Снимка: iStock
Теодор Минчев
От началото на годината, индексът на сините чипове SOFIX е загубил 24% от стойността си. Това идва след загуба от близо 5% през изминалата година, когато водещите световни фондови пазари, както и тези на развиващите се страни се представяха изключително силно. Всъщност, индексът на сините ни чипове е на осма позиция сред най-зле представящите се индекси в света.
Другата любопитна новина е, че текущото понижение на индекса на сините чипове би било третото поредно за година, след спада с 11.1% през 2018-та година. Всъщност, както може да се види от таблицата по-долу, индексът SOFIX никога в историята си не е регистрирал три поредни годишни спада.
Индексът далеч не е и толкова скучен, като волатилността му е очевидна, въпреки усещането за пълна "стерилност".
От същата таблица можем да видим, че от създаването си през октомври на 2000-та година, до момента, SOFIX е регистрирал годишно изменение от под 10% само два пъти - през 2012-та година, когато се повишава с нетипичните 7.25%, както и през 2019-та година.
Данни: Infostock.bg
За последните 19 години индексът SOFIX се е понижавал само в шест от годините (без да броим настоящата), което дава сериозен превес на годините на ръст.
И още нещо ни прави впечатление. Индексът SOFIX се е понижавал в две последователни години само два пъти в историята си - през 2010 и 2011 година, както и през последните две години - през 2018 и 2019-та година. Тази година би се случил истински прецедент, ако бенчмаркът завърши годината на отрицателна територия.
Въпреки срива от 2008-ма година - от близо 80%, инвеститорите заложили на индекса през 2000-та година, все още са с доста завидна доходност.
Те са реализирали възвръщаемост от близо 430%. Това се превежда, като средна годишна доходност от около 7.6%, което си е доста добро постижение.
Но инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото. И в тази насока "загубеното десетилетие", което се отчита на БФБ, може да бъде последвано от ускорена възвръщаемост през следващите години.
И като пример можем да се обърнем към щатските пазари...
Инвеститорите, които са се уморили да чакат, могат да почерпят малко опит и пример от най-развития фондов пазар в света – щатския. Първо, дългосрочната доходност на водещите щатски индекси е била по-ниска – при ниво от около 7-8%, според статистика на изданието Моrnіngѕtаr.
По-важното обаче е, че „загубено десетилетие“ има и на щатския пазар. То приключва до март 2009-та година и след един сериозен спад на щатските индекси, следствие на финансовата криза. Това понижение заличава всичко спечелено от предходния бичи пазар между 2000-та и 2007-ма година.
По време на това „загубено десетилетие“ в САЩ, инвеститорите регистрират средна отрицателна доходност в размер на 3%.
Всички знаем какво се случва след това... Най-търпеливите се облагодетелстват, защото освен, че пазарът връща всичко загубено, щатските индекси продължават да растат и отбелязват най-дългия в историята си бичи пазар, десет години по-късно. Станахме свидетели на четворно повишение на индексите от техните най-ниски стойности по време на голямата финансова криза.
Значително се ускорява постигнатата доходност от инвеститорите през последните девет години до ниво от около 17% на годишна база. А това е близо два пъти повече в сравнение със средната доходност в исторически план.
Сега най-вероятно се питате - „може ли случилото се в САЩ да се повтори но на българския капиталов пазар?“. А отговорът звучи така - „защо не, само времето ще покаже“.
На борсата, както вече казах, се търгуват очаквания, а не случилото се в миналото. Това, че индексът SOFIX е във фаза на корекция, не бива да притеснява инвеститорите. Дори напротив. Както казва великия Уорън Бъфет, най-добрият момент за покупки и влизане на пазара е именно в ситуация на корекция. Не забравяйте още и друг популярен съвет на Бъфет - „бъдете алчни, когато другите се страхуват“.
Тук е моментът да припомним, че в миналото, корекции на SOFIX от 20, или повече проценти, винаги са били следвани от силни повишения през следващата една година (в които индексът средно е удвоявал стойността си).
А какво могат да очакват инвеститорите на БФБ, при материализиране на „щатския сценарий“ след така нареченото „изгубено десетилетие“, което за нас вече е „петнадесетилетие“?
Удвояване на ръста на индекса до 20% през следващите шест години, би го отвел при ниво от 1 881 пункта, или за тест на историческия връх при нива от над 1 900 пункта. Разбира се, това при един доста оптимистичен сценарий....
А кога ще може да се каже, че SOFIX е поел нагоре?
Най-обобщено казано - когато видим "златно пресичане", поне от техническа гледна точка.
Ако погледнем назад в историята на индекса, ще видим, че първото „златно пресичане“ се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото „смъртоносно пресичане“ продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.
Стратегията инвеститорите да купуват акции на БФБ когато 50-периодната средна е преминавала над 200-периодната и да излизат от пазара при понижение на краткосрочното под дългосрочната величана, може да се определи като – може би една от най-добрите възможни стратегии да се търгува на българския капиталов пазар (поне въз основа на историческото представяне на индекса).
Освен голяма доходност за инвеститорите, тази стратегия би им спестила и спад от над 80% на SOFIX през 2008-ма година, както и загуба от над 20% от края на 2014-та година. За целта, инвеститорите просто е трябвало да продават, когато краткосрочната средна величина се е понижавала под дългосрочната такава.
Инвеститорите, които са следвали тази проста стратегия на търговия (да купуват при „златно“ и да продават при „смъртоносно“ пресичане) биха се представили много добре в исторически план. Тя, би им донесла среден годишен доход от около 15% на година, спрямо под 10% за тези, следващи стратегията „купи и дръж“, или купили индекса SOFIX през 2000-та година и държащи го до днес.
Или доходността е с около 10 процентни пункта повече на година, което е много сериозна разлика. Един пример: инвестиция от 1000 лева през далечната вече 2000 година, при следване на посочената стратегия на търговия при „златни и смъртоносни пресичания“, би се превърнала в сумата от 16 400 лева към днешна дата. За сравнение, същата сума инвестирана в индекса при неговото създаване и държана до днес, би се превърнала в 4 400 лева
Няма как да не посочим и още един факт, на база на историческото представяне на SOFIX. Всеки път, когато индексът на сините чипове е коригирал с 20%, или повече от върха си, е следвал силен ръст. По-точно – индексът е нараствал над два пъти в следващата година, след края на корекцията.
Сега на всички инвеститори в индекса на сините чипове им остава да се надяват да видим преминаване на 50-периодната SMA над 200-периодната (което да свидетелства за край на корекцията), както и повторение на историята.
В момента обаче, сме все още доста далеч от това пресичане. 50-периодната SMA на седмична база е при 510 пункта, при нива на индекса от 430 пункта, а 200-периодната - е при близо 600 пункта. По-нетърпеливите инвеститори могат да чакат като "първа лястовица" поне връщането на индекса над 50-периодната му средна.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата: