Корпоративна търговска банка (КТБ) може да бъде спасена, това теоретично е възможно, но дали на практика може да се случи ще кажат хората на базата на одиторските доклади на експертите. Това заяви в ефира на БНТ председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.
Според него централната банка пропусна момента, в който да се случи най-оптимистичния вариант за КТБ. „Сега трябва да се вземат предвид техническите анализи на банката, когато се вземе окончателното решение. Мисля, обаче, че трябва да се направят всички усилия, хората с по-високи от 100 000 евро, да получат максимално близко до тези средства", подчерта банкерът.
Според него обаче, това зависи как ще отвори врати КТБ, където технологично са възможни различни сценарии. Най-драматичният е да бъде обявена в несъстоятелност, а оптимистичният - да бъдат генерирани приходи и печалби, които да направят възможно разплащането с клиентите.
Как ще се развият нещата с КТБ Хампарцумян смята, че ще стане ясно в следващите два-три месеца.
„В рамките на няколко месеца - най-вероятно в средата на септември одиторите, които работят, ще бъде ясно какво ще се случи. Но те ще отговарят за всеки ред, който напишат. Затова ще са им необходими няколко седмици още, за да се подпишат спокойно под този доклад. Но през това време БНБ и правителството ще трябва да обмислят възможно най-добрия сценарий. Надявам се МВФ да подпомогне този процес", обясни Левон Хампарцумян.
Той припомни, че ликвидна подкрепа от държавата се дава до 72 часа, „без въпроси, без да се интересуваме какво става в банката", за да бъде овладяна банковата паника. След това паниката спада и банката продължава своята работа.
Според председателя на Асоциацията на банките в България, случилото се е показало, че КТБ е с неустойчив бизнес модел и е избран път на бърз растеж, който не е донесъл успех.