарните множители на дружества-аналози
Методът на пазарните множители на дружества-аналози е един от основните методи за оценка на стойността на едно дружество и е широко използван от инвеститори и анализатори за определяне на справедливата стойност на дадена компания. Много важен при прилагането на този метод е изборът на дружества аналози, които са най-подходящи за съпоставяне с оценяваното дружество. Вземат се предвид сходни характеристики на оценяваната компания и аналозите като предмет на дейност и пазари, на които оперират. Важно е компаниите аналози да бъдат търгувани на регулиран пазар и да е налична навременна информация за финансовите им показатели и пазарните цени.
За определяне на справедливата стойност на акциите па ТБ „Първа Инвестиционна Банка” АД по метода на пазарните множители на дружества-аналози са избрани диверсифицирани публични дружества от банковия сектор в Централна и Източна Европа, чиито акции са борсово търгувани на съответния местен пазар. При определяне на пазарната им капитализация е използвана цена на затваряне на акциите към датата, предхождаща датата на обосновка на настоящата оценка - 01.05.2020 г. или последно обявена борсова цена, в случай че в деня, предхождащ датата на обосновката, не е имало търговия със съответната емисия.
Таблица: Показатели на критериите за избор на дружествата като аналози
По метода на пазарните множители на дружества аналози са използвани следните коефициенти:
Коефициент Цена на една акция / Продажби на една акция (Р/S) - изчислен като съотношение на пазарната цена на акциите на дружеството-аналог и неговите нетни приходи от продажби на една акция за последните 12 месеца;
Коефициент Цена на една акция/Печалба на една акция (Р/Е) - изчислен като съотношение на пазарната цена на акциите на дружеството-aналог и неговата нетна печалба за последните 12 месеца;
Коефициент Цена на една акция/Счетоводна стойност на една акция (Р/В) - изчислен като съотношение на пазарната цена на акциите на дружеството-аналог и тяхната счетоводна стойност към датата на последния публикуван финансов отчет.
Таблица: Коефициенти на дружества-аналози
При изчислението на справедливата цена на акциите на ТБ „Първа Инвестиционна Банка“ АД са използвани следните показатели на дружеството:
Печалба па акция 1,251 лв., изчислена като съотношение между нетната печалба за акционерите на предприятието-майка за 2019г. (137 579 хил. лв.) и средно-претеглен брой акции в обращение за съшия период (110 000 000 броя).
Приходи от продажби на акция 4,687 лв., изчислени като съотношение между продажбите на дружеството за 2019г. (515 539 хил. лв.) и броя на акциите в обращение на банката в края на периода (110 000 000 броя).
Счетоводна стойност на една акция – 8,899 лв., изчислена като съотношение между счетоводната стойност на собствения капитал на дружеството, принадлежащ на акционерите на предприятието-майка (978 917 хил. лв.), оповестена в последно публикувания финансов отчет към 31.12.2019г. и броя на акциите в обращение на дружеството в края на периода (110 000 000 броя).
При изчислението на цената на акция по този метод, всеки от посочените множители Р/E, Р/S и Р/В е получил еднакво тегло в крайната оценка, а именно 33.33%. Така приложени, получените коефициенти дават оценка на една акция на “ПИБ“ АД, на база пазарните множители на дружествата аналози, в размер на 5,95лв.
Стойност на една акция на "ПИБ" АД, на основа на показателите:
Справедлива стойност на акциите на ТБ „Първа Инвестиционна Банка“ АД
На база на затваряне на акциите на банката към 01.05.2020г., изчислената справедлива стойност на акциите, съгласно приложените методи на оценка и методология на анализ, справедливата цена на акциите на банката възлиза на 5,318 лв.
Таблица: Справедлива цена на акциите на ТБ „ПИБ“ АД
* Изготвил: Александър Тотев, ръководител на отдел „Управление на риска“ в ИП „Ъп Тренд“ ООД
Материалът е с аналитичен характер и не съветва да се изпълнява покупка или продажба на акции. Авторът на анализа и ИП „Ъп Тренд“ ООД не притежават акции на анализираното дружество. Клиенти на ИП „Ъп Тренд“ ООД притежават акции на анализираното дружество.